Banánovník, který pochází z jihovýchodní Asie, je poměrně velikou rostlinou, mohutný kmen, ze kterého vyrůstají oválné kožovité, až metr dlouhé a 30 centimetrů široké listy, se dorůstá až dvoumetrové výšky. Proto do garsonky není zcela vhodný, ale do větších bytů nebo do rodinných domů se skvěle hodí.

Nejvíce se bude rostlině dařit u jižního či jihovýchodního okna na světlém a slunečném místě, ne však na přímém slunci. Teplota v místnosti by měla být lehce nad pokojovou teplotou, okolo 23 až 25 stupňů Celsia, nikdy by ale neměla překročit 35 stupňů. V zimě by zase neměla klesnout pod 15 stupňů.

Zálivku vyžaduje banánovník bohatou, ovšem to neznamená, že musí být přelitý. Naopak - při přelití hrozí uhnívání kořenového balu. Pokud blednou listy, rostlina naopak žádá o zvýšení zálivky. V případě, že rostlina prospívá a daří se jí, ocení i rosení listů, neboť má ráda vzdušnou vlhkost. Ze škůdců se nejčastěji vyskytují svilušky.

Co se týče hnojení, doporučuje se hnojivo s vyšším obsahem draslíku a dusíku, a to jednou za dva týdny v létě, méně často v zimě. Přesazovat rostlinu každý rok nemusíme, obzvláště pokud je už příliš veliká, stačí pouze obměnit svrchní vrstvu substrátu, přičemž ideální je pěstovat banánovník ve směsi písku, kompostu a rašeliny (v poměru 1:1:1), do které sadíme mladé rostlinky získané oddělením od mateřské rostliny. Ta odumírá poté, co vyprodukuje plody, což bývá právě nyní na podzim, v říjnu či listopadu.

Tip: Aby vám banánovník rostl rovnoměrně, je dobré otáčet jej během roku za sluncem. V době, kdy kvete, však není vhodné s rostlinou vůbec hýbat.

Autor: efa