Zelenec neboli Chlorophytum pochází z jižní Afriky a existuje ho několik druhů. Mezi nejběžnější odrůdy v českých domácnostech patří Chlorophytum Comosum, Chlorophytum Vittatum a Chlorophytum Variegatum. Ideální je pěstovat tuto trávovitou rostlinu v závěsných květináčích nebo tak, aby se mohly jeho šlahouny volně plazit do okolí.
Rostlina připomíná šlahouny trávy, které vyrůstají růžicovitě do všech stran. Světle zelené listy jsou bíle pruhované, přičemž některé odrůdy mají bílý pruh uprostřed listu a jiné na jeho okrajích. Pokud se rostlina rozroste, vyrůstají z ní další výhonky s dalšími růžicemi listů. Zelenec také kvete, a sice drobnými bílými lístky.
Květina je poměrně nenáročnou ozdobou domácnosti. Dobře se jí daří na světlém místě, ale snese i polostín, stejně tak se dobře přizpůsobí teplu i zimě, kdy snese extrémy mezi sedmi až pětadvaceti stupni Celsia. Občas jí však vadí příliš suchý vzduch anebo naopak přílišná vlhkost - na to upozorňuje hnědnutím konců listů.
Hnědnutí či žloutnutí a opadávání listů však může být také důsledkem velkého chladu či naopak přetopeného pokoje. Obecně ale platí, že zelenec je velmi přizpůsobivý a při pravidelné zálivce (v zimě omezenější než v létě), pravidelném hnojení (v létě jednou za 14 dní) a pravidelném přesazování (jednou za jeden až dva roky) poroste bez problémů řadu let.
Rostlina se velmi jednoduše množí, a to oddělením výhonků od mateřské rostliny, které necháme zakořenit ve vodě. Možné je také rozdělit starší rostlinu na dvě. Rostliny sadíme do klasického pokojového substrátu.
Tip: V létě je vhodné zelenec letnit, na slunci se lépe vykreslí bílé pruhy na listech.
Autor: efa