Každá činnost vyžaduje vlastní nástroj

A je to skutečně tak. Chcete-li, aby vaše práce byla co nejlépe odvedená, pak byste měli používat vždy správné nářadí. V zahradním domku nebo kůlně by vám v žádném případě neměla chybět lopata a malá lopatka. Lopatu využijete k nabírání hlíny nebo kompostu, či k vyčištění vyrytých výsadbových jam. Její menší variantu pak k přípravě malých sázecích jamek, k výsadbě, přesazování i dělení malých rostlin a květinových cibulí, užijete ji i na balkonové květiny nebo bylinky. Pořídíte je poměrně levně, často v sadách s motyčkou a rukavicemi. K dostání jsou i nejrozmanitější barevné designy včetně květinových vzorů. Vyrábějí se z plastu, oceli nebo nerezu. Vzhledem k velmi častému použití je jistě nejvhodnější variantou nerezová ocel, která přeci jen vydrží nejdéle bez poškození. Z nerezi si pořiďte také motyčku. Můžete volit buď malou s krátkým topůrkem, která se hodí především k okopávání rostlin a k jejich odplevelení, nebo s delším, s níž zvládnete i úporné hluboko zakořeněné plevele a zkypřit půdu. Velmi praktická je také takzvaná plečka, která je z jedné strany tvořena motyčkou, z druhé pak kultivátorem zpravidla se dvěma nebo třemi zahnutými háky, kterým snadno zvládnete kypření, odplevelení i okopávání. K jarní výsadbě budete potřebovat určitě i sázecí kolík, který bývá k zakoupení v různých barvách, k dostání je buď plastový, nebo kovový.


Kombi systém nářadí Gardena
 

Velmi pozorně byste měli vybírat rýč. Měl by být skutečně co nejkvalitnější, protože jak říkaly už naše babičky, s pomocí dobrého rýče obhospodaříte celou zahradu. I když dnes už používáme celou řadu dalších zahradních pomocníků, rýč docela jistě patří mezi ty, které budete mít v ruce nejčastěji. Vybírejte takový, který vám bude dobře sedět v ruce a nebude pro vás příliš těžký. Ženy by zcela určitě měly sáhnout po dámské verzi tohoto nářadí, neboť si s ním usnadní práci a nebudou je bolet záda. Rýč má plochý ostrý okraj, díky němuž se hodí na rytí záhonů, na utváření okrajů záhonů i na přípravu velkých jam určených pro sadbu. Využijete i rycí vidle, které vám výborně poslouží k obracení kompostu, případně k rozbíjení a provzdušňování zeminy, velmi dobře se s nimi pracuje u zvláště tvrdé hlíny. K dostání jsou i speciální rycí vidle na brambory, se kterými pohodlně vyhrabete brambory z vrstvy zeminy, aniž byste porušili hlízy.


Nářadí pro drobné práce Gardenline

Ostré nože, pilky a nůžky

Při jarní očistě zahrady jsou nůžky nepostradatelným pomocníkem. Pokud nejste odborníci, rozhodně si při výběru nůžek nechejte poradit. Kvalita nůžek je nezbytně nutná pro další vývoj vašich rostlin. Jedině s ostrými nůžkami ostřihnete rostlinu tak, že neporušíte okolní části, ani neodkryjete kůru. Nůžky jsou k dostání jednoruční, jimiž se stříhají větve do průměru asi 2,5 cm, nebo větší, kterými ustřihnete větve od 2,5 cm a více. Při výběrů jednoručních nůžek je důležité si je před zakoupením odzkoušet. Měli by vám sednout přesně do ruky, budou-li větší, za chvíli se unavíte, budou-li menší, bude se vám s nimi velmi špatně manipulovat. Volit můžete také mezi nůžkami jednočepelovými neboli jednosečnými nůžkami, u nichž jeden ostrý břit střihá proti proti měkké kovové destičce a uplatníte je především na střihání suchých větví a kořenů, nebo dvoučepelovými nůžkami, které se hodí na čerstvé větve. Speciálně na trávníky jsou určené nůžky s dlouhou rukojetí, které jsou vhodné k ostříhání trávy kolem stromů a keřů, které by strunová sekačka mohla poškodit. Na stromy a keře se bezesporu skvěle hodí i prořezávací pilka. Mívá rukojeť z plastu nebo dřeva a zahnutý tvar zaručuje snadné proniknutí do těžko přístupných míst. I při výběru ruční pilky dbejte na to, aby se vám dobře držela. Ostré zahradnické nože pak využijete k řezu rostlin, odběru řízků nebo při sklizni. Opět by měl být vyroben z kvalitní nerezavějící oceli a pro naši bezpečnost i ideálně zavírací.

            
Rýče, rycí vidle a lopaty Fiskars

Šikovní pomocníci

Při práci na zahradě využijete samozřejmě i celou řadu dalších šikovných pomocníků. Chybět by vám neměly hrábě a hrabičky, s nimiž upravíte zeminu pro výsadbu, nebo vyčistíte trávník od spadaného listí a nečistot. Užijete také koště, ať už k úklidu chodníčků nebo k úpravě pěšinek. K odvozu odpadu, kompostu nebo hlíny budete potřebovat kolečko a pro jarní výsadbu si klidně pořiďte šikovné klekátko, které zabrání zbytečné námaze zad a navíc vás ušetří bolesti kolen.

Kvalita a správná údržba se vyplatí

Celou řadu nářadí, která známe dnes, znali již naše předkové, ba dokonce se užívalo již v dobách Starověkého Říma. Ovšem dnes je samozřejmě podstatně pohodlnější lehčí a kvalitnější, to díky použití moderních materiálů, které zaručují delší životnost nářadí, ale také snadnější údržbu a snazší použití. Aby si tyto vlastnosti nářadí uchovalo co nejdéle, je potřeba vybírat co nejkvalitnější a také se o všechno náčiní dobře starat. Všechno použité nářadí byste měli po každé práci důkladně zbavit nečistot a zbytků hlíny. Pokud tak neučiníte a vaše náčiní není z nerezu, pak se velmi brzy budete potýkat se rzí. Nikdy nepoužívejte na kovové části k čištění kov, mohli byste otupit ostří a poškrábat čepel. Při uskladnění používejte plátěné ochranné obaly, jednou za čas dopřejte všem kovovým částem olejovou kúru. Stejně tak pečujte i o rukojetě, zvláštní péči potřebují ty dřevěné. Jednou za rok je naimpregnujte ochranným lakem či lněným olejem. Dřevěné násady vybírejte takové, které jsou vyrobeny z tvrdého dřeva, ideálně z buku nebo jasanu. Měkké dřevo má podstatně menší životnost. Vhodnou náhradou jsou kvalitní plasty, které při správném používání jsou v podstatě nezničitelné.

Autor: Petra Martišková