Převislé typy vrb jsou oblíbenou dřevinou. Uplatní se jako solitéra na zahradě, terase či balkóně, kde je lze pěstovat i v nádobách. Svým svěžím zbarvením vrby dodají prostoru veselý ráz a jejich květy - kočičky - jsou neodmyslitelným symbolem jara a velikonočních aranžmá. I v zimě se vrby uplatní jako dekorativní prvek. Jejich dlouhé tenké větévky, pokryté sněhovým popraškem zvýrazní subtilní krásu zimy. Na podzim, po opadu listů, upoutají vrby pozornost svým tvarem. Volně rostoucí strom nebo keř je zcela nenáročný na stanoviště a většina druhů dobře snáší slunečnou polohu a zjara poskytnou i první pastvu včelám.

Keřové vrby hýří barvami, tvarem i velikostí

Jestli dáváte přednost listnatým keřům a chcete zahradu obohatit o různé barevné kreace, doporučujeme vám japonskou vrbu Salix integra Nakuto Nishiki. Růžově rašící listy se rozvinou v zajímavě strakaté, označované jako panašované, které přechází přes tlumeně zelenou až do růžové a smetanové barvy.

Pěstujeme jívy - salix integra - vŕba japonská 'Hakuro-Nishiki'
Japonská vrba Salix integra Nakuto Nishiki. Foto: Stromo.sk

Z velmi oblíbených druhů vrb s kroucenými větvemi žádejte v zahradnictví odrůdu vrby obecné, Salix caprea Curly Locks nebo Salix matsudana Tortuosa, která pochází z východní Asie. Obě mají nejen bizarní a zprohýbané větve, ale i zkadeřené listy. Hodí se pro pěstování v nádobách, do atrií a dekorativní větévky jsou i výborným doplňkovým materiálem pro aranžmá do váz v kombinaci s téměř jakoukoli květinou.

Pěstujeme jívy - salix repens, jíva plazivá
Salix caprea Curly Locks. Foto: Floragard.de

Jako dekorativní prvek k ozelenění svahů či solitéra k jezírku se hodí nízká vrbička Salix repens (Jíva plazivá), konkrétně odrůda Voorthuizen a Ilona s drobnými listy a křehkými převislými větvemi. Pro japonský styl zvolte Salix x simulatrix, drobnou vrbičku s kulatými malými listy, vzhledem se podobající bonsaji. Je plazivá, ale pozoruhodnou kompozici vytváří v nádobě společně s bílými kameny. Snadno se množí řízky, které řežeme v červnu.   Vegetativní množení je spolehlivé a výsledek zaručen, neboť řízky vložené do vody nebo nasázené do vlhké půdy brzy zakoření.

Pěstujeme jívy - salix repens, jíva plazivá
Salix repens - jíva plazivá. Foto: Botany.cz

Přečtěte si také článek na téma Okrasné třešně

Mimořádně ozdobná, mrazuvzdorná a odolná je odrůda vrby obecné, Salix caprea KIlmarmock. Na rozdíl od jiných vrb snáší i sušší půdy a lze ji doporučit do většiny zahrad. Vysazuje se brzy zjara nebo na podzim. Na vhodném stanovišti není náročná na ošetření. Jen chcete-li se každoročně dočkat bohaté násady jehněd, vrbu silně seřízněte hned po odkvětu. Rychle roste, má jemný ucelený vzhled a kvete před olistěním. Kaskády větví mohou dosahovat až k zemi a již časně zjara jsou pokryty velkými chlupatými stříbřitě šedými kočičkami. Samičí kočičky jsou jejím největším okrasným prvkem. Jak vyzrávají, zvětší se, rozvinou a pokryjí světle žlutým pylem. Posléze kočičky vystřídají z vrchní strany zelené a zespodu šedozelené oválné listy. Proměnlivost barevných tónů listů je pak zajímavá zvláště při větrném počasí.

Pěstujeme jívy - salix repens, jíva plazivá
Salix caprea 'Kilmarnock'. Foto: Zahradnictví Spomyšl

Text: Irena Forejtová