Potřebujeme jenom přiměřenou nádobu, do ní trochu vhodného substrátu, dobrý nápad, pár vhodně zvolených rostlin a doplňkové zeleně a můžeme se pustit do tvorby iluze rozeklané stráně, vlhkého lesa, či jenom fiktivní krajinky blízké našemu srdci. Výsadba z pomalu rostoucích jehličnanů nemusí být za každou cenu jen v romantickém duchu, ale za pomoci keramických či kovových nádob vytvoříme třeba celkem snadno i moderní rostlinnou kompozici. Pro tento účel může posloužit celá řada krásných rostlin. Volba vhodného druhu, nezáleží jenom na tom, aby se nám rostlina líbila, ale také abychom byli schopni pro ni připravit takové podmínky, ve kterých bude prosperovat.
Na západ a do stínu
Bude-li vaše kompozice po celý rok umístněná spíše ve stínu či polostínu, vyberte pro svoji tvorbu třeba některé tisy (Taxus baccata). Působivé jsou třeba pomalu rostoucí sloupovité odrůdy s výrazně vybarveným jehličím jako například kultivar ‘Standishii‘ nebo ‘David‘. Zajisté vás nezklame ani celá řada báječných miniaturních odrůd jedlí, které jsou pro pěstování v polostínu rovněž velmi vhodné. Z celé řady skvělých kultivarů by vaši pozornosti neměla ujít třeba zakrslá forma jedle balzámové (Abies balsamea ´Nana´) nebo kouzelná droboučká odrůda jedle korejské (Abies koreana ´Oberon´).
Když zavoní borový les
Jestli ovšem osazené nádoby s jehličnatými dřevinami budou během vegetačního období umístněné na slunci, bude rozumné upřednostnit jiné rostlinné druhy. Opravdovými milovníky slunných poloh jsou třeba jalovce (Juniperus), mezi kterými snadno najdeme něžné plazivé či poléhavé odrůdy, ale i nápadné a velmi vznešeně vyhlížející kultivary úzkého a sloupovitého charakteru růstu. Prvně zmíněnou skupinu reprezentuje třeba velmi vitální a bezproblémový jalovec položený (Juniperus procumbens ´Nana´), který výborně vyzní na okrajích nádob. Osvěžující kultivar jalovce polehlého (Juniperus horizontalis ´Blue Ice´), který věrný svému jménu, podle anglického překladu „modrý led“, navozuje chladnou, přesto však příjemnou atmosféru zimních dnů. Ze sloupovitých odrůd si výraznou pozornost zasluhuje třeba odrůda jalovce obecného (Juniperus communis ´Sentinel´), který roste pomalu do velmi kompaktního a hustého tvaru. V sousedství jalovců se v nádobách i z kompozičního hlediska obvykle velmi dobře daří různým zakrslým borovicím. Jejich nabídka je v zahradních centrech obvykle velmi bohatá, ale připomeňme si alespoň některé z nich. Velmi pomalu rostoucí borovicí vhodnou do nádobových výsadeb je třeba forma borovice kleče (Pinus mugo ´Humpy´), která se vyznačuje hustým a kompaktním vzhledem. Zejména pro nezapomenutelný zimní efekt nesmíme zapomenout na skupinu borovic, jejichž jehličí se v zimní dobu přebarvuje do zlatavých odstínů veselé žluté barvy. Za všechny si připomeňme třeba kultivar borovice kleče (Pinus mugo ´Wintergold´), která je od pozdního podzimu až do první poloviny jara opravdovou dekorací každé nádoby či zahradního zákoutí.
Autor: Irena Forejtová