Nemusíte příliš utrácet, abyste se cítili jako ve welness centru
Někdy stačí jen maličkosti k tomu, aby byla vaše koupelna dokonalým místem k relaxaci. Vonné svíčky, hezká barevně sladěná sada ručníků, sušená levandule nebo hezky vypadající koupelová sůl a přírodní mýdla udělají své. I zcela obyčejná koupelna se tak může proměnit v provoněnou a klidnou místnost, kde vám bude dobře.
Přečtěte si také: Jak funguje a pro koho je vhodná biosauna?
Důležité je především udržovat pořádek a čistotu a využívat drobnosti k tomu, aby byla koupací procedura o poznání příjemnější.
Jestliže nemáte prostor či finance k pořízení vířivky nebo hydromasážní vany, postačit může i speciální masážní sprcha s masážním panelem. Takovéto panely mají různé funkce a mohou sloužit například k masáži zad s tím, že voda stříká jak z panelu, tak ze sprchové hlavice. Na hlavici pak lze rovněž zvolit různé druhy proudu.
Pokud však přeci jen toužíte po něčem větším a milujete horké bublinky, pak by pro vás mohla být ideální jedna z následujících možností.
Perličkové koupele
Dopřát si masážní perličkovou koupel ve vaně můžete i bez toho, aniž byste měli přímo vířivku nebo hydromasážní vanu. Perličkovou koupelí je myšleno speciální zařízení, které jen vložíte do své vany a zvolíte libovolný program.
Koupel má obvykle podobu jakéhosi roštu, který vložíte do vany a můžete na něm ležet. Podložka je opatřena přísavkami, aby neklouzala a z druhé strany se nacházejí malé trysky, které vytvářejí bublinky.
Napájení může být přímo na elektřinu či baterii a obvykle můžete volit z několika masážních programů. Perličkové koupele rovněž bývají ovládány dálkovým ovladačem a některé mohou zároveň ohřívat vodu ve vaně, abyste si mohli užít dlouhou koupel bez vystydnutí. Perličkové koupele lze pořídit už od zhruba 2000 Kč.
Perličková koupel Medisana
Hydromasážní vany
Jestliže si chcete dopřát opravdový luxus, pak sáhněte po hydromasážní vaně. Tyto typy van už v sobě mají zabudovaný hydromasážní systém a nemusíte tak při každé koupeli zapojovat externí přístroj. Tyto vany existují v různých typech a provedeních, takže si lze vybrat takovou, která bude pasovat do vaší koupelny, hlavně co se velikosti týče.
Tzv. relaxační koupel ve vaně Santech
V tomto případě však rozlišujeme dva typy hydromasážních systémů. Masážní trysky totiž mohou být zabudovány i do vaší stávající vany, pokud splňuje určité parametry. Nemusíte tak kupovat celou vanu, ale pouze systém a instalaci.
K zabudování hydromasážního systému jsou vhodné akrylátové vany, uvnitř kterých je polyuretanová pěna. Velikostně by se měly pohybovat od 75 cm na šířku a 170 cm na délku.
Vana Comfort nabízí klasickou masáž, turbomasáž, relaxační masáž,, perličkovou koupel a shia-tsu masáž, výrobce Santech.
Pokud ale chcete mít jistotu, ideální volbou je vana s již zabudovaným systémem. Systém se skládá z jednotlivých trysek, které se nacházejí na bocích i na dně vany a bublinky tak na vás proudí ze všech směrů. Rozlišuje se zde také vodní a vzduchový systém.
Cenově se hydromasážní vany pohybují zhruba od 12 tisíc Kč, dražší a vybavenější modely a rohové hydromasážní vany se pohybují od 20 tisíc výš. V každém případě se tak nejedná o nic nedostupného.
Rohová hydromasážní vana Hydrosan Trynidad pro dvě osoby nabízí kromě masáže vodou i reprodukovanou hudbu nebo LED osvětlení vody.
Hydromasážní vana Hydrosan Madura - 10 masážních vodních trysek, vzduchové trysky, LED osvětlení, rádio a reproduktor
Vířivky
Vířivky už patří k nákladnějším variantám, jak si z domácí koupelny udělat lázně. Prvním „problémem“ vířivek je to, že vyžadují větší prostor. Obvykle se totiž jedná o hranaté nebo oválné samostatně stojící nádoby, které jsou určeny pro větší počet lidí.
Vířivky mohou mít několik podob, například do venkovních prostor se často používají lehké přenosné nafukovací vířivky. Oblíbené jsou i vířivky s dřevěným opláštěním nebo akrylátové vířivky.
Vířivka s dřevěným obložením se skvěle hodí pod dřevěnou pergolu.
Tento typ domácí welness procedury už představuje prakticky profesionální welness službu. Vířivky bývají vybaveny různými typy trysek, fontánkami, LED osvětlením i zabudovanými reproduktory. Jedná se o opravdu výkonnou záležitost, z níž se vám nebude chtít vylézat. Výhodou je, že do vířivky můžete pozvat i své přátele, obvykle jsou totiž určeny pro 3–4 lidi.
Nafukovací venkovní vířivky, které si můžete postavit například i na terasu nebo větší balkón, se dají pořídit už od 10 000 Kč, klasické jakuzzi se už však pohybují od 100 000 Kč a výše.
Přečtěte si také: Jakou vířivku zvolit – mobilní nebo pevnou?
Nafukovací vířivka MSPA je ideálním společníkem pro teplé letní večery.
Pokud tedy hledáte něco mezi, co vám dokáže naladit dobrou náladu, uklidnit smysly a příjemně namasírovat tělo, pak zvolte spíše některou z hydromasážních van.
Nezapomeňte také na vonné olejíčky, masážní sprchové gely, či bahenní masky a vaše domácí lázně budou dokonalé.
Foto. archiv firem
Text: Eliška Střelková