Málokdo už ví, že součástí téměř každé domácnosti se skleněné poháry staly teprve koncem 18. století, a to s nástupem průmyslové výroby. Do té doby bylo sklo majetkem pouze movitější občanů, a to ještě většinou pouze v několika kusech. Jeho účel byl totiž především reprezentativní.
Sklo uměli lidé vyrábět už v době bronzové. Konkrétní užitnou podobu mu však dali teprve staří Řekové. Od nich způsob využití a výroby skla převzali staří Římané a rozšířili ho po celé Evropě. Benátské sklo dodnes zůstává jedním z nejproslulejších a také nejstarších skel na světě.
Druhy skla
Jednotlivé typy skel se od sebe liší například hmotností, tvrdostí, schopností lomit světlo, odolností vůči teplu a podobně. Specifické vlastnosti jim dávají přísady užité již při jejich výrobě.
Mezi nejrozšířenější na našem trhu patří vápenatosodné, tzv. francouzské sklo. Jde o jednoduché spotřební sklo zhotovené tavením sklářského písku, sody a uhličitanu vápenatého. Vyrábí se z něj například láhve, okna a jednoduché sklenice.
Dalším, velmi oblíbeným sklem, je bezbarvý, jemný, čirý křišťál. Vytváří mnohem lepší lom světla, než předchozí druh. Používá se k výrobě sklenic, číší, džbánů a dárkových předmětů.
Dále trh nabízí olovnatý křišťál, nebo bórsilikátové sklo. Z olovnatého křišťálu vznikají broušené předměty, mnohdy velmi krásné a luxusní. Bórsilikátové sklo zase najdete v každé laboratoři.
Stolní sklo
Pokud jste se rozhodli doplnit výbavu v kuchyni o skleněné nádobí, určitě byste se při jeho výběru neměli řídit pouze cenou nebo designem. I když dnes již koupíte i kvalitní jednoduchou skleničku doslova za pár korun.
Stačí zavítat do supermarketu libovolného obchodního řetězce. Nápojové i jídelní sklo nabízí dokonce i prodejci s nábytkem. Sami majitelé barů a restaurací využívají k nákupu spotřebního skla tyto možnosti. Není tedy divu, že prodejců specializovaných na prodej skla notně ubylo.
Době, kdy se víno pilo doslova z čehokoliv, již naštěstí i u nás odzvonilo. Hrubé a těžké sklenice dnes v obchodech většinou ani běžně nenajdete. Stejně tak se rozšířili i variace základních tvarů tradičních napoleonek, whiskovek, otevřených a uzavřených sklenic na víno a vysokých fléten na šampus. Dnes každý lepší výrobce alkoholových nápojů (nejen destilátů, ale i vína a piva) doporučuje vychutnání svého moku z konkrétního, specifického modelu sklenice.
Dalším rozdílem bývá i velikost a objem skleněné nádoby. Na trhu najdete dvou, tří, čtyř i více decilitrové poháry. Dobré jméno ve světě znalců má český unikát – karlovarská obří číše, která letos slaví padesát let od zahájení své výroby.
Je dobré mít na paměti, že například sklenice na víno by zcela určitě měla být čirá a především jemná, aby nezkreslovala barvu vína, jako se to děje v případě barevného a hrubého skla. Dodržovat bychom měli i další dvě pravidla. Tím prvním je, že čím dražší víno budete chtít pít, tím větší číši byste k němu měli mít. Druhé je spíše radou. Těžší odrudy vín si lépe vychutnáte z velkých a otevřených sklenic, na lehká naopak používejte raději malé sklenice.
Nádoby na tekutiny ale nejsou jedinými skleněnými předměty, které plní kuchyňské linky v domácnostech. Žádnou výjimkou nejsou ani skleněné jídelní sety. Ty se narozdíl od sklenic vyrábějí většinou z barevného skla.
Právě barevné skleněné talíře se ovšem příliš nedoporučuje používat do mikrovlnné trouby. Za to se nemusíte bát, že si ho opotřebuje příborem.
Aby sklo zůstalo čiré
Každá sklenice časem ztrácí na půvabu. Zub času můžete ovlivnit jejich pečlivou údržbou. Nejviditelnější nečistotou na skle bývají usazeniny po čaji. Pokud ale sklenici nebo konvici po jeho užití co nejdříve vypláchnete, nevzhledných povlaků se bát nemusíte. Stane-li, že zapomenete, stačí je později setřít roztokem kyseliny citrónové.
Existují i myčky výhradně na skleněné nádobí. Mnohdy se ale od běžných typů liší pouze velikostí. Jsou o poznání menší, ale jinak v nich bez problémů můžete umývat i ostatní nádobí, které se vám do nich vejde.
Pokud máte v úmyslu sklenice mýt v myčce a ohřívat je společně s nápojem v mikrovlnné troubě, pak byste měli volit spíše levnější typy. Narozdíl od dražších kousků jsou odolnější a nebude vás tolik mrzet jejich případné poškození. Zcela určitě se ovšem vyvarujte levného asijského nádobí z tržnic.
Autor: Blanka Rudinská
Foto: Český-křišťál.cz, Inmagine