Chromoterapie není žádnou převratnou novinkou posledních let. Vliv barev na lidskou psychiku a celý organismus zkoumali již naši předkové, zejména staří Řekové, Římané a Egypťané. Už oni věděli, že barvy dokáží ovlivnit agresivitu člověka, jeho schopnost koncentrace, dokonce i jeho fyzický výkon.

Původně se chromoterapie využívala v relaxačních centrech, v psychiatrických léčebnách, v kancelářích nebo ve vězeňských celách. Dnes, mnohdy aniž bychom si to sami uvědomovali, se jejímu působení vystavujeme i doma. A nemám tím na mysli pouze barvy stěn, podlah a nábytku, ale například večerní siesty u svíček. Jedna zapálená čajová svíčka stačí k tomu, aby pokoj získal zcela jiný nádech, než má při běžném denním osvětlení. Zejména je-li umístěna v pestrém svícnu. Ještě intenzivnější účinky na člověka pak mají lampy.

Lampy nejen jako dekorace

Nemáte příliš velký být nebo prostě jen nejraději trávíte čas v obýváku? Pak by v něm zcela jistě neměla chybět alespoň jedna malá lampička, nebo svícen.   Na trhu najdete nepřeberné množství typů a modelů. Mezi nejvhodnější, z hlediska chromoterapie, patří solné svícny, barevné lávové lampy a interiérová LED svítidla. Určitě najdete takový, který bez problémů sladíte s celkovým designem místnosti. Tím hlavním vodítkem by však pro vás určitě měla být barva.

Nejsvětlejší barvou je žlutá. Dokáže povzbudit nejen oči, ale i mysl. Probouzí organismus stejně jako slunce. Má antidepresivní účinky. Rozptyluje negativní náladu u melancholiků, stimuluje nervy a podporuje růst svalové energie.

Červená barva to je naopak adrenalin, pohyb. Uvolňuje křeče, dodává energii, zvyšuje tlak. Už samotný pohled na ní rozproudí člověku krev v žilách. Podporuje činnost trávicího traktu, zrychluje látkovou výměnu, pomáhá proti zácpě, kožním, dýchacím a revmatickým potížím a při slabosti ledvin. Taky uvolňuje křeče.

Zelená, to je barva přírody. Na rozdíl od červené organismus zklidňuje, pomáhá při nespavosti, snižuje krevní tlak a zpevňuje svaly. Přináší harmonii, rovnováhu, má blahodárný vliv na lidskou psychiku i na srdce. Pomáhá při neurotických potížích a nespavosti.

Nejširší rozsah využití v chromoterapii má zatím barva modrá. Podobně jako zelená má silné zklidňující až uspávající účinky. Podporuje koncentraci a kreativitu, tlumí bolest i chuť k jídlu. Pomáhá v boji s celulitidou a nadbytečnými kily. Snižuje horečku, protože chladí, a zároveň působí antisepticky a proti nadýmání.

Pochopitelně každé těla na jednotlivé barvy reaguje různě. Důležitou roli v chromoterapii hraje jak samotná intenzita barvy, tak momentální nálada, rozpoložení člověka a rovněž i rozdílnost v pohlaví.

Barevná terapie ve vodě

Trendem poslední doby je domácí barevná lázeň. Chromoterapie se stala doplňkovou součástí hydromasážních van a bazénů. Umocňuje totiž pozitivní účinky hydromasáží na lidský organismus.

Skládá ze tří hlavních částí. Tou je reflektor (krycí mosazná matice), ovládací elektronika s membránovým tlačítkem a světelný zdroj (LED diody). Chromoterapie může být umístěna ve svislé i vodorovné poloze, pod (což je častější varianta) i nad vodní hladinou.

Při montáži světlometu byste měli vždy zkontrolovat jeho vodotěsnost, tedy zda nedošlo k uvolnění kovové matice. Dovnitř se vám totiž v žádném případě nesmí dostat voda. Mějte stále na paměti, že se jedná o elektroniku. Zcela jistě byste tedy při koupání neměli přijít do kontaktu s jejím „živým jádrem“.

A jaká že je dodatečná pořizovací cena chromoterapie? Například kompletní sadu od firmy Ravak s čtyřmi světelnými LED diodami a s funkcí stop, která umožňuje zastavit prolínání barev na konkrétním odstínu, pořídíte zhruba za 15.000 – 18.000 tisíc korun.

Na závěr nezbývá než zopakovat, že přestože se spojení chromoterapie dostalo více do povědomí společnosti jako doplňková součást hydromasážních van a vířivých bazénů, nejde o jediné možnosti jejího využití. Stejně tak lze světelné diody nainstalovat do sprchové koutu, či sauny a dopřát si nejen vodní, ale například i parní barevnou lázeň.

Autor: sup

Foto: archiv firem Kaldewai, Interlübke