Mravenci se do našich obydlí dostávají při hledání potravy. Jakmile zjistí, že je jí u nás hojnost, už jen tak neodejdou a často si do našeho domu, bytu, chaty či chalupy přestěhují celé hnízdo. Pokud jste po příchodu domů také zažili šok, když jste našli láhev od sirupu, nebo cukřenku v obležení mravenců, pravděpodobně vás také hned napadlo vydat se do obchodu pro nějaký chemický prostředek, kterým se jich nadobro zbavíte. Těchto malých černých či rezavých nezvaných hostů se však můžete zkusit zbavit i přírodní cestou.

Třetí možností je pak samozřejmě jejich mechanická likvidace, ale ta se většinou mine účinkem. Mravenců je většinou tolik, že je to marný boj. Viditelná dálnice, kterou mravenci vytvoří, je jen desetinou z jejich celkové populace. Ve skutečnosti je jich někde schovaných mnohonásobně více, jen je nevidíte. Mohou žít ve stoupačkách, ve škvírách ve zdivu, pod podlahou, nebo dokonce v nábytku. I když bydlíte třeba v desátém patře, stejně jim neuniknete – dostanou se zkrátka všude.

Nezapomínejte na prevenci

Pokud mravenci zjistí, že mohou do vaší kuchyně chodit jako do bufetu, kde je vždycky něco dobrého k snědku, pravděpodobně už se jich nezbavíte. Je proto nutné jim pobyt u vás doma znepříjemnit, aby je to donutilo se přestěhovat jinam, v lepším případě, aby vůbec nepřišli. Mravenci se živí prakticky vším, chutná jim maso, sýry, ovoce, všelijaké odpadky, ale i mouka nebo cukr. Postačí, když někde najdou jen několik málo zrnek a je to pro ně signál, že našli dobré místo, kde je třeba se usadit. Z toho důvodu je nutné jim na stole nenechávat nic, na čem by si mohli pochutnat. Kde nic nenajdou, tam se jim pochopitelně nebude líbit a půjdou o dům dál. Jak toho docílit?

Vhodné skladování potravin - veškeré potraviny je třeba uchovávat v uzavíratelných obalech, vhodné jsou především plastové, plechové či skleněné dózy. Papírový obal nijak nepomůže, ten mravenci bez problémů prokoušou. Sladké šťávy a sirupy ve skleněných či PET láhvích je třeba po použití otírat, aby náplň nestékala po sklenici.

Čistota a pořádek - dalším důležitým krokem je udržování pořádku, ať už na kuchyňské lince, nebo na zemi. Pravidelně zametejte či vysávejte všude tam, kde se jídlo připravuje, nebo konzumuje – v blízkosti kuchyňské linky, kuchyňského stolu, ale také sedačky v obýváku apod.

Kontrola vstupních bran – podceňovat bychom neměli ani tzv. vstupní brány, tedy místa, kudy se mravenci do našich příbytků dostávají. Jde například o okna, balkóny, dveře apod., proto bychom měli zkontrolovat jejich dobré utěsnění.

Proti mravencům přírodní cestou

Možná už jste dostali také několik rad, jak se mravenců stoprocentně zbavíte, aniž byste museli kupovat drahé a agresivní chemické prostředky. Ano, některé metody skutečně fungují, ale setkáte se i s takovými radami, jako je například nakreslit na zem čáru křídou, kterou mravenci údajně nepřekročí – to myslím není zapotřebí ani zkoušet, nebo až ve fázi nejvyšší nouze. Stejně tak jako pořídit si mravenečníka je rada k nezaplacení.

Většina osvědčených metod, jak se zbavit mravenců, spoléhá na to, že tito tvorové mají velmi citlivý čich a řada vůní je odpudí. Které to tedy jsou?

Bylinky - na balkóně nebo na okně je vhodné pěstovat bylinky, jako je máta, eukalyptus, bazalka či levandule. Pod okno pak vysaďte cibuli, česnek nebo řebříček.

Koření – mravenci nesnášejí také různé druhy koření, do míst, kde se často objevují, nebo kudy vedou jejich cestičky, dejte například majoránku, skořici, hřebíček, bazalku, jalovcový list či kerblík. Vhodný je i pepř, kuchyňská sůl nebo pálivá paprika. Radost jim neudělá ani vysušená kávová sedlina.

Osvědčené babské rady

Lidé už vyzkoušeli v boji proti všudypřítomným mravencům mnohé. Pokud tedy ještě nemáte svůj osvědčený recept, můžete se nechat inspirovat těmito babskými radami:

• Plátek celeru osolte a posypte skořicí. Položte jej na místo, kde se mravenci nejčastěji hromadí. Za pár dnů se odstěhují.
• Dejte na papír kvasnice s cukrem či medem a položte jej do mravenčí vestičky. Mravenci po pozření kvasnic umírají.
• Horkou slanou vodou, nebo roztokem z jedlé sody, cukru a vody (poměr 5:1:1) přetřete prahy dveří, díry a otvory, kterými se mravenci dostávají dovnitř. Stejně účinná bude také voda s jarem.
• Mravenci nesnáší vůni octa, proto je dobré v době jejich výskytu uklidit celý byt octovou vodou.
• Cestu za jídlem jim zkomplikuje také rozsypaný prášek do pečiva, protože jim nejenže nechutná, ale také se jim lepí na nohy.
• Díry, kudy se mravenci dovnitř dostávají, je dobré zamazat silikonem, acetonovým lepidlem či zubní pastou.
• Podlahy vytírejte savem.

Nepomohlo? Na řadu přichází chemie

Chemii je v boji proti mravencům vhodné volit až v krajním případě, protože insekticidy jsou ve většině případů jedy. Jejich použití bychom se měli vyvarovat v domácnostech, kde jsou malé děti, nebo žijí zvířata, protože by mohly jed pozřít. Vždy je proto důležité si zkontrolovat, zda se k nim nemohou dostat. Je také dobré si ověřit, zda je možné zvolený insekticid použít například v kuchyni ve spíži.

Dnes v obchodech seženete nejrůznější gely, prášky, spreje či jiné nástrahy. Insekticidy ve spreji nejsou moc účinné, protože postřikem zničíte jen několik málo jedinců a další se hned objeví. Spreje jsou vhodné spíše na místa, která jsou jinak těžko dostupná, tedy například pro škvíry u zdí apod. Vhodnější jsou pak insekticidy ve formě granulátu, prášku nebo gelu, které se aplikují na mravenčí cestičky a do rohů místností. Mravenec vejde do domečku, kde si pochutná na návnadě a umírá. Tento způsob však nezlikviduje celé mravenčí hnízdo, ale jen jeho část.

Insekticidy na přírodní bázi

Dnes již nemusíme kupovat jen agresivní chemické prostředky, ale existuje také několik přípravků proti mravencům založených na přírodní bázi. Stejně jako většina repelentů a sprejů proti hmyzu jsou i tyto prostředky na hubení mravenců získávány z rostlin. Produkty tak mohou být vyrobeny například z levandule, nebo z kopretiny růžové, která je v boji proti nim opravdu účinná. Nejúčinnějším prostředkem je tzv. mravenčí bufet, což je polootevřený plastový domeček s jedovatými chemikáliemi uvnitř. Návnada mravence neodolatelně přitahuje. Jakmile domečkem projdou, neumírají hned, ale odnesou si jed na nohách do svého hnízda. Tam pak látka během několika málo dnů vyhubí celou populaci - dělnice, larvy i královnu. Mravenčí bufet lze umístit do skleníků, na terasy, balkony či přímo do bytu.

Pomohou odborníci

Pokud se vám žádnými dostupnými prostředky nedaří mravence ze svého příbytku vypudit, musíte povolat na pomoc odborníky. Specializovaná firma provede odborný zásah, který je však v případě zamoření panelákového bytu mravenci vhodné provést i u sousedů. Jedině tak bude zásah opravdu účinný a nezpůsobí jen přestěhování mravenčí kolonie do jiného bytu.

- jpa -

Foto: archiv firem