Než se pro nějaký slunečník rozhodnete, měli byste vědět, že plážový model se od zahradního významně liší nejen cenou, ale především po konstrukční stránce. Na zahradu můžete mít buď klasický slunečník se středovou nohou, který je vhodný i pro umístění do otvoru uprostřed stolu nebo oblíbený hit loňského léta - slunečník s boční nohou, který je velmi variabilní. Lze jej otáčet jak kolem své osy, tak i vertikálně, takže stín můžete nasměrovat přesně podle potřeby. Jeho „srdcem“ je geniálně vymyšlená „noha“, která leží mimo rádius otevřeného slunečníku, je teleskopická a ovládá se pomocí plynového pístu. Kromě, již zmíněného libovolného polohování se slunečník umístí kamkoli na zahradu, k bazénu nebo stolu, kde poskytne velkou zastíněnou plochu a přitom žádná tyč uprostřed nepřekáží. Ovládání se neliší od skládání běžného skládacího deštníku. Jednoduše a rychle se otevře i složí.

Slunečníky se vyrábějí z několika druhů textilií. Látky pro potahy jsou vyrobeny z voděodpudivého materiálu, ale přesto není vhodné slunečník nechávat delší dobu na dešti. Je sice možné si takový typ koupit, ale jde o nadstandard, což se samozřejmě projeví i na ceně. Některé látky z příměsí teflonu brání zašpinění a plesnivění potahu. Vždy však výrobce doporučuje slunečník za deště složit a před uložením na zimu jej vyčistit a nechat vyschnout. Podle provedení a modelu slunečníku lze potah sejmout a vyprat, což údržbu o potah velmi usnadní. Nabídka barevnosti potahů je velmi široká, od jednobarevného provedení až po kombinace barev či potisk. Dřevěné slunečníky jsou ideální pro   sladění se zahradním nábytkem z teaku, modřinu nebo borovice, kovové   se hodí pro kombinaci s moderním zahradním nábytkem z hliníku a síťoviny.

Kostra slunečníku může být kovová, zpravidla hliníková, dřevěná nebo sklolaminátová. Z domácích dřevin se využívá dub, z exotických je nejvíce využíván teak. Tvar klobouku bývá tradičně kulatý, ale můžete mít i čtvercový, obdélníkový nebo osmiúhelník. (Jiné netypické tvary slunečníku lze získat pouze na zakázku). A co říci k ovládání slunečníků? Levnější modely se skládají jako obyčejný deštník přes pružinový píst, jiné se ovládají pomocí lanka přes kladku. U dražších modelů se setkáte s pohodlným ovládáním na plynový píst a klasikou u všech modelů je kloub umožňující slunečník naklopit.

K příslušenství slunečníků patří stojany, které se prodávají zvlášť a můžete si vybrat buď kovový kolík na zašlápnutí do země, který je vhodný pro ukotvení slunečníků do průměru či délky hrany 240 cm, plastový podstavec plnitelný vodou či pískem nebo velmi stabilní kovový. Kolík nebo kovový trn využijete pro upevnění slunečníku pouze na travnaté ploše, ale na terase nebo zámkové dlažbě sáhněte po plastovém. Většinou má podstavec objem 15 litrů, což sice není žádná velká hmotnost, ale pro menší slunečník úplně stačí, zvlášť máte-li při náhlé změně počasí možnost slunečník rychle uklidit. Největší stabilitou vynikají podstavce kovové s betonovými dlaždicemi, které se kupují zvlášť v prodejnách Hornbach či Baumax. Pro průměr slunečníku do 200 cm se doporučuje stojan o hmotnosti minimálně 25 kg, u větších průměrů klobouku až 40 kg. Ke slunečníku si můžete pořídit i praktický obal z nepromokavé tkaniny nebo přenosnou tašku.

Na závěr ještě neocenitelná rada: pamatujte, že i ve stínu se můžete opálit nebo dokonce spálit od sluníčka. Žádný, ani ten nejluxusnější potah slunečníku nezabrání působení UV paprsků, proto i při odpočinku pod širokým kloboukem slunečníku používejte kosmetiku pro opalování.


Profislunečník Gastro, 24 395 Kč bez DPH, Dako ateliér


Slunečník Samos 290, 7 520 Kč bez DPH, Dako ateliér


Slunečník průměr 300 cm, 3 224 Kč včetně DPH, NábytekNaZahradu.cz


Sluneční clona Just, 6 990 Kč včetně DPH, Zahradní centrum Vrkoč


Sluneční stan Solar tent, 1 990 Kč, Nákupní-dům.cz

Autor: Irena Forejtová