Zahrada je v zejména v jarním a letním prosluněném období pro děti doslova rájem, kde se dá podnikat spousta zábavných, zajímavých, ale mnohdy i nebezpečných her. Aby zahrada zůstala na vždy jen místem radosti a nepřinášela vzpomínky na bolestivá zranění, je třeba ji zabezpečit před možnými hrozbami, které mohou na děti číhat. I zdánlivě nevinná hra může bohužel skončit tragicky. Přinášíme vám tedy několik rad pro bezpečnější zahradu:
Do bazénu jen za dozoru!
Všechny děti milují koupání v bazénu, a pokud mají svůj vlastní na zahradě, jsou v něm, jak se říká „pečené vařené“. Cachtání se v chladivé vodě je v letních parnech více než příjemné. Ve chvílích, kdy se před vedrem není kam schovat a teploty se i ve stínu vyšplhají nad třicítku, je chladná koupel snad jediným účinným lékem na přehřátý organismus. Koupání v bazénu je tak záchranou našeho zdraví, ale také skvělou zábavou, která baví děti i dospělé. Hry dětí ve vodě často neberou konce a zdá se, že dovádět v bazénu vydrží snad do večera. Pokud už nemáte čas je hlídat, vždy zavolejte někoho dospělého, kdo vás v dozoru vystřídá. Opravdu nikdy nenechávejte malé děti u bazénu nebo v něm bez bedlivého dozoru! Neštěstí se může stát v okamžiku a vy byste si mohli do smrti vyčítat, proč jen jste si tehdy odskočili domů pro ten telefon.
Bezpečnostní prvky jsou důležité
Na bezpečnost bazénu myslete už při jeho pořizování, ale pokud jste tak neučinili, nic se neděje – různými bezpečnostními prvky můžete váš stávající bazén také dovybavit. Na bezpečnostních prvcích se rozhodně nevyplatí šetřit, nezapomeňte na to, že mohou vašemu dítěti zachránit život. Kolem bazénu by měly být použity takové prvky, které zabraňují uklouznutí nebo pádu. Také vstup do bazénu by měl být co nejbezpečnější. Samozřejmostí by měly být (dle konkrétního řešení bazénu) schůdky a třeba i zábradlí. Skvělým doplňkem bazénu, který hraje významnou bezpečnostní roli, je i lamelové zakrytí.
Bazénová plachta, safepool.cz
Je třeba dodržovat hygienické předpisy
Děti by v žádném případě neměly do bazénu chodit, pokud zrovna trpí respiračními nemocemi, mají horečku, nějaké kožní onemocnění nebo otevřené ranky. Těmi se mohou do těla dostat škodlivé mikroorganismy, které jsou obsaženy ve vodě.
Sekačka dětem do ruky nepatří!
Sekačka, pila, zahradní traktor či nejrůznější nářadí působí na malé děti (a nejen na chlapce) doslova magicky. Všechny tyto věci je přitahují, a jakmile je necháte chvíli bez dozoru, už něco z toho zkoumají. Je jasné, že se chtějí zabavit, chtějí pracovat a pomáhat rodičům, ale nikdy jim to nedovolte. Sekačku na trávu ani další zahradní pomocníky malým dětem zásadně nepůjčujte a nenechte je s nimi pracovat. Alespoň do té doby, než si budete jisti, že jsou dostatečně vyzrálé na to, aby sami posoudili všechna rizika, která s těmito stroji a pracemi souvisí.
Malé děti můžou pomáhat při sekání trávy s vlastní sekačkou - hračkou. V bazénu bychom měli mít děti stále pod dohledem a nesmíme zapomenout na bezpečnostní pomůcky. Foto: Briggs&Stratton
Dozrál čas?
Obecně nelze určit nebo odhadnout věk, kdy již mohou rodiče své děti například k sekačce pustit. Toto rozhodnutí musí vždy být na rodičích, na jejich subjektivním posouzení. Musíte si být u dítěte naprosto jistí, že je již natolik opatrné a zodpovědné, aby to bez problémů a jakýchkoliv následků zvládlo. Děti by měly znát a také dodržovat základní bezpečnostní pravidla, která s používáním sekačky souvisí. Základem je používání ochranných pomůcek, dostatečná kontrola sekaného terénu, zachovávání bezpečné vzdálenosti od menších dětí a zvířat a dostatečná koncentrace sekání. Tím hlavním a nejdůležitějším, co by mělo každé dítě při práci se sekačkou znát však je, že nesmí nikdy sekačku zkoumat v případě, že je žací mechanismus v pohybu!
Samostatnost je dobrá, ale všeho s mírou
Rodičům se obecně radí, že místo toho, aby svým dětem něco zakazovali, měli by je spíše s danými věcmi naučit zacházet. To samozřejmě ale neplatí v případě, pokud máte například čtyřleté dítě a měli byste mu svěřit nejen péči o zahradu, ale také pravidelné čištění bazénu. To je samozřejmě nesmysl. Nejlepším řešením je udělat se svých dětí malé pomocníky, tzn. jít jakousi zlatou střední cestou. Nezakazovat, ani jim nenechávat přílišnou volnost, ale zapojit je do práce jako své „asistenty“. Můžete je tak brát s sebou třeba na zábavné lovení větviček z vodní hladiny, nebo v případě, že se chystáte sekat zahradu, jim pořídit hračku v podobě dětské sekačky. Líbit se jim určitě bude také dětské zahradnické kolečko nebo nějaký set nářadí.
Jedině tak můžete bez starostí pracovat společně a přitom mít vymezené jisté hranice. Zatímco vy sekáte, vaše ratolest může třeba okopávat zákonky. Každopádně, zapojit děti do prací na zahradě je dobrý krok. Nejenže se přitom učí, ale také se zabaví a vydají ze sebe trochu energie, které mají mnohdy více než dost. Vždy je však třeba jim jasně určit hranice, co mohou a co nikoliv.
- jap -