Trocha historie
Vánoční hvězda, jejíž domovinou je Mexiko, nechybí v období Vánoc snad v žádné domácnosti. Rostlina byla pojmenována po muži, který ji právě ze střední Ameriky přivezl do Spojených států amerických. Jmenoval se Joel Poinsett a den jeho smrti - 12. prosinec je v Americe každoročně oslavován jako „Den poinsettie“, kdy se lidé obdarovávají právě těmito květinami. Také v Mexiku je poinsettie vánoční květinou, nazývají ji zde „Flor de Noche Buena”.
Vánoční hvězdu vybírejte pečlivě
Většina z nás kupuje poinsettii tak, že jednoduše navštíví květinářství a vybere si ze záplavy květin tu nejhezčí. Při výběru je však třeba věnovat pozornost nejen oněm červeným zdobným listům, ale i kořenům. Pokud má rostlina příliš mokrý nebo naopak suchý kořenový obal, je to jasné varování, abychom ji nekupovali – nevydržela by dlouho. Varovným znakem jsou samozřejmě také svěšené listy a nažloutlé konečky. Zdravá poinsettie je silná, má husté zelené listy bez jakýchkoliv vad a celkově je v dobré kondici. A jak poznáme, že je čerstvá? V okvětních lístcích by měly být vidět drobounké žluté rozpučené kvítky.
Vyvarujte se také koupi rostliny, která je umístěná v blízkosti vchodových dveří do květinářství. Pravděpodobně tam stojí už celý den, nebo několik dní a to této rostlině nedělá vůbec dobře. Poinsettie nesnáší chladno a průvan, je tak pravděpodobné, že by jí zanedlouho opadaly listy, nebo by zvadla úplně. V květinářství si pro její přenos domů vyžádejte pečlivé zabalení, které ji alespoň trochu ochrání před venkovní zimou.
Před Vánocemi se v obchodech setkáte převážně s červenými poinsettiemi, ale k dostání je dnes ve více než stovce různých barev. Narazit můžete na růžovou, žlutou, meruňkovou, fialkovou nebo dokonce dvojbarevnou. Rostliny se vyskytují rovněž v různých tvarech a velikostech, od mini provedení v květináčích až po metrové keře, které rostou hlavně v zahradách rodného Mexika.
Jak správně pečovat o poinsettii
Péče o vánoční hvězdu není zrovna jednoduchá, květina je poměrně náročná a vyžaduje vhodnou péči. Nemá ráda sucho, ale nesnáší ani stání ve vodě. Pokud zcela nasákne vodou, je velmi citlivá. Při přelití tak začíná žloutnout, uhnívají ji kořeny, opadávají listy a může se stát, že rostlina odumře úplně. Druhým extrémem, který nesnáší, je přesušení. I v tomto případě dochází k opadu listů. Přesušenou poinsettii je však možné na rozdíl od té přelité ještě zachránit. Stačí jí dodat přiměřenou zálivku a budete překvapeni, jak rychle se vzpamatuje. Vánoční hvězdě nejvíce svědčí mírná vlažná zálivka. Když je v plném květu, není nutné ji přihnojovat, po odkvetení stačí jednou měsíčně obohatit zálivku obvyklou dávkou hnojiva. Co se týče umístění, má poinsettie ráda teplé a suché místo – ne však přímé slunce! Ideální teplotou je pro ni 15 až 22 stupňů Celsia.
Vánoční hvězda odkvetla..., co teď?
Vánoční hvězda je trvalka, pokud se o ni dobře staráme, může nám dělat parádu po dlouhou dobu. A pokud víme jak na to, může nám dokonce opakovaně vykvést. Aby se loňská rostlina dostala zase do formy a zazářila i během letošních Vánoc, musíme ji minimálně 8 týdnů před svátky uložit někam do tmy. V úplné tmě by měla být nejlépe 14 hodin denně. Rostlina tak začne produkovat nové červené okvětní lístky. V tomto „období temna“ bohužel stačí i malinký záblesk světla a vše je ztraceno. Pozornost v tuto dobu věnujte i teplotě, která by neměla být příliš vysoká. Komu se podaří docílit toho, že mu poinsettie před Vánoci znovu vykvete, zaslouží si opravdový obdiv. Většina lidí se raději přikloní k mnohem jednoduššímu postupu, každý rok si zajde koupit květinu novou.
- jap -
Foto: starsforeurope.com