V čem se liší od interiérového nábytku? Je zřejmé, že hlavně svou odolností proti povětrnostním vlivům. Zahradní nábytek by měl snášet různé rozmary počasí – slunce, vlhkost, déšť, měl by být odolný proti napadení hmyzem apod. A pokud jej na zimu neschováváte, musí vydržet také sníh a mráz. Jaké materiály se používají pro jeho výrobu?

Počátkem 90. let u nás doznal velkého rozšíření nábytek plastový. Dnes je na ústupu, ale mnoho lidí mu stále dává přednost. Je levný, lehký, prakticky bezúdržbový a vyniká vysokou životností, tedy pokud není odbytá jeho konstrukce, jak se občas stává. Zejména jednoduché bílé plastové židle však někdy působí až příliš levně a nejsou zrovna stylové. Ve hmotě barvené varianty vypadají přece jen lépe. Plastový povrch rovněž není řadě lidí na omak příjemný, obzvláště v létě, když se člověk více potí. V takovém případě pomohou čalouněné podložky, jen je nezapomeňte před deštěm uklidit.

Velký návrat slaví dřevo. Nabídka dřevěného zahradního nábytku se neustále rozšiřuje a i když cena je pořád vyšší než u plastu, v mnoha případech se již dostala na dosti nízkou úroveň. Ale není dřevo jako dřevo! Kvalitní nábytek by měl být dostatečně robustní, dobře dimenzovaný a zejména důkladně chráněný proti povětrnosti. Toho se dociluje napouštěním a lakováním, přičemž kvalitní povrchová úprava by měla vydržet několik let, než je nutné ji obnovit. Samozřejmostí je, že použité látky musí být zdravotně nezávadné, aby při kontaktu s pokožkou nedocházelo ke vzniku vyrážek apod.

Na životnost má vliv i samotné dřevo. Obecně se dá říci, že čím tvrdší, tím déle vydrží (ale většinou také tím dražší). V poslední době se u nás ve stále větší míře prodává rovněž nábytek z různých exotických dřev, který je velmi dobře odolný vlhkosti. Pokud patříte mezi ty ekologicky smýšlející, je vhodné si uvědomit, že stůl z tropického dřeva byl v mnoha případech (byť ne vždy) vyroben za cenu vydrancování kusu původního pralesa, a že třeba díky tomu nenávratně zmizel nějaký vzácný rostlinný nebo živočišný druh. Kde je poptávka, je i nabídka…

Jiným používaným přírodním materiálem je ratan, což je vlastně plazivá palma rostoucí především v tropických deštných lesích jihovýchodní Asie. V některých oblastech je pěstován na speciálních plantážích. Ratan není totéž, co bambus! Ratanový nábytek velmi dobře vypadá, je poměrně lehký a pevný. Ratan je rovněž známý svou velkou odolností proti vlhkosti, dokonce se dá říci, že nesnáší velké sucho. Proto není na škodu jej v trvale suchém prostředí (např. v interiéru, v zimní zahradě) občas osprchovat. Ceny ratanového nábytku se v mnoha případech dostaly na velmi přijatelnou úroveň.

Staronovým materiálem pro zahradní nábytek je i kov. Může mít mnoho forem, tou nejklasičtější je černěný železný nebo ocelový nábytek z dílny uměleckého kováře. Oblíbená je také litina, přičemž železo, ocel i litina se často používají ve spojení se dřevem, kdy na kovové konstrukci je dřevěná sedací část a opěradlo. Takový nábytek působí velmi solidně, je ovšem pochopitelně poměrně těžký. To může být nicméně někdy výhodou, třeba při silném větru.

V moderní formě se setkáme s nábytkem z oceli, nerezové oceli nebo hliníku. Takový nábytek bývá za normálních podmínek téměř nezničitelný a rovněž v podstatě bezúdržbový. Jeho cena ovšem není nejmenší. I u něj existují kombinace se dřevem, plastem, nebo jinými druhy kovů.

Který z materiálů tedy zvolit? To je otázkou osobního vkusu, preferencí a finančních možností. Ať už se jedná o jakýkoliv nábytek, všimněte si také, zda se židle dají stohovat (což značně ušetří místo), jak je konstrukce promyšlena z hlediska případné opravy či demontáže, jaká je možnost dokoupit v budoucnu příslušenství či další kusy apod.

Autor: Michal Hamšík