Proč si míchat vlastní substrát?
Důvodů, proč použít vlastní substrát namísto kupovaného, je více, např. udržitelnost. Kupované substráty totiž běžně obsahují rašelinu, jejíž těžba poškozuje cenné mokřadní ekosystémy, které jsou významným pohlcovačem CO2. Rašeliniště vznikala tisíce let, žije v nich spousta organismů a dokážou zadržovat velké množství vody. Proto by měla rašelina zůstat tam, kde je. Rašelina má navíc velmi kyselé pH, takže se doporučuje pouze pro určité druhy jako například rododendrony a azalky. Pro pokojové rostliny není potřeba prakticky nikdy.
Jak si vyrobit vlastní substrát pro pěstování pokojovek?
Budete potřebovat tyto suroviny v poměru:
50 % kokosová drť
40 % kompost
9,5 % drenáž
0,5 % hnojivo
Kokosová drť
Výhodou kokosové drti jako základní příměsi substrátu je její snadná nasákavost, lehkost a vzdušnost. Kokosovou drť koupíte jako lisovaný kvádr. Stačí jí nechat nasáknout v kbelíku s vodou a máte několik litrů základního substrátu. Kokosová drť v sobě však nemá žádné živiny, ani mikroorganismy, a proto je potřeba do ní přidat další přísady, ze kterých budou rostliny profitovat.
Kompost
Kvalitní kompost dodá substrátu živiny, humidové kyseliny a mikroorganismy, které samotná kokosová drť nemá. Úplně nejlepší je použít vlastní kompost ze zahrady nebo z vermikompostéru, pokud si vlastní kompost nevyrábíte, můžete navštívit nejbližší kompostárnu a kompost si koupit.
Drenáž
Jako drenáž můžete použít písek, zeolit, lávovou drť, perlit, prostě cokoliv, co dodá substrátu propustnost a co máte zrovna k dispozici.
Nevíte, co je zeolit? Zeolit – zázračný minerál vulkanického původu
Hnojivo
Dále je dobré přidat do substrátu i kvalitní hnojivo s vyváženým poměrem prvků N-P-K. Použít můžete minerální hnojivo nebo organické červí hnojivo, které je vyrobené ze sušených exkrementů moučných červů. Je bohaté na minerály a chitin, který dodává rostlinám odolnost proti škůdcům.
Poměry ingrediencí na jednu kostku kokosové drti jsou následující:
1 kostka kokosové drti (cca 600 g)
3 l vody
4 l kompostu
0,5 l drenáže (písek, zeolit, perlit, klidně i mix)
5 polévkových lžic červího hnojiva nebo minerální hnojivo v množství na 3 l vody
Vlastní substrát vás vyjde i levněji, protože levné kupované substráty jsou velmi nekvalitní a ty kvalitní jsou zase drahé. Navíc, pokud si substrát namícháte sami, víte přesně, z čeho se skládá a také jak je starý. U kupovaných substrátů většinou neznáte přesné složení, původ jednotlivých ingrediencí, ani to, jak dlouho leží zemina v pytli.
Při domácí výrobě si můžete být jistí, že svým rostlinám dopřáváte to nejlepší.
Text: redakce a Alžběta Trusinová ve spolupráci se Zahradou na niti
Foto: Freepik, Zahrada na niti