Ani nejluxusnější kytice nevydrží čerstvá když jí nedáme alespoň základní péči. Nelze spoléhat na to, že stonky jsou zasunuté v ampulkách s vodou a že to stačí. Omyl. Ampulky jsou příliš malé na to, aby poskytly květinám dostatek vody. Většinou slouží jen jako „záloha“ při přepravě kytice. Pak už je na řadě seříznutí stonků, čerstvá voda a čistá váza. Životnost rostliny ve váze lze prodloužit přidáním výživy pro řezané květiny. Sáček stačí na půl litru vody. Přípravek obsahuje jak potřebné živiny, tak látku, která brání zahnívání vody a dezinfikuje ji. Voda se nevyměňuje, pouze dolévá.
Prchavá krása řezaných květin může mít ovšem původ i v jejich nevhodné kombinaci. Sama ve váze by měla být žlutá gerbera, protože způsobuje předčasné vadnutí nejen jiných druhů květin, ale i gerber jiné než žluté barvy. Stejně tak se nesnášejí narcis či modřence s tulipánem, protože narcis je agresivnější a žádá si samostatnou vázu. Floristé, kteří kytice váží používají triky, které životnost některých květin prodlouží. Například k tulipánům se přidává větvička cypřišku nebo slunečnici, aby nezvadla hned první den, ponoří stonek na vteřinu do vařící vody. U květin s dřevnatým nebo tuhým stonkem se doporučuje konec rozklepat, aby větvička mohla lépe nasávat dostatečné množství vody.
S vodou to ale nepřehánějte. Zásadním pravidlem pro vložení kytice do vázy je čerstvá, studená voda do výšky maximálně jedné třetiny vázy. Květiny by však neměly být umístěny ani na slunci, ani v průvanu i ten zvyšuje odpařování. Nikdy neumisťujte kytici do blízkosti mísy s ovocem ani nepoužívejte jako dekoraci jablka. Dozrávající ovoce totiž vylučuje etylén, jehož působením květina rychleji uvadá.
Anthurium neboli toulitku vložte do vázy s trochou vody a chraňte ji před průvanem a přímým slunečním světlem.
Tulipány, lilie, gerbery, jiřinky, frézie a stále oblíbené karafiáty nestačí dát do ozdobné vázy. Je rovněž potřeba, aby tato váza a především voda v ní byly absolutně čisté. Většina křehkých květin vyžaduje také pravidelný přísun živin. Než dáte některou z těchto „měkkých“ květin do vázy, odřízněte dva centimetry ze spodní části stonků.
V současné době je možno hvězdník získat v mnoha barevných odstínech, například lososově růžové, oranžové a nachové. Jeho duté stonky nesou až čtyři, někdy i pět okouzlujících květů. Jeho životnost ve váze lze prodloužit tím, že propíchnete dutý stonek bambusovou hůlkou nebo jehlicí na pletení. Zkraťte stonky šikmým řezem a vložte je do vázy s čistou vodou. Životnost květiny se prodlouží i každodenním odstřiháváním či odřezáváním malé části stonku. Stejným postupem prospějeme řezaným bramboříkům a čemeřici.
U chryzantém je vhodné odstranit všechny nadbytečné listy ve spodní časti stonku, aby se nenamáčely ve vodě. Řezané chryzantémy je třeba držet mimo dosah přímého slunečního svitu.
Tradiční květiny lásky – růže a jiřina vydrží podstatně déle svěží, když konce stonků ponoříme do vařící vody a pak je na dvě hodiny necháme ponořené ve vodě studené.
Orchideje, Strelicie, protea a další exotické květiny vždy vybalíme z ozdobné krabičky a umístíme je do vázy. Bude se jim dařit spíš v chladnu, kde poupata postupně dokvétají.
Při aranžování pak můžeme uplatnit různé způsoby kombinace barev: tzv. tón v tónu, kdy se kytice vyznačuje barevnou harmonií, nebo naopak kontrastu s využitím třeba i nezvyklých spojení barev jednotlivých květů. Kulovité a oválné skleněné vázy s modrým nádechem se velmi dobře hodí do interiéru, kde nádherně kontrastují s přírodními materiály, jako třeba hrubou tkaninou, dřevěnými miskami a svíčkami z pláství. Příkladem zdařilé kombinace klasického a moderního stylu je mohutná starožitná váza a velká moderní kytice. Aranžmá působí vzdušné a díky optimálnímu využití nevypadá příliš robustně – tajemství spočívá ve vazbě směrem do výšky a použití mnoha různých květin - například růží, tulipánů, anturií, gerber, chryzantém, lilií a orchidejí.
Autor: Irena Forejtová