Zahradní květiny – Begonie
Oblíbenými záhonovými květinami či ozdobou balkónových truhlíků a či jiných venkovních nádob jsou begonie. Zatímco begonie královská patří mezi pokojové rostliny, begonie zahradní nebo begonie voskovka má naopak ráda venkovní prostory.
Zahradní begonie jsou poměrně nápadné, robustní rostliny, které se vyznačují zejména sytě zelenými, lesklými dužnatými listy, které jsou ovšem společně se stonky zároveň velmi křehké, a plnými velkými květy různých barev od bílé přes žlutou, odstíny oranžové až po růžovou či červenou. Begonie, které vysazujeme během března a dubna, kvetou většinou od května až do října.
Během sezóny potřebují pravidelnou vydatnou zálivku a dostatek živin. Vyhovuje jim spíše polostinné stanoviště, a tak bychom je neměli vysazovat na místa s přímým slunečním zářením. Naopak velmi teplomilnými a nenáročnými, co se zálivky týče, jsou begonie voskovky, kterým se někdy říká také ledovky. Ty přežijí i extrémní sucha, a tak se s oblibou vysazují do květináčů na hroby a pro mnohé jsou dokonalým symbolem hřbitova, přestože jsou hojně vysazovány i na veřejných prostranstvích. Na rozdíl od zahradních begonek se jedná o mnohem drobnější rostlinky s malými jednoduchými kvítky.
Tyto krásně kvetoucí cibuloviny, které pocházejí z tropických oblastí Ameriky, Asie a Afriky, množíme dělením starých hlíz nebo vrcholovými stonky. Většina rostlin na podzim s prvními mrazíky umírá, ovšem je možné je zkraje podzimu přemístit dovnitř a do další sezóny hlízy begonií uschovat v chladném prostředí v bedničce s rašelinou. Teplota v místnosti by ovšem neměla klesnout pod 15 stupňů Celsia.
Na jaře, když pomine nebezpečí posledních mrazíků, můžeme rostliny vysadit ven do hlinité zeminy s příměsí rašeliny. Jednou za dva týdny begonie hnojíme a během léta bychom neměli zapomínat na odstranění suchých a poškozených listů, abychom podpořili kvetení. Rostliny je rovněž možné seřezávat.
Autor: efa