Listí k podzimu zkrátka neodmyslitelně patří, je všude, kam se podíváte. Kdo si chce udržet zahradu bez listí, bere hrábě a den co den se pachtí, aby jej odstranil. Výsledkem jsou bolavá záda a pouze chvilku trvající spokojenost a klid. Stačí, když zase trošku zafouká a můžeme brát hrábě do rukou znovu. Je to jedna z nejúnavnějších a nejnudnějších prací, které nás na zahradě čekají. Proto kdo si ji chce podstatně ulehčit, měl by si pořídit foukač na listí, který si poradí nejen s listím, ale i s drobnými větvičkami, suchými zbytky trávy, prachem, pískem, štěrkem a dalšími možnými nečistotami. K výhodám těchto strojů patří i to, že je možné je využívat celoročně a ne pouze na podzim. Třeba až vaši zahradu pokryje čerstvý prachový sníh, bude se vám tento pomocník také velmi hodit. 

Elektrický nebo benzinový?

Na trhu je v současnosti velké množství nejrůznějších foukačů, než se však rozhodnete pro koupi některého z nich, odpovězte si na otázky, co od něj vlastně očekáváte. Vybrat si můžete dva druhy strojů – s elektrickým nebo benzinovým motorem. Foukače na elektřinu jsou sice tišší, lehčí a bývají i levnější, ale jejich hlavní nevýhodou je omezenost pohybu. Elektrický kabel určuje akční rádius a nepustí vás dál. Foukač na benzinový motor je oproti tomu sice hlučnější, ale zase výkonnější a můžete se s ním pohybovat, kde se vám zachce. Neplete se vám pod nohy žádný kabel a nemusíte jej neustále popotahovat. Za nevýhodu je považována vyšší pořizovací cena, větší váha a benzinové výpary. Moderní foukače však jsou vybaveny katalyzátorem výfukových plynů, který redukuje emise a snižuje také hladinu okolního hluku. Pokud stále nevíte, jaký typ foukače si vybrat, měli byste se rozhodovat podle toho, jak velkou máte zahradu, kolik je na ní stromů a kde jsou umístěny.

Foukač nebo vysavač?

Spousta ručních foukačů umožňuje také sběr nashromážděného materiálu. Listí si foukačem jednoduše nafoukáte na jednu velkou hromadu, poté snadnou úpravou přestavíte foukač na vysávání a hromadu „vysajete“ do vaku, jež je umístěn na stroji. Vysavače jsou mimo jiné vybaveny také malou sekací vrtulkou, která sesbíraný materiál drtí, aby se ho do připraveného vaku vešlo co nejvíce. Objem zahradních nečistot je drtičem redukován až o 90%. Čím je materiál rozdrcený na menší kousky, tím se ho do vaku vejde více a není potřeba jej neustále vyprazdňovat. Do sběrného vaku se vejde okolo 50 litrů odpadu.

Z foukače se může jednoduše stát dokonalý víceúčelový stroj, stačí si jen k němu vybrat ty správné doplňky. Všechny tyto přístroje však mají jedno společné – dobře se ovládají, jsou vybaveny antivibračním systémem a mají nastavitelnou délku foukací hubice. Podle toho, jak vysoký člověk bude se strojem pracovat, nebo jaký je pracovní záměr, se může hubice jednoduše přizpůsobit. K některým modelům je možné připojit i nástavec k čištění okapů nebo střech garáží.

Zádový nebo ruční?

Podle toho, s jak velkým množstvím spadaného listí počítáme a jaká je velikost uklízené plochy, je třeba zvolit buď zádové, nebo ruční foukače. Pokud víte, že spadaného listí bude opravdu mnoho a navíc na velké ploše, vyberte si spíše silnější zádový foukač, který má oproti ručnímu větší výkon. Hodí se zejména v případech, kdy se potřebujete pohybovat dlouhou dobu po velkých plochách nebo náročnějších terénech. Se strojem, který budete nosit na zádech, zvládnete jistě mnohem více práce a s menší únavou, než kdybyste měli foukač nosit v jedné ruce. Pozornost ovšem věnujte umístění stroje na zádech – popruhy by měly být vždy polstrované a hmotnost foukače by měla být rovnoměrně rozložena mezi ramena, boky, hrudník a záda. Když se vám bude nosit pohodlně, práce nebude nijak obtížná.

Pro menší pozemky bude dostačující elegantní ruční elektrický, nebo akumulátorový foukač. Ručně nošený foukač by měl být co nejlehčí a dobře vyvážený. Také by měl být konstruován tak, aby proud vzduchu, který ze stroje vychází, nezpůsoboval jeho rotaci. Mezi ručními foukači si vyberte takový, který má účinný systém tlumičů. Tak budou minimalizovány vibrace těch částí stroje, které jsou v kontaktu s jeho obsluhou – tedy s vámi. Každý foukač by měl být vybaven elektronickou regulací výkonu, aby mohl být nastaven optimální proud vzduchu.

Pár rad na závěr

Při nákupu foukače listí se nedívejte jen na výkon a cenu, ale zaměřte se i na méně viditelné avšak podstatné věci. Jde hlavně o ergonomii, proto si nebojte stroj vzít do ruky, nebo si jej připevnit na záda. Vyzkoušejte si jeho držení i pohyb ze strany na stranu. Zajímejte se o takové informace, jako je nastavitelnost rukojeti či ovládací prvky. Pokud víte, že se strojem budou pracovat i ženy, vyberte model s technologií pro velmi snadné startování, kdy je třeba vyvinout jen minimální úsilí, aby se studený motor nastartoval. Při práci s jakýmkoliv foukačem se doporučuje používat chrániče sluchu.

- jpa -