Spadané listí sice působí romanticky, ale pro majitele rodinných domů, chat i chalup je doslova noční můrou. Člověku se v nevlídném a deštivém podzimním počasí často nechce ani vytáhnout nos z domu, natož tak ještě venku uklízet. Ale udělat se to musí, aby se mohla zahrada na jaře zase ukázat v celé své kráse. Pokud si však vezmete na pomoc moderní ruční, elektrické či benzínové zahradní nářadí, bude pro vás podzimní očista pozemku trochu snesitelnější. 

Poslední sečení trávníku

Před zimou musíme dát trávníku tzv. zimní sestřih, musí být tedy zastřižen na výšku 4 až 5 cm. Tím ovšem starost o trávník nekončí. Je třeba jej také provzdušnit a provést poměrně pracnou vertikutaci. Pokud si však chcete tyto starosti ušetřit, nebo nemáte k tomu potřebnou zahradní techniku, je lepší si pořídit multifunkční sekačku. Nové typy benzinových rotačních sekaček dokážou z trávníku při sečení zároveň nasávat jak posečenou trávu, tak i její nahnívající zbytky, mech, spadané listí, větvičky, prach i kamínky. Sekačky jsou totiž vybaveny dostatečně velkým košem o objemu 60 až 80 litrů. Ideální jsou benzinové sekačky se záběrem širokým 48 až 53 cm, s pojezdem a většími zadními koly. 

benzínová sekačka s pojezdem TRILOY
Foto: benzínová sekačka s pojezdem TRILOY

Menší elektrické či akumulátorové sekačky nejsou na tyto činnosti uzpůsobeny, pokud je tedy vlastníte, jste nuceni trávník nejdříve posekat a poté jej ozdravit a pročistit pomocí vertikutátoru, případně elektrického nebo benzinového provzdušňovače. Ale ani velké benzinové sekačky se nedostanou všude – například na svazích či předzahrádkách musíme provést očistu trávníku ručně. Na řadu tedy přijdou hrábě a tradiční zahradní kolečko, kterým trávu budete odvážet na kompost či do odpadu. Místo kolečka se může hodit skládací pojízdný vozík, do něhož se vejde až 150 litrů odpadu.

skládací vozík
Foto: skládací vozík  

Všudypřítomné listy

Hrabání listí je monotónní činnost, které se v podzimních dnech bohužel musíme věnovat téměř každý den. Dnes už ale můžeme zahodit tradiční železné hrábě s dřevěnou násadou, pro shrabávání listí a odřezků trávy je možné si pořídit specializované druhy hrábí. Jde například o tzv. švédské vějířové, které jsou vybaveny plochými ocelovými nebo plastovými prsty. Ty se hodí zejména pro shrabávání uschlé trávy nebo listí. Hrábě, které mají ostré drátěné či pevné vějířovité prsty se zase skvěle hodí pro provzdušnění půdy, vyhrabání mechů i plevelných rostlin s krátkými kořeny. Jejich prsty se zařezávají do půdy a fungují tak podobně jako nože vertikutátorů a provzdušňovačů.  Jsou k dostání v různých šířkách, od 20 až do 60 cm. Výborné jsou rovněž velké plastové hrábě, které se dají používat i bez násady. Jsou tak ohebné, že do nich můžete dokonce nasbírané listy „zabalit“ a takto je přenést na kompost. 

vějířové plastové hrábě GARDENA
Foto: vějířové plastové hrábě GARDENA

Švédských i plastových hrábí je dnes k dostání opravdu mnoho. Možná se vám budou hodit i plastové hrábě lopatovitého tvaru, které kromě velkoplošného hrabání trávy a listí využijete i pro čištění zahradních jezírek.

Šetřete si záda

Pokud by se vám nechtělo neustále dokupovat nářadí podle aktuální potřeby, můžete si pořídit zahradní komplet, v němž je obsažena více než desítka různých vyměnitelných nástavců. Tyto sety vyrábí spousta značek zabývajících se zahradní technikou. Výhodou tohoto nářadí je, že rukojeť lze snadno odejmout a nahradit libovolnou násadou. Tím je zajištěna příjemná práce bez ohýbání.

Foukejte a vysávejte

Hromad spadaného podzimního listí, ale i větviček a dalších nečistot se pohodlně zbavíme pomocí zahradních vysavačů a fukarů. Využijeme je nejen na zahradách, ale také na dvorcích, terasách, chodnících či příjezdových cestách.  Zahradní vysavače fungují na stejném principu jako jejich domácí verze. Svým „chobotem“ dokážou nasát zbytky trávy, listí, větvičky a další nečistoty, které se povalují na pozemku. Všechny tyto přírodniny jsou uvnitř vysavače rozdrceny a v podobě prachu pak končí ve velkém textilním vaku, kterým je vysavač vybaven. 

zahradní dmychadlo Bosch ALB 18 LI
Foto: zahradní fukar Bosch ALB 18 LI

Fukary fungují zase opačně, z trysky jde silný proud vzduchu, který dosahuje rychlosti až 300 kilometrů za hodinu. Díky jeho obrovské síle můžete jednoduše odmést cokoliv ze svého dosahu na jednu hromadu nebo třeba do rohu zahrady. Původně existovaly přístroje, které uměly buď vysávat, nebo jen foukat. Dnes se však setkáme se stroji, v nichž jsou tyto původně oddělené funkce spojeny. V jednom jediném přenosném přístroji tak získáme jak vysavač, tak i fukar. Tyto funkce lze snadno pomocí páčky podle aktuální potřeby přepínat na foukání nebo vysávání. U některých modelů je zapotřebí odpojit sběrný vak a vyměnit trysky. 

Práce s fukarem dnes není žádným problémem ani pro něžné pohlaví, na trhu se totiž už setkáme i s modely, které váží necelé dva kilogramy. Nemají sice tak silný proud vzduchu (200 km/h), ale pro práci na zahradě jsou dostačující. Jsou vybaveny akumulátorem Li-Ion, který na jedno nabití vydrží až 20 minut.  Elektrické vysavače/fukary váží jednou tolik a jsou vybaveny vakem na 40 až 50 litrů odpadu. S případným hlukem, který stroje vydávají, není třeba si již dělat starosti, moderní stroje mají tišší chod a tak je lze bez problémů využívat i v zástavbě rodinných domků. Stroje jsou navíc vybaveny ergonomickými rukojeťmi, jejich ovládání je tak velmi pohodlné. Pokud požadujete větší výkon, pořiďte si benzinové vysavače/fukary, které je vzhledem k jejich váze nutné nosit v závěsu na řemenu. Jsou vybaveny katalyzátorem výfukových plynů a antivibrační ochranou. 

Foukač AccuJet 18-Li Gardena
Foto: Foukač AccuJet 18-Li Gardena

Pokud jste milovníky a ochránci všeho živého, jistě vás potěší fakt, že moderní zahradní vysavače jsou vybaveny předkomorou, do které brouci, žížaly či hlemýždi po nasátí padají. Už nehrozí, že by tito živočichové byli rozdrceni lopatkami turbínového kola, jako tomu bylo u starších modelů vysavačů. Další vychytávkou současných kvalitních fukarů a vysavačů je funkce „turbo“, kdy se sání i foukání ještě silnější. Tuto funkci oceníte zejména při úklidu mokrého či sešlapaného listí.

Košťata jsou stále v kurzu

Ale ne tak ledajaká! Ručně používaná košťata už dávno nahradily stroje. Zahrádkáři tak mají možnost si ulehčit zametací práce pořízením tyčového strojku, který lze vybavit válečkovými kartáči. Přístroje fungují většinou na akumulátor a v šířce 40 cm dokážou ze země odstraňovat špínu, listí i nečistoty. Dláždění terasy nebo chodníček tak zase získá svou původní krásu. Nečistoty se sbírají do připojeného plastového koše s objemem okolo 4 litrů. Využití jistě najde i zametací stroj vybavený drátěnými kartáči.

zametací stroj KÄRCHER KM 70/20 C2
Foto: zametací stroj KÄRCHER KM 70/20 C2

Na terasu s „vapkou“

Pro čištění dlážděných ploch, chodníků, cest a dvorků jsou nejlepší tlakové ostřikovače. Připojí se hadicí k vodovodnímu kohoutku, kabelem se zapojí do zásuvky a díky vestavěnému čerpadlu umožňují využívat až dvacetinásobně vyšší tlak vody. Pomocí speciální trysky se následně čistí znečištěná místa. V současnosti se vyrábí násady přímo určené pro čištění teras, které mají rotující trysky skryty v uzavřeném plášti. Pomocí proudu vody pak lze z terasy nebo jiné čištěné plochy odstraňovat nečistoty. Některé modely umožňují připojit i nádobku s mycím prostředkem. Tlakové myčky bývají vybaveny také mycími kartáči a dalším bohatým příslušenstvím, které využijete pro práci kolem domu a na zahradě. 

tlaková myčka Michelin MPX 130 BW
Foto: tlaková myčka Michelin MPX 130 BW

Zlaté české ručičky

Mnohé zahrádkáře potěší také jedinečný český vynález, kterým je Motúčko - elektrické kolečko na akumulátorový pohon. Díky němu už můžete zapomenout na fyzickou námahu, z kolečka či trakaře můžete mít dnes všestranného pomocníka. Je možné k němu připojit třeba zametací stroj, nebo jej využívat pro přepravu nákladů. Motorizované kolečko na akumulátorový pohon má univerzální využití. Váží 30 kilogramů, jeho nosnost je 150 kilogramů a pojezdová rychlost 3 - 4,5 km/hod. 

Motúčko
Foto: Motúčko

- jap -