Stevie 'Sugar Baby' byla ještě před několika lety pouze raritou pěstovanou několika málo nadšenci či odborníky. V současné době se s ní ale můžete setkat i v běžných domácnostech či na pracovištích, a to díky zahradnictvím, věnujícím se nabídkám rostlin pro zdravý životní styl. Její naprostý boom pak znamenalo zařazení do nabídek eshopů. V České republice došlo k jejímu rozšíření především zásluhou zahradnictví Starkl, které, i díky svému zaměření na wellness rostliny, získalo v roce 2015 prestižní označení SHOP ROKU.

Jak nám potvrdili odborníci z firmy Starkl, masovému rozšíření přírodního sladidla napomohlo jeho snadné pěstování v domácích podmínkách. Stevie není mrazuvzdorná a v našich klimatických podmínkách se pěstuje v nádobách jako víceletá rostlina. K pěstování totiž není potřeba skleníkových podmínek, ale lze ji celoročně ponechat v bytě. Rostlina získává svojí sladkou chuť působením slunečního záření s prodlužujícím se dnem. Při celoročním pěstování v bytě, tedy v podobě pokojové rostliny, je vhodné umístění stevie na jižním okně.

Rostlině určitě prospěje, pokud máte možnost ji zapustit i s květináčem do záhonu, ideálně na slunné až polostinné teplé stanoviště. Umístění na venkovní stanoviště provádějte až po posledních jarních mrazících, protože rostlina je opravdu velmi citlivá na chlad. Stevii se daří v hlinitopísčitých půdách s dostatkem vzduchu a vody. Koření mělce, proto rostlinku raději neokopávejte, aby nedošlo k poškození kořenového systému. Mimochodem, právě pouze kořeny u této rostliny neobsahují sladké látky.

Stevii je možné jednoduše stříhat v době před květem, nebo zkrátit při výšce do 40 cm asi na polovinu. Bohatě se větví a velmi snadno znovu obrůstá. Počítejte s tím, že na zimu opadá většina listů a stevie přezimuje pouze v podobě kořenového balu při teplotách 5 – 10°C a při velmi omezené zálivce.

Sugar Baby, často označovaná jako "cukr z přírody" či "sladká tráva", se tradičně používá v jižní Americe ke slazení čaje a vařených či pečených jídel. Je to rostlina, která je až 300 krát sladší než cukr. Protože je zcela bez kalorií, je vhodná i pro diabetiky. 2 - 3 lístky postačí k oslazení celé konvice čaje. Usušené lístky se dají skladovat po mnoho týdnů. Lístky se mají sbírat každé 3 týdny, rostlina tak zmohutní a vytvoří opětovně čerstvou zelenou nať pro další sběr. Její sladivost roste v průběhu léta s délkou a intenzitou slunečního svitu.

Velké oblibě se stevie těší především v Brazílii a Paraguayi, odkud se během let rozšířila do celého civilizovaného světa. Starkl zahradník zaznamenal stoupající zájem o stevii především v Itálii, Rakousku, Německu a nyní v České republice. Její popularitě jistě přispěl i fakt, že většina slavných krásek latinské ameriky připisuje nemalé zásluhy na atraktivnosti svého vzhledu právě využíváním stevie ve svém jídelníčku.

A ruku na srdce, nebyla by škoda nemít v sobě alespoň špetku jejich půvabu?

- PR článek -