Přesto je faktem, že tito tvorové lidstvo provázejí odnepaměti, ať už se jedná o myši, krysy nebo potkany.

Jak se jich zbavit? Vůbec nejúčinnější je vytvořit takové prostředí, kde se jim nedaří. Hlodavci se do domů stahují za teplem a především za potravou. Proto je důležité pokud možno nenechávat snadno přístupné potraviny ani odpadky v místech, kde o nich nemáme přehled (sklepy, spíže apod.), nemít v málo navštěvovaných prostorách zákoutí, kde by se hlodavci mohli usadit, a vůbec udržovat v domě pořádek. Nebezpečí hlodavců nespočívá ani tak v tom, že něco sežerou, ale hlavně ve faktu, že přenášejí nebezpečné choroby. Kromě toho také způsobují škody na vybavení domu, ničí textilie atd.

Jakmile se však hlodavci v domě jednou usadí, bývá problém se jich zbavit. Jsou to totiž tvorové dosti inteligentní a vynalézaví, kteří se navíc velmi rychle množí. Platí to především o potkanech. Aby bylo jasno, tvor, kterého většina lidí nazývá „krysa“, je ve skutečnosti potkanem. Je to zvíře pocházející z Asie, které bylo do Evropy zavlečeno díky lodní dopravě až v průběhu 17. a zejména 18. století. Velmi rychle se tu uchytil a zaplavil především podzemí měst. Na většině míst agresivní potkan vytlačil původní krysu, takže např. u nás již ve skutečnosti krysa (myšleno krysa obecná) až na výjimky téměř vůbec nežije. Je to škoda, protože oproti zažité představě jde o tvora poměrně čistotného, žijícího hlavně v suchých prostorách (půdy apod.) a živícího se nejraději ovocem. To potkan si libuje ve vlhku (původně žil na březích řek a jezer), takže ho nacházíme ve vlhkých sklepeních, kanálech, stokách a dalších nevábných místech. I tak ale potkani nebývají špinaví a udržují svá těla v čistotě, alespoň co se mechanického znečištění týče. Jak ukazují tzv. laboratorní krysy, je to velmi inteligentní tvor se schopností učit se, proto se např. umí poučit z nebezpečí kladených nástrah a příště se jim vyhnout. Potkaní společenství dokonce na průzkum a ochutnávku vysílá určené slabší jedince, u kterých se se ztrátami na životech tak nějak počítá.

To však neznamená, že by boj proti nim byl úplně beznadějný. Nikdy se nám je ovšem nepodaří vyhubit, maximálně vytlačit o kousek dále. Existuje celá škála jedů tzv. „na krysy“ (je zajímavé, jak se tento název drží…) s větší či menší účinností. Šanci mají jen jedy se zpožděnou působností, protože jinak zemře pouze „ochutnávač“ a ostatní potkani se nástraze vyhnou. I tak však jed zpravidla zasáhne jen jednu kolonii, žijící v daném teritoriu, a po jejím vyhubení přijde na místo další. Při aplikaci nástrah dejte pozor na děti a domácí zvířata!

Mechanické pasti nejsou příliš účinné, hodí se jen k likvidaci ojedinělých živočichů nebo malých populací. Při jejich použití dbejte na upevnění návnady tak, aby ji zvíře nemohlo ukradnout. Obdobně je to s efektivitou fyzické likvidace jednotlivých hlodavců, ač lidé v tomto směru používají různé, více či méně drastické metody (rýč, vzduchovka aj.).

Velmi zajímavé jsou elektronické odpuzovače hlodavců. Vydávají zvukové impulsy o vysoké frekvenci, kterou hlodavci nemají rádi. Fungují docela dobře, ovšem nemohou se používat přímo v prostorách obývaných lidmi. Můžete je umístit třeba do sklepa, ideální jsou také na občas navštěvovaných chatách a chalupách, kde je uvedeme do činnosti po dobu naší nepřítomnosti.

Účinné mohou být i vykuřovací patrony, které se ovšem pochopitelně nedají použít všude. Jsou určeny hlavně proti hlodavcům v podzemních chodbičkách na zahradách.

Pokud se tedy ve vašem domě hlodavci objeví, snažte se je odstranit třeba i kombinací uvedených metod a zejména proveďte opatření k zamezení jejich dalšího šíření. Ukliďte, vyčistěte a vydezinfikujte postižené prostory, včetně různých špatně přístupných zákoutí, ucpěte otvory a průchody (příp. do nich nastražte pasti), zajistěte potraviny, nevhazujte biologický odpad do záchodu ani ho neskladujte nikde v domě či poblíž. Pokud hlodavce hubíte, snažte se odstraňovat uhynulé kusy, které jako potrava přitahují další jedince a později se začnou rozkládat se všemi souvisejícími negativními efekty. Proti myším si také můžete pořídit kočku, proti potkanům raději nebojácného loveckého psa. Ale pozor, i on se může nakazit nebezpečnou chorobou!

Pokud selžou všechny pokusy, můžete ještě zkusit zavolat deratizační firmu… nebo se odstěhovat.

Autor: Michal Hamšík