1. Pohodlné lavice

Pohodlné sezení je v sauně klíčové. Lavice by měla být dostatečně široká, aby bylo možné na ní pohodlně sedět a opřít se nebo ležet. Oceníte také speciální saunové podhlavníky.

Speciální saunové dřevěné podhlavníky
Dřevěný podhlavník do sauny. Foto: Sentiotec

2. Teploměr a vlhkoměr

Abyste měli kontrolu nad teplotou a vlhkostí v sauně a mohli si tak vytvořit optimální podmínky, je důležité mít v sauně teploměr a hygrometr.

Saunový teploměr a vlhkoměr

3. Kbelík s vodou a naběračka

Kbelík s vodou a naběračka jsou nezbytné pro nalévání vody na kameny, čímž se zvyšuje vlhkost v sauně a zlepšuje se tak celkový saunovací zážitek.

Kbelík do sauny včetně naběračkySaunové vědro na vodu
Vědra na vodu jsou nejčastěji dřevěná, ale vybrat si můžete také stylové kovové vědro s naběračkou. Foto: Harvia, Santiotec

4. Esenciální oleje a aromaterapie

Esenciální oleje mohou být přidány do vody, kterou naléváte na kameny, čímž povýšíte vaši domácí saunu na vyšší úroveň. Existuje celá škála vůní, z nichž si můžete vybrat podle svého vkusu a preferencí – např. eukalyptus, borovice, alpské bylinky, skořice, pomeranč, ylang-ylang a další. Další tipy na téma aromaterapie najdete v článku Aromalampy a aromaterapie.

 

Sada eterických olejů do sauny
Sada éterických olejů do sauny

5. Osvětlení

Správné osvětlení vytváří v sauně příjemnou a uklidňující atmosféru. Dejte přednost teplému tlumenému světlu, které není příliš jasné a neoslňuje. A i v sauně si můžete pomocí barevných žárovek užít chromoterapii, tedy působení barev na lidskou mysl a tělo. Více o chromoterapii najdete v článku Barevná terapie v domácím prostředí.

Interiér sauny s tlumeným osvětlením
Tlumené osvětlení, kamenných obklad a netradiční vzhled saunových kamen.

6. Osušky a ručníky

Osušky, ručníky a případně i předložky na podlahu zvyšují pohodlí a hygienu saunování. Ručníky a osušky chrání lavice před potem a zpříjemňují posezení na lavici, lze je samozřejmě použít také k otření potu během saunování. Na podlahu můžou být položeny předložky, které chrání podlahu před potem, případně zabraňují uklouznutí.

7. Hudební systém a reproduktory

Příjemná relaxační hudba nebo zvuky přírody dokáží navodit v sauně tu správnou uklidňující atmosféru. Díky reproduktorům se můžete cítit jako v deštném pralese nebo si pustit svoji oblíbenou kapelu. Vybírejte vždy voděodolné reproduktory nebo hudební systém určený pro použití v sauně. Stále častěji jsou také reproduktory již zabudované v sauně.

8. Hodiny

Abyste měli přehled o tom, jak dlouho jste v sauně, umístěte do sauny ručičkové, digitální nebo přesýpací hodiny. Měly by být odolné vůči vysokým teplotám a vlhkosti.

9. Dekorace

Pokud chcete, aby měla vaše domácí sauna osobitý styl, použijte dekorace. Vyberte odolné materiály, které vydrží extrémní podmínky v sauně, tedy horko a vlhko. Vhodné jsou např. dřevěné obrazy nebo dekorace z keramiky.

Interiér sauny s osvětlením pod lavicemi a dekorací na zdi

10. Ochlazovací pomůcky

Součástí saunovací procedury je také ochlazení. Zchladit se můžete různými způsoby. V domácích podmínkách to je nejčastěji sprcha, případně ochlazovací káď. V zimě se dá jednoduše ochladit venku, když je sníh, ochlazení je o to příjemnější. Ovšem nezapomeňte na vhodnou obuv a raději i čepici.

Venkovní sauna s ochlazovací kádí
Venkovní sudová sauna včetně ochlazovací kádě.

Nezapomínejte také na pravidelnou údržbu a čištění sauny, aby byla vždy v perfektním stavu, čistá a připravena k použití. Saunu po použití pravidelně větrejte.