Těžko si lze představit zahradní jezírko bez okouzlujících leknínů. Jejich krása nepomíjí ani po stovkách let a šlechtitelé neustále přicházejí s novými a novými odrůdami. Obecně řečeno, pro každou hloubku i rozměr jezírka se nějaká odrůda najde. Proto je třeba si rozmyslet, zda budete osazovat pouze nádobu na terasu nebo hlubší zahradní jezírko.
Hloubka jezírka a jednotlivé odrůdy
Existují odrůdy zakrslých leknínů, kterým stačí nádoba hluboká pouze 10 cm (Nymphea tetragona), nebo naopak silně rostoucí odrůdy, kterým je i metr hluboké jezírko málo.
Pro malá a střední jezírka jsou vhodné málo vzrostlé odrůdy (Walter Pagels nebo Morei), neboť se jim daří již v hloubce 20 až 50 centimetrů a nevytváření velké množství listů, které by zakryly hladinu.
Do hlubších jezírek patří odrůdy např. Sunny Pink nebo Lily Pons, které si žádají více místa i co do plochy jezírka (jeden až dva metry čtvereční).
Pěstování leknínů v koších
Pěstování leknínů ve speciálních koších umožňují velmi snadnou kontrolu i lepší péči a manipulaci s rostlinami. Minimální velikost leknínového koše by měla být 5 litrů, aby bylo možné v něm lekníny pěstovat alespoň 3 roky a rostliny se mohly nerušeně rozrůstat. Pro silně vzrostlé rostliny byste potom měli zvolit koš alespoň desetilitrový. Koš vyložte nejdříve netkanou textilií nebo lněným plátnem a poté naplňte koš zeminou asi 8 centimetrů pod okraj. Kořenový bal leknínu usaďte a pevně přimáčkněte tak, aby končil zároveň s povrchem zeminy. Na zeminu navršte trochu štěrku a vše vydatně polijte vodou, aby substrát po ponoření do jezírka neplaval. Zpočátku rostlinu usaďte jen do poloviční hloubky, než jakou si žádá. Až ve chvíli, kdy k hladině dorostou první listy, přesuňte koš do správné hloubky.
Výživa leknínů
Aby lekníny bohatě kvetly, potřebují dostatečné množství živin. Nespokojí se však trvale pouze s živinami rozpuštěnými ve vodě. Jako substrát je proto výborná humózní hlinitá zahradní půda, která by neměla obsahovat rašelinu ani nevyzrálý kompost, který by mohl pod vodou začít hnít. Na jaře a brzy v létě je vhodné používat hnojiva s dlouhodobým účinkem nebo rohovou moučku, která se spolu s hlinitou zeminou uhněte do kuličky. Kuličku můžete vmáčknout přímo do substrátu ke kořenům.
Po několika letech mohou květy ztrácet svoji bohatost, a je tedy čas na odzdravnou kůru. Koš s rostlinou vyjměte z vody a rozvětvený oddenek oddělte na několik kusů tak, aby každá část oddenku měla dostatek kořínků a alespoň dvě místa s nasazeným listem . Oddenky poté vysaďte do samostatných košů s čerstvou zeminou.
Články s podobnou tématikou
Kosatce - rostliny, které hrají všemi barvami
Fuchsie - ozdoba zahrad, balkónů i teras
Zahrada plná pivoněk
Pěstování rostlin ve vodě
Sukulenty
Zahradní jezírka