Difenbachie pochází z tropických oblastí jižní Ameriky; rozšířená je zejména v Brazílii, najdeme ji však i v Peru nebo Venezuele. Své jméno dostala poté, co byla v první třetině 19. století přivezena do Evropy, po zahradníkovi Dieffenbachovi z rakouského zámku Schönbrunn.
Nejdůležitějším faktem, který je nutné si uvědomit, než si mramornatku pořídíme domů, je její jedovatost. Proto se nedoporučuje pěstovat ji tam, kde se volně pohybují domácí zvířata či malé děti. Šťavelan vápenatý, který se nachází zejména ve stonku, dráždí pokožku a sliznice. Po požití vzniknou otoky v ústech a krku a dochází ke křečím a zvracení, pozor si dávejte i při pouhé manipulaci s rostlinou, neboť při kontaktu s kůží dochází ke svědění pokožky.
Difenbachie, která běžně nekvete, se dorůstá výšky přes půl metru, výjimečně dosáhne až metrového vzrůstu. Je poměrně nenáročná, má ráda světlo, ale ne přímé slunce, takže ji klidně můžete pěstovat u severně orientovaných oken. Zálivka by měla být pravidelná, ale mírná, hnojit stačí jednou měsíčně. Ideální teplota pro pěstování je pokojová, tedy cca 20 stupňů Celsia.
Normálním jevem je opadávání spodních listů. Proto je vhodné čas od času rostlinu omladit seříznutím stonku 10 centimetrů nad zeminou v květináči. Velmi brzy vám obrazí a vrchní část rostliny můžete nechat znova zakořenit. Pokud listy opadávají příliš, pak je na vině suchý vzduch, nízká teplota nebo průvan. Jestliže okraje listů hnědnou, přidejte zálivku a pokud ztrácejí barvu, odstavte květinu z přímého světla.
Autor: efa