Pravé borůvky jsou velmi chutné a zdravé plody a s velkou chutí si jich pár smlsneme při letních výletech do lesa. Borůvky se dají pěstovat také na zahradě ve volné půdě nebo v dostatečně velké nádobě na balkóně nebo terase. Vyžadují ale speciální kyselý substrát a ne každému se pěstování pravých borůvek daří a dosahuje požadovaných výnosů.
Kdo si chce ulehčit starosti s půdou a dalšími specifiky pravých borůvek, může se pustit do pěstování ovoce, které je borůvce velmi podobné, ale nevyžaduje žádný speciální substrát a je velmi nenáročné na pěstování. Jedná se o Zimolez kamčatský neboli Kamčatskou borůvku (Lonicera kamtschatica), odrůdu Modrý Triumph.
Zimolez kamčatský je velmi odolný nízký keř pocházející z Kamčatky, který kvete brzy na jaře a na zimu opadává. Lidový název Kamčatská borůvka dostal keř po barvě a chuti svých plodů, které se podobají podlouhlým borůvkám. Původní divoké odrůdy příliš chutné nebyly, sladké ovocné chuti bylo doraženo až šlechtěním.
Výsadba
Kamčatskou borůvku můžete vysazovat na jaře od března do května a na podzim od září do listopadu na jakékoliv stanoviště kromě studených severních koutů zahrady. Pokud ale chcete co nejlepší úrodu, volte raději slunné místo. Na plody se potom můžete těšit od května do června, tedy ještě dříve, než nám na zahradě uzrají první jahody. Celkový výnos z jednoho keře je až 5 kilogramů ovoce a je lépe vysazovat několik keříků vedle sebe. Rostlinky jsou samosprašné, opylované hmyzem. Dospělé rostliny dosahují výšky až 150 cm.
Péče a zálivka Kamčatských borůvek
Kamčatské borůvky jsou velmi odolné a jsou naprosto nenáročné, co se týče půdy. Nejsou náchylné na škůdce ani choroby a odolávají mrazům až do teplot - 45°C. Jediné, na co je třeba si dávat pozor, je dostatečná zálivka. Půda kolem rostlin nesmí vyschnout, proto v létě chráníme kořeny posekanou trávou. Od března do konce května rostliny přihnojujeme, nejlépe hnojivem na borůvky. Vegetační období je vzhledem k původu rostliny velmi krátké, a tak už na konci července listy zasychají.
Vitamíny do džemů i k přímé spotřebě
Využití Kamčatské borůvky je stejné jako u pravých borůvek. Hodí se k přímé konzumaci a kromě výborné chuti oceníme také vysoký obsah vitamínů C a B, důležitých minerálních látek, antioxidantů a antimikrobiálních látek. Z Kamčatských borůvek můžeme připravovat také džemy, marmelády, šťávy, knedlíky, koláče apod.
Pokud byste si tedy také rádi vypěstovali další ze skupiny „superpotravin“ plné vitamínů, máte nejvyšší čas objednat si sazeničky např. zde https://eshop.starkl.com/kamcatska-boruvka-modry-triumph-151590/ a pustit se do pěstování.
Další tipy na pěstování:
Arónie Nero – velkoplodý černý jeřáb pro posílení imunity
Kustovnice čínská neboli goji berry - vypěstujte si elixír mládí a dlouhověkosti
Pěstování borůvek na balkóně – jaké jsou nejoblíbenější odrůdy?
- PR článek -