Dřevo je oblíbené nejen pro svůj vzhled, ale také vlastnosti. Je totiž na dotek příjemné a také manipulace je s ním snadná. Tento tradiční přírodní materiál je tak ideální pro výrobu zahradního nábytku. Do zahrad se však doporučuje volit nábytek vyrobený z velmi odolných tropických dřevin, jako je například teak, eukalyptus nebo meranti, které se vyznačují pevností a dlouhou životností. Při nákupu dřevěného nábytku na vaši zahradu je dobré se zaměřit nejen na vzhled a funkčnost, ale také na značku „FSC“, která zaručuje, že dřevo pochází z ekologického a sociálně zodpovědného lesního hospodářství.


Kvatlitní teakové dřevo je ideální pro zahradní nábytek. Foto: Kettler

Nezanedbávejte péči

Vše potřebuje pravidelnou péči, zejména pak předměty, které jsou vystavovány extrémům počasí. Jejich povrch se opotřebovává a přichází tak o svůj původní vzhled. Zvláště dřevo je náchylnější na venkovní vlhkost, střídání teplot, sluneční paprsky a mnohé další. Pokud však našemu dřevěnému zahradnímu nábytku dopřejeme pravidelnou„regenerační kůru“ a nebudeme jej zanedbávat, můžeme mu pomoci navrátit dávnou krásu. Správně ošetřované dřevěné židle a stoly nám tak mohou sloužit ještě po dlouhá léta.

Jak ošetřovat dřevěný zahradní nábytek?

Nejdříve povrch nábytku očistíme pomocí jemného kartáče a neutrálního mýdla, použít můžeme také vysokotlaký čistič. Pokud máme k dispozici speciální čisticí prostředky, jako je například čistidlo na teakový nábytek, je možné ho rovněž použít. Jestliže je nábytek silněji poškozen, obruste jej pomocí jemného brusného papíru až na zdravé dřevo. Pokud se objeví vrypy či jiné nerovnosti, můžeme je zatmelit dvousložkovým tmelem. Ten nejvhodnější vám pomohou vybrat pracovníci specializované prodejny.

Než nanesete ochranný prostředek, musí být dřevo naprosto suché a čisté, bez zbytků prachu a mastnoty. K ošetřování dřevěného zahradního nábytku se hodí kupříkladu olej na tvrdé dřevo, speciální olej na teakové dřevo, nebo lazura na teakový nábytek. Tyto oleje obsahují pryskyřice uzavírající póry dřeva a tak nedochází k povrchové oxidaci. Dřevo díky nim nemění svůj vzhled.

Zahradní nábytek ze dřeva se dá nejen čistit, ale také ošetřovat vysokotlakým čističem. Jakmile máme nábytek zbaven nečistot, můžeme na něj pomocí vysokotlakého čističe nanést impregnační prostředek. Musíme však mít čistič, který je vybaven nádržkou na čisticí prostředky. Díky impregnačními prostředku je povrch nábytku chráněn proti opětovnému znečištění.

Postup při ošetřování zahradního nábytku
- na podlahu rozprostřeme noviny nebo krycí fólii, abychom zamezili vzniku skvrn
- dřevo zbavíme všech nečistot, mastnot a nerovností, v čemž nám pomůže brusný papír
- naneseme tenkou vrstvu ošetřujícího prostředku
- nátěr ještě jednou opakujeme, abychom zajistili, že se tak snadno nesloupne
- přípravky a oleje nikdy neaplikujeme na přímém slunci ani za vysoké vlhkosti (po dešti, před deštěm)
- přípravky a oleje nanášíme ve směru struktury dřeva
- po aplikaci olejů otřeme nábytek měkkým savým hadříkem

Co s kovovými částmi?

Pokud máme dřevěný zahradní nábytek, který není vyroben z jednoho kusu dřeva, ale má konstrukci s kovovými částmi, měli bychom při jeho ošetřování věnovat pozornost i jim. Pravidelně kontrolujte šrouby, zdali jsou řádně dotaženy a drátěným kartáčem odstraňujte rez. Vzniku rzi můžeme předejít tak, že na hlavičky šroubů naneseme tenkou vrstvu barvy, která znemožní vodě dostat se ke kovu.

Pokud jste se o nábytek pečlivě starali a přesto bylo dřevo napadeno dřevokaznými houbami, musíme alespoň zamezit jejich bujení. Místo s jejich výskytem je možné ošetřit vodou s roztokem chloru, který houbu zahubí, nebo můžeme postižené místo vybrousit smirkovým papírem, následně ošetřit impregnačním prostředkem a napustit olejem určeným na tvrdá dřeva.

Uskladnění dřevěného nábytku

Důležitá je nejenom správná péče o dřevěný zahradní nábytek, ale dostatečnou pozornost bychom měli věnovat také jeho správnému uskladnění. Nábytek by neměl být vystavován příliš vysokým ani příliš nízkým teplotám a během zimních měsíců by měl být skladován na suchém místě bez přímého slunečního svitu.

- jpa -