Houpací sítě nejsou původem české, do našich zeměpisných šířek se dostaly z Jižní a Střední Ameriky. Jako první se s nimi v 15. století setkali evropští kolonisté u domorodých Indiánů, kteří do nich ulehali po celodenní námaze, aby si odpočinuli a nabrali nové síly. Navíc tak byli i dobře chráněni před dotěrným všudypřítomným hmyzem a brouky. Španělští dobyvatelé tyto indiánské „postele“ poté předvedli na svém domovském kontinentu. Často je využívali také během plaveb na lodích, houpací sítě měly totiž tu výhodu, že se samovolně při vlnobití neposouvaly po místnostech, jako klasické postele. Síť se pouze rozhoupala, což ležícímu člověku nijak nevadilo. Navíc se používáním houpacích sítí na lodích výrazně šetřilo místo, stačilo je vždy jen poskládat na sebe.

Také dnes se houpací sítě v latinskoamerických zemích těší velké oblibě, místní obyvatelé je vyrábějí ručně na tkalcovském stavu a prodávají převážně turistům. Zejména v Mexiku, v oblasti Yucatánu patří houpací sítě k místní kultuře, lidé je používají pro spaní, sezení i k odpočinku. Jsou vyráběny z různých materiálů, jejich kvalita závisí na kvalitě přízí a na jejich počtu. Z dalekého Mexika se tak postupem času tyto vzdušné postele dostaly až k nám. Moderní houpací sítě jaké známe dnes, jsou místem komfortního odpočinku. Mohou se zavěsit na zahradu, vzít na výlet, nebo je můžete využívat v klidu domova.

Houpací síť si většina z nás spojuje hlavně s létem a dovolenou. Samozřejmě, že nejčastěji bývají k vidění za krásných slunečných dní, jak jsou zavěšeny někde mezi stromy. Ale není problém je k relaxaci a odpočinku využívat také v prostředí našich domovů. V obou případech navozují příjemný pocit pohody a uvolnění, houpání má totiž uklidňující účinek na lidskou psychiku. Stačí si pustit relaxační hudbu, zavřít oči a můžete se myšlenkami přenést třeba na dovolenou, kde se houpete pod palmami a posloucháte šumění moře. Pokud nemáte tak bujnou fantazii, můžete do sítě jednoduše ulehnout a užívat si nicnedělání.

Sítě se dnes používají ve dvou vyhotoveních – buď jde o klasické houpací sítě, nebo závěsná křesla.

Houpací sítě

Klasické houpací sítě mohou sloužit pro relaxaci na zahradě, v přírodě, u vody nebo v bytě. Vyrábí se v mnoha druzích, mohou být pro jednu, dvě či více osob, ty jsou označovány jako sítě rodinné. Existují také speciální turistické sítě - hamaky, které vynikají malými rozměry a nízkou hmotností, aby byly lehce přenosné a nezabíraly příliš místa v batohu. Tyto turistické sítě speciálně navržené pro outdoor či kemping je možné doplnit o moskytiéru. Jakousi klasikou jsou také sítě s tyčemi, které překvapí svou stabilitou. Tyto sítě jsou tkané na ručních stavech a vyznačují se velkou pevností tkaniny.


Houpací síť Salsa fuego - barevná houpací síť pro dospělou osobu a dítě. Je vyrobena ze speciálního materiálu EllTex imitujícícho bavlnu, který je odolný vodě a nepodléhá UV-záření. 1299 Kč. Foto: Houpacisit.eu

Houpací sítě se zavěšují poutky ve výšce hlavy a ve vzdálenosti asi 3 metry tak, aby došlo k vyvěšení sítě do hlubokého oblouku. V houpací síti by se nemělo ležet po celé délce, ale spíše diagonálně. Zamezíte tím prohýbání zad a také možnosti, že by se s vámi síť přetočila. Ale ať ulehnete nakonec do houpací sítě jakkoliv, bude vám to příjemné a budete se cítit pohodlně.


Houpací síť Paradiso rubin - rodinná houpací síť ze silné bavlněné látky s obrovskou lehací plochou a výbornou stabilitou poskytuje nejvyšší komfort brazilských sítí. 2549 Kč. Foto: Houpacisit.eu

Závěsná houpací křesla

Dostatek prostoru pro odpočinek kdekoliv venku nebo doma nabízí také závěsná křesla umožňující pohodlné sezení. Jsou ideální pro čtení knížek nebo povídání s přáteli. Jelikož jsou křesla určena spíše pro sezení než ležení, jsou vhodná i pro osoby s menší pohyblivostí. Oproti houpacím sítím nemají takové rozměry, proto se používají také tam, kde pro klasické sítě není místo. Křesla se dají (stejně jako sítě) snadno sundat z kotvící konzoly. V případě nutnosti tak jednoduše uvolníte prostor. Při sezení v závěsném houpacím křesle je páteř v ideální poloze a dosahuje naprostého uvolnění.


Závěsná křesla. Foto: Houpacisit.eu

Také závěsná houpací křesla jsou k dostání ve dvou provedeních. U jednodušších křesel je tvar určen pouze horní rozměrnou tyčí. Tato křesla se dokážou skvěle přizpůsobit tělesným proporcím i poloze sedícího. Křesla je navíc možné doplnit podnožkou. Pak existují ještě luxusnější křesla vybavená několika rozměrnými tyčemi, podhlavníkem a podnožkou. Vynikají pohodlím, stabilitou a odolností.

Materiál a údržba

Houpací síť vlastně není sítí v pravém slova smyslu, žádná oka zde nečekejte. Až budete z houpací sítě vstávat, nemusíte se proto obávat žádných otlačených zad. Jde buď o tkanou textilii, nebo pevnou látku z 100% bavlny, v různých barvách a vzorech, která je navíc doplněna nejrůznějšími ozdobami, jako jsou třásně. Na koncích je opatřená závěsnými lanky nebo lanky a tyčemi. Sítě i křesla je možné prát na 30˚C nejlépe v ruce, poté se musí nechat důkladně vysušit. Výrobky je nutné skladovat v suchém prostředí, aby neplesnivěly.


Houpací síť Travel set camouflage - houpací síť pro turisty a trampy určená pro jednu osobu se zvětšenou lehací plochou a s integrovanými lany a háky. Zcela jednoduše lze lano na každé straně několikrát omotat kolem stromu a upevnit hákem. Díky své nízké hmotnosti a malým rozměrům Vám nebude překážet v batůžku nebo ji můžete nosit ve větší kapse. Jedné osobě poskytuje dostatek pohodlí pro nocování pod širým nebem. Je vyrobena z prodyšného nylonu a je odolná povětrnostním podmínkám. 749 Kč. Foto: Houpacisit.eu

Jak je zavěsit

Houpací sítě se v přírodě zavěšují mezi dva stromy. Pokud ale zrovna nemáte žádné stromy k dispozici, nevadí. Ke všem typům sítí a křesel můžete dokoupit různé typy prvků pro zavěšení, jako jsou lana, háky či pružiny. Vyrábí se také speciální stojany na houpací sítě, které mají promyšlenou konstrukci a je možné je používat i v bytě. Stojany se dají rozkládat, což umožňuje jejich snadné uskladnění. Co se týče závěsného křesla, to oproti sítím potřebuje pro zavěšení pouze jeden bod. Kdo by chtěl svůj odpočinek ještě více zhodnotit, může si do sítě pořídit ještě polštářky, deku nebo pro pobyt v přírodě nezbytnou moskytiéru. Kdo se naučí v houpací síti správně ležet, nebude mít problém v ní dokonce přespat. Začátečníci by si však pod sebe raději měli položit něco měkkého pro případ karambolu.


Star set - komplet houpací sítě s tyčemi v barvě candy v kombinaci se stojanem z ohýbaného smrkového dřeva. 4 999 Kč. Foto: Houpacisit.eu

- jap -