Pro specifické podmínky a různé účely existují speciální travní směsi. Rozdílné složení osiva bude mít trávník okrasný, jiné pro rekreační účely. Existují také směsi pro chudé půdy, extrémně osluněné suché plochy i do polostínu. Žádný trávník ale nevydrží intenzívní namáhání, například pod houpačkou a rovněž nebude růst na trvale zastíněném místě. V takovém případě je vhodné zvolit půdopokryvné trvalky nebo náhradní materiál, ať už štěrk či oblázky.

Vyberte si vhodnou travní směs

Travní druhy se od sebe liší vzrůstem, nároky na vláhu, ale i podle složení půdy a podle toho se ošetřují.

Základem okrasných trávníků jsou kostřavy červené, především velmi jemné a husté trsnaté a krátce výběžkaté formy. Pro velmi nízko kosené a zavlažované trávníky se ke kostřavám červeným přidává psineček tenký. Naopak do okrasných trávníků mírně sešlapávaných a výše sekaných jsou nejvhodnějším doplňkem kostřav úzkolisté odrůdy lipnice luční. Ve směsích pro výsušná stanoviště má významné zastoupení kostřava ovčí.

Směsi pro rekreační trávníky, které představují přechod mezi hřišťovými a okrasnými, jsou vesměs druhově pestřejší. Kromě jílku vytrvalého obsahují lipnici luční, kostřavu červenou a často i některé doplňkové travní druhy. Přirozeným vývojem se v porostu prosadí ty z nich, kterým daná lokalita a způsob ošetřování trávníku nejlépe vyhovuje.

Co nabízí trh

Pro okrasné reprezentační plochy je vhodné zvolit některou ze směsí bez jílku vytrvalého. V současné nabídce jsou to směsi Britan, Krása a Golf. K založení běžných rekreačních a zahradních trávníků vybereme některou z druhově pestrých a vyvážených směsí – Unipo, Korzo, či Zahrada.

Na zastíněné lokality je vhodná Směs do polostínu, která k relativně vysokému podílu kostřav červených je k tomuto účelu obzvláště vhodná. Poměrně dobře snáší sucho, a má také nadstandardní hustotu. Má rovněž dobrou odolnost vůči sešlapávání.

Travní osivo Travní osivo

Obnova trávníku

Pro dosévání trávníků se používají směsi téměř výhradně jílkové, jen s malým doplňkem lipnice luční a případně i kostřavy červené. Chcete-li rychle renovovat trávník, použijte osivo Grass fix. Osivo je obaleno hnojivem, které urychlí proces odnožování a holá místa rychle zarostou.

Více v článku Na jaře nezapomeňte na hnojení trávníkuJarní péče o trávník a užiteční pomocníci

Pár rad než začnete sít trávník

Před začátkem vlastních terénních úprav chemicky zlikvidujeme původní travní porost či vzrostlé vytrvalé plevele. Vhodné jsou totální herbicidy typu Roundup či Touch-down. Pozemek upravíme do požadovaného tvaru, odstraníme hrubé nečistoty (kořeny, kameny, stavební zbytky) a pak přijde na řadu válec, kterým pořádně utužíme povrch, aby později v trávníku nevznikaly nevzhledné jámy, způsobené sesedáváním půdy. Konečnou fází přípravy pozemku je úprava vrchní vrstvy. Jednou z možností je úprava stávající zeminy přidáním rašeliny, písku, případně kompostu, nebo na povrch navrstvit některý z hotových trávníkových substrátů.

Není-li již travní směs obohacena o startovací dávku hnojiva, pohnojíme před výsevem pozemek některým z kombinovaných hnojiv, v dávce 2-5 kg/100 m2. Hnojivo mělce vpravíme do země a povrch lehce utužíme válcem, abychom zamezili tvoření hlubokých stop při chůzi po pozemku.

Doporučené množství osiva se u většiny směsí pohybuje okolo 2,5 kg/100 m2. Osivo určené pro celou plochu trávníku rozdělíme na dva či více dílů a každý z nich vysejeme ručně nebo secím strojkem po cele ploše pozemku a vždy hned mělce přehrábneme, aby se osivo smísilo s půdou do hloubky 1 cm. Po výsevu půdu lehce přiválíme a často zavlažujeme mírnými dávkami vody, aby neproschla.

Foto: archiv firem

Autor: Irena Forejtová