V případě ostření keramických nožů je vždy lepší se svěřit profesionálům. Broušení keramických nožů je možné s pomocí speciálních diamantových brousků, ale je třeba znát správnou techniku broušení, aby nedošlo k poškození čepele. Především je nutné znát potřebný úhel, ve kterém se nůž k brousku přikládá. V této poloze se poté nůž brousí po celé délce ostří.

Řada majitelů keramických nožů se pokouší brousit nože doma, což ale není tak úplně vhodné. Brousky, které jsou v České republice dostupné, jsou pro keramické nože většinou zcela nevhodné. Navíc minimálně 90% domácích uživatelů nůž správně nabrousit neumí. Svou neodbornou snahou jej mohou ještě více poškodit, nebo v horším případě se sami s ocílkou poranit. Je proto vždy lepší nechat si keramický nůž brousit výhradně u profesionálů.

Jelikož prodejní boom keramických nožů na českém trhu nastal teprve v roce 2009, počítá se s tím, že hlavní zájem o broušení těchto nožů přijde v následujících letech. Společnost Kyocera se zabývá broušením a opravami keramických nožů prostřednictvím odborně vyškolených pracovníků ze společnosti Janus, kteří k broušení využívají speciální diamantový kotouč.

Keramické nože jsou vyrobeny z pokročilých high-tech keramických materiálů, jako je oxid hlinitý či oxid zirkoničitý. Jde o druhý nejtvrdší materiál na světě a jeho výhodou je to, že je chemicky inertní a neopotřebovává se. Tvrdost odpovídá 8,2 mohsům na Mohsově stupnici tvrdosti (ocel má 5 - 6 a diamant 10). Díky takovéto vysoké tvrdosti si čepele nožů udržují velmi dlouho svou ostrost. Keramické čepele mají oproti běžně rozšířeným ocelovým čepelím mnoho výhod a unikátních vlastností. Především nekorodují, nepohlcují chutě a pachy krájených potravin, ovoce ani zelenina po použití nedostane nevzhlednou hnědavou barvu. Potraviny nezískají kovovou pachuť, jídlo zůstává čerstvé a neztratí se z něj důležité vitamíny a enzymy. Díky tomu si keramické nože oblíbili také všichni zastánci zdravého životního stylu a výživy.

Pokud už doma nějaké keramické nože máte, pak jistě víte, že je třeba o ně speciálně pečovat, aby nedošlo k poškození jejich ostří. Nesmí se například používat k páčení nebo krájení zmražených výrobků, kostí nebo jiných tvrdých potravin. Keramické nože jsou velmi křehké, proto byste tímto nevhodným používáním mohli výrobek mechanicky poškodit do takové míry, že by již závada nebyla napravitelná. Opravy ostří jsou totiž možné pouze do hloubky 2 -3 mm.

- jap -

Foto: Kyocera