Jaký trend letos letí?

Nový polštářek na křeslo nebo zbrusu nový potah na židli či lehátko si letos dopřejte v novém stylu a v pestrých barvách. Odstíny fialové, které určovaly trendy předchozí sezóny, se neujaly ani přes to, že tmavá barva není příliš choulostivá. Letos se můžeme opět těšit na pěkně jásavé barvičky, z nichž nejoblíbenější je trávově zelená a oranžová, pastelová limetka, a klasické odstíny béžové, vínové, hnědé a mořsky modré.

Zajímavou možností jsou typy potahů, které jsou zhotoveny v oboustranném provedení, takže na přední a zadní straně potahu je použita kontrastní barva. Na trhu jsou například polstry žlutooranžové či zelenooranžové a kombinace tón v tónu.
Trendové zůstávají káro a proužky, a samozřejmě i typické letní motivy stylizovaných květů a rostlinných vzorů.


Potahy Mountfield

Který materiál zahradnímu nábytku sluší

Látkový potah na zahradní nábytek by měl být příjemný na dotyk, a už na pohled pevný a odolný, a u sedáků a polštářků navíc záleží na tom, zda se dají snadno čistit. Podívejme se na možnosti, jaké trh nabízí. Na lehátka, židle a relaxační křesla jsou na výběr potahy, které snadno stáhneme a vypereme. Na údržbu jsou nejnáročnější potahy z bavlny a směsové tkaniny, které se dají prát, ale za nějaký čas je třeba obnovit impregnaci. Určitou nevýhodou těchto přírodních tkanin je, že časem ztrácejí pevnost i tvar a na sluníčku rychle vyblednou. Sofistikovanější mikrovlákno z bavlněné tkaniny je pro denní používání zahradního nábytku více vhodné, protože textilie se méně špiní, je voděodolná a přesto se dá snadno vyprat. Vždy však musíme myslet na to, abychom do pračky vložili jen samotný potah, neboť polštářky a polstry jsou plněny drceným nebo obalovaným molitanem polyesterovým rounem, kterým zpravidla praní neprospěje.


Umělá ratanová souprava KIM (sedačka + stůl), polstry, 2ks polštářů, 18 490 Kč

Velkou oblibu si získaly nové materiály, které svými užitnými vlastnostmi přírodní textilie daleko předčí. Stálobarevnost, vodoodpudivost, prodyšnost, odolnost proti UV záření a plísním, to jsou vlastnosti dralonových a teflonových tkanin, které zajistí pevnost a stálý tvar potahů i vyměnitelných polstrů. Kombinace těchto materiálů s měkkou bavlnou poskytuje spotřebiteli naprosto jednoduchou údržbu. Zahradní nábytek se jednoduše postříká vodou a nechá oschnout.

A jaké tvary polstrů trh nabízí? Polstry pro větší pohodlí a měkké sezení či odpočinek si lze vybrat polstry s vícenásobným prošitím s podhlavníkem nebo bez, nízké i vysoké, na zahradní židle, lehátka i relaxační křesla.

Prát nebo čistit?

Dodržíme-li několik jednoduchých kroků, textilie na zahradním nábytku si dlouho udrží pěkný vzhled a prodloužíme tím i jejich životnost.

Nejjednodušší údržba se týká materiálů s podílem akrylových vláken dralon a teflonovým povrchem jako je například látka Sunbrella .Tyto textilie se nesmějí čistit namokro, protože by se tím odstranila apretura, anebo by se na látce mohly vzniknout nepěkné „mapy“. Proto se z většiny potahů běžně jen vysává prach, jen jednou za čas je nutné vyčisti je suchou pěnou na čištění autosedaček a překartáčovat. Úplně jinak se čistí tzv. převlékací potahy – ty jsou nejčastěji určené pro praní v pračce (musíte si všimnout symbolů, které označují způsob údržby). Nikdy však tyto textilie neždímáme v pračce a nepoužíváme přípravky s obsahem bělidla.
Menší „nehody“, například rozlitou limonádu s teflonového povrchu stačí setřít, případně setřít navlhčenou houbičkou, neboť impregnace dovnitř látky tekutinu nepustí.

U tkanin jako je bavlna, len či směsových látek pereme potahy vždy až po vyjmutí polstrů ve vlažné vodě, teplé maximálně 30 °C. A ještě něco - vyprané potahy, polstry a polštářky sušíme vždy ve stínu, aby neztratily barvu.

Kam s textiliemi když prší

Vlhko a déšť nesvědčí ani nábytku samotnému, natož potahům a polštářům. Přes sezónu je ideální mít po ruce box, kam v případě náhlého deště rychle uskladníme veškeré textilní doplňky zahradního nábytku. Ke krátkodobému i mimosezónnímu uložení textilií se prodávají plastové boxy. V luxusních sestavách zahradního nábytku bývají boxy na uložení přímo zakomponovány jako zahradní lavice s úložným prostorem, které se však využívají k uložení textilií jen na přechodnou krátkou dobu, například přes noc, aby potahy nezvlhly. Máme-li na zahradě jen stolek a čtyři židle, můžeme polstry uložit do plastového obalu, což je v podstatě velká taška, kterou snadno přeneseme či v případě potřeby převezeme kamkoli je potřeba.

Variantou pro uskladnění celého zahradního nábytku i s polstrováním a polštářky jsou ochranné obaly, které jsou odolné proti vodě i proti UV paprskům, takže nábytek je chráněn proti vlhku a textilie nevyblednou od sluníčka. Ochrannou plachtu neodnese ani vítr, neboť každý obal je opatřen stahovací šňůrkou.


Kopa Teak - truhla určená především k odkladu polstrovaných potahů, avšak jistě se najde i mnoho jiných možností pro využití, 10 390 Kč

Vhodných řešení k uložení polštářů a polstrů je celá řada, ale na jedno nesmíme nikdy zapomenout. Nikdy neukládáme mokré textilie, neboť stačí pár dnů a plíseň zničí potah i z nejkvalitnějšího materiálu.

Autor: Irena Forejtová

Foto: archiv firem