Monstera, kterou lidé často mylně zaměňují za podobný filodendron, pochází z tropických oblastí jižní a střední Ameriky; v tamních pralesích roste na stromech jako liána. Dobře se jí daří i v Evropě jakožto pokojové rostlině.

Má ráda dostatek slunečního světla, ale v žádném případě ji nesmíme vystavovat přímým paprskům, vždy jen odraženým. Teplota v místnosti by se měla pohybovat okolo dvaceti stupňů Celsia, ideálně 21°C, v zimě však snese i nižší teplotu. V létě ji můžeme v příznivých teplotách a mimo přímé slunce pěstovat i venku.

Rostlinu je nutné pravidelně zalévat a udržovat substrát stále vlhký, zároveň však květinu nepřelévat. Přehnané množství vody způsobuje žloutnutí listů nebo uhnívání kmínku. Prospívá jí také pravidelné rosení a vysoká vlhkost vzduchu. V zimě, kdy je monstera ve fázi klidu, zálivku omezíme a přestaneme hnojit (v létě hnojíme jednou za dva týdny).

Pokud dodržíme tuto základní péči, kterou monstera vyžaduje, a bude se jí bude dařit, může dorůst do obrovských rozměrů, zejména do závratné výšky a její tmavě zelené vykrajované listy srdcovitého tvaru mohou dosáhnout až 40 centimetrů v průměru.

Vzdušné kořeny, které rostlina tvoří, můžeme nechat plazit za nábytkem nebo je zasadit do zeminy, v žádném případě je však nesmíme poškodit, natož odstranit, a to ani při přesazování, které je vhodné provádět jednou za dva roky.

Co se týče kvetení, při pěstování v domácích podmínkách je to jen ojedinělý jev. Pokud však budeme mít štěstí, dočkáme se bílého květenství, z něhož se vyvine plod, která chutná podobně jako ananas a je jedlý. Zbytek rostliny je však prudce jedovatý, pozor tedy na pěstování monstery v blízkosti domácích zvířat nebo malých dětí.

Autor: efa