Sáhnete-li po tom správném, pak nejen že budete mít dostatek světla i v noci, ale také můžete podtrhnout některá zajímavá zákoutí, která by jinak návštěvníkům vaší zahrady zůstala skryta. Ideální je počítat s osvětlením terasy a zahrady již při samotné stavbě domu. Vyhnete se tak problémům s nákladnými úpravami elektrických rozvodů, které zvláště u starších domů byly většinou vedeny jedním okruhem a pro kvalitní osvětlení terasy a zahrady jsou naprosto nedostačující.

Pamatujte, že světla v zahradě budou plnit hned několik funkcí a každá z nich v ideálním stavu vyžaduje svůj vlastní okruh. Světla budete potřebovat jak orientační nebo chcete-li bezpečnostní, která mají dostatečně osvětlit všechny schody a překážky, cestičky i zákoutí, u nichž by mohlo dojít ke zranění, tak užitková, jejichž funkce je dostatečné osvětlení míst, kde budeme trávit čas relaxací nebo třeba prací a v neposlední řadě využijete i světla dekorativní. Ta slouží k nasvícení zajímavých zákoutí v zahradě, pnoucích rostlin, jezírek nebo důmyslně vypěstovaných skalek.

Osvětlení pro vaši bezpečnost

Bezpečnostní světla by měla být umístěna v dostatečné výšce tak, aby byla celá plocha kvalitně osvětlena. Zpravidla se umisťují do výšky 220 cm na pergolu, nebo na stěnu domu. Co se týče osvětlení chodníků a cest, pak můžete k centrálnímu světlu umístěnému v uvedené výšce použít také nízká světla, která vydávají rozptýlené světlo, to by mělo vždy směřovat dolů. Dbejte na dostatečné osvětlení zatáček, kluzkých míst a schodů.

K dostání je na trhu skutečně celá řada zajímavých světel a luceren, v nejrůznějších barevných provedeních, z rozličných materiálů i s praktickým ovládáním. Pořídit si můžete světla ve tvaru koule, skleněná, plastová či designové kousky z kovu nebo dřeva. Sáhněte po takových, která nemají příliš velký příkon ani velký jas, který by mohl přicházející oslnit.


Pro vytvoření jednoduchého tvaru Wolkera se použilo několik designů. Můžete si vybrat ze tří výšek a několika rozdílných světelných zdrojů. Orientační cena od 8 340 Kč bez DPH, Delta Light

V případě, že chcete odradit nezvané návštěvníky, pak naopak vyberte jasná a silná světla, která při správném namíření nevítaného hosta oslní natolik, že se přestane na čas orientovat v prostoru a vy máte dostatek času na jeho zastrašení. Taková světla bývají vybavena až 500 W halogenovými žárovkami, jsou chráněna bezpečnostním sklem a umisťují se na vrata, k nechráněným vstupům k domu či k brankám tak, aby je nebylo snadné odpojit. Jsou opatřena pohybovým senzorem, který rozsvítí žárovku pouze ve chvíli, kdy se do záběru čidla dostane osoba nebo i pobíhající pejsek. Tato světla ale rozhodně nejsou určena pro běžné svícení.

Užitková světla

Užitková světla nám mají zpříjemnit právě letní večery strávené na terase. Vybírejte taková, která mají příjemně rozptýlené a nepříliš intenzivní světlo. Ideální jsou světla halogenová, která disponují přirozeným světlem. To nás nebude oslňovat, ani působit příliš uměle. Světla umístěte tak, aby byla v dostatečné vzdálenosti od samotného posezení, nezapomínejte, že přitahují v létě hmyz, který by vás docela určitě obtěžoval a posezení na čerstvém vzduchu značně znepříjemňoval. Při oslavách, můžete k dokreslení slavnostní atmosféry použít slavnostní osvětlení v pohodě barevných řetězů s nejrůznějšími motivy, ať už balónků, lucerniček, podzimních dýní nebo v zimě sněhuláků.

 
Foto: www.gardeniacentre.cz

Dekorativní světla

Jak již z jejich samotného názvu napovídá, mají naši zahradu dekorovat, ozvláštnit a dodat jí nádech jedinečnosti. Zjemní a vytvoří zajímavé efekty při nasvícení popínavých rostlin, zajímavých keřů a stromů, dodají kráse kamenům, jezírkům i altánkům. K tomuto účelu se hodí nejlépe světla, která můžete nasměrovat – reflektory. Fontánkám i vodopádům sluší nasvícení odspodu. O výsledný efekt se postará sama voda, která v kombinaci se světlem vytváří krásně barevné efekty. Keře a popínavé rostliny nasviťte rozptýleným světlem, menší věci pak světly bodovými. Nejčastěji se k tomuto účelu používají žárovky, ideálně halogenové.

Odolnost a bezpečnost

Venkovní osvětlení je docela jistě krásným doplňkem terasy i zahrady, ale pokud nemáte již předpřipravené rozvody, pak byste jej měli vždy svěřit odborníkům. Při nákupu světel mějte na paměti, že musí být podstatně odolnější, než ta, která běžně užíváme doma. Budou muset snášet nejen déšť, ale také mráz, sníh, prach i vítr. Volte odolné materiály, kterými bezesporu jsou slitiny hliníku nebo ocel, použít můžete tvrzený plast, nebo sklo. Kryty lamp a světel musí být dokonale utěsněny.


Teakové svítidlo Expo bude ideálně korespondovat s dřevěnou podlahou nebo s dřevěným zahradním nábytkem. Orientační cena 16 870 Kč bez DPH, Delta Light

K osvětlení používejte nízké napětí 12V a energeticky úsporné žárovky, stačí o výkonu 10W, použijete-li LED diodové osvětlení, pak vás sice čeká vyšší vstupní investice, ale docela určitě se vyplatí. LED diody mají totiž podstatně delší životnost, než ostatní typy žárovek a jejich spotřeba se pohybuje od 1W, což jistě ocení vaše peněženka. Pokud nemáte možnost připojení k elektřině, nebo jednoduše nechcete platit za osvětlení zahrady, pak sáhněte po solárním osvětlení. To se přes den „nabije“ energií, večer se samo rozsvítí a vydrží svítit až osm hodin. Snadná je také jeho montáž. Nevýhodou je nepříliš dobrá funkčnost při pošmourném počasí.

Světla můžete přimontovat buď na stěnu domu, nebo na strop pergoly, případně využít rozvodů v zemi a připevnit je přímo na trávník. U tohoto způsobu připevnění vám odpadá starost s kabely, ty jsou bezpečně uloženy pod povrchem a vy se nemusíte bát, že je nechtěně porušíte třeba sekačkou na trávu.

Ale pokud jste s osvětlením zahrady nepočítali při jejím zakládání, pak vás čeká poměrně velký zásah do již vzrostlé vegetace, což možná nebudete ochotni podstoupit. I v této chvíli se nabízí řešení. Jsou jím světla se zápichy, nebo trny chcete-li, která jednoduše zapíchnete, kam potřebujete. Výhodou je jejich variabilita, velkou nevýhodou, ale kabely, které musíte tahat za nimi a zásuvky, které na zahradě potřebujete k jejich zapojení.


Zápustné svítidlo, www.mojeterasa.cz

Skvělým „bezkabelovým“ řešením je koupě zápustných svítidel, která nebudou překážet ani při chůzi ani při sekání. Počítejte u nich ale s podstatně vyšší pořizovací cenou. Při koupi venkovního osvětlení se řiďte značkou IP, ta označuje světla chráněna proti vniknutí vody, voděodolnost je pak označena dvojčíslím za značkou IP. Obecně platí, že čím vyšší je dvojčíslí, tím větší je voděodolnost. Ať už zvolíte světlo jakéhokoliv typu, vždy by mělo mít přístupné ovládání. Ideální je ovládání umístit do domu. Bojíte-li se, že budete zapomínat osvětlení vypínat, investujte do časových spínačů. Mějte také na paměti, že přílišné světlo na zahradě z ní vyžene poměrně dost zvířecích obyvatel, kteří vám jsou užiteční.

Připravila: Petra Martišková