Cesty a odpočívadla

Chodníky a cesty nejsou jen účelovým zahradním prvkem, ale především výtvarným, který dotváří a doplňuje okolí domu. K jejich stavbě se používá kamenná dlažba s drsným povrchem, aby byla chůze bezpečná. Mezi velmi trvanlivý a odolný materiál patří žula a její použití je vcelku univerzální. Je dobře zpracovatelná do různých tvarů od kostek, přes desky, dlaždice až po obrubníky. V pravidelném geometrickém uspořádání zahrady černobílá barva i hrubá struktura žuly působí nejlépe. Používá se hlavně tam, kde je kladen důraz na vyšší zátěž cesty a její dlouhou trvanlivost.

Šlapáky mají široké použití: na chodníky, vjezdy, vstupy, terasy, k altánkům, venkovnímu posezení, k jezírku, nebo někdy stačí jen tak pár kamenů vsazených do trávníku. Bez zajímavosti není ani velká deska položená jako stylový můstek přes vodu. Vynikajícím kamenem na šlapáky je neobyčejně pevná břidlice nebo andezit, který vyniká hrubou strukturou desek. I opracované žulové kostky vypadají na zahradě velmi hezky a v kombinaci s cihlou nebo šlapáky lze vytvořit podivuhodná zákoutí.

Zídky, terasy, schody

Suché zídky jsou využívány na svahu či terasovitých zahradách. K jejich stavbě je vhodný kámen, který nezvětrává, nedrolí se, ale snadno se štěpí do pravidelných tvarů. Jsou jimi například žula či andezit. Suchá zídka se zpravidla nezpevňuje maltou ani jiným pojivem, proto se při stavbě vybírají kameny tak, aby do sebe co nejlépe zapadly. Pravidlo, čím náročnější a vyšší bude stavba, tím je nutné vybírat co nejlépe opracovaný kámen, se může jen vyplatit. Jakákoliv nevyplněná mezera pak způsobuje nestabilitu zídky. Stejným způsobem se staví i schody v exteriéru, kde je požadavek na pravidelně opracovaný tvar ještě náročnější.

Kámen jen tak pro potěšení

Do zahrady kámen patří stejně jako jiný přírodní materiál. Dekorace jako jsou kamenné sochy, nástěnné plastiky, ale i výtvarně zpracované užitkové předměty například ptačí napajedla, květinové misky, sluneční hodiny nebo umístění kamenné lavičky vyžaduje velký cit pro detail i prostor. Inspirativním zdrojem jsou japonské zahrady, v nichž má každý kámen své místo i symboliku. Zpravidla se jedná o valouny, okrouhlé kameny obroušené vodou z řek a potoků, které jsou roztříděny do několika velikostních skupin. Valouny středních velikostí až po malé se používají na břehy jezírek, velké se umisťují solitérně do trávníku jako přírodní dekorace. K umocnění dojmu kamenné krásy se různě veliké valouny kombinují s rostlinami v nádobách. Z drobných valounů vkládaných do betonového lože lze získat i velice působivou dlažbu.

Ještě pár slov o kamenech

Přírodní pískovec je kamenem založeným na křemenné bázi, ale s nejmenší pevností. Je velmi oblíbený zejména pro zahradní dekorační předměty Kamenem s vyšší tvrdostí je břidlice, měkká až středně tvrdá hornina, štěpitelná podle přirozených puklin na tenké desky, různých tvarů a velikostí. Široká paleta barev - černá, zelená a modrá – umožňuje četné barevné kombinace. Je vhodná k obkládání zídek, plotů, ale na zahradě je neocenitelným materiálem ke stavbě skalky.

Kam na kameny?

V dnešní době není třeba kámen hledat při vycházkách přírodou. Valouny, oblázky či solitérní kameny mají v sortimentu obchodní řetězce se zahradnickými potřebami či stavebninami. Máte-li speciální požadavek lze se obrátit na řadu firem zabývající se výrobou a prodejem kamene nebo na zahradnictví, která realizují zakázku od výběru a opracování kamene až do závěrečné etapy.

Autor: Irena Forejtová