Slepičí vejce patří k základním surovinám, které pro přípravu pokrmů používáme již odpradávna. V našich kuchyních je tato surovina všestranně využitelná. Vařené vejce samozřejmě nemusí být jen snídaňovou pochutinou, rádi si jej dáváme třeba k večeři a mnohdy je také nezbytnou součástí chlebíčků, které připravujeme pro návštěvu.

Říkáte si, že uvařit vejce přece není tak složité, abychom si na to museli kupovat speciální přístroj? Stačí dát vejce do vroucí vody a sledovat hodinky. Podle toho, jestli chceme vejce naměkko, nahniličko nebo natvrdo, vaření po určitém čase ukončíme. Abychom dosáhli kýženého výsledku, je třeba znát přesný počet minut, po které se má které vejce vařit. No a v tom je mnohdy kámen úrazu – určitě se vám už také stalo, že jste na vařící se vajíčka jednoduše zapomněli, nechali jste je vařit příliš krátce, nebo naopak dlouho.

A jak to s vařením vajec tedy je?

Vejce na měkko - žloutek je jemný a ještě tekutý, stačí vařit 3 minuty.
Vejce nahniličko - má táhlý polotuhý žloutek a přitom tuhý bílek, vaří se 5 a půl až 6 minut.
Vejce natvrdo – má tuhý bílek i žloutek, vaří se od 8 do 10 minut.

A někdy se vejce podle našich představ nepovede uvařit ani v případě, kdy jsme dodrželi přesné časy. Proč? Protože bylo vajíčko třeba příliš malé, nebo naopak velké, příliš čerstvé nebo staré. Všechny tyto záludnosti je třeba při vaření vajec brát na vědomí. Nebo je můžeme z hlavy úplně vypustit, pokud si pořídíme speciální vařič vajíček.

Jde vlastně o jakýsi parní hrnec, většinou vyrobený z odolného plastu určeného pro potravinářské použití, který má vnitřní část z nerezové oceli. V takovémto vařiči můžeme najednou bez problémů uvařit třeba i sedm vajíček. Hlavní výhodou však je, že už nemusíme sledovat dobu varu, aby byla vejce správně uvařená. Vejce do vařiče jen vložíme, nastavíme si čas vaření a dále už se o nic nestaráme. Můžeme se mezitím věnovat přípravě dalšího jídla, aniž bychom museli neustále pokukovat po hodinách. Až budou vejce hotová, zvuková signalizace nás na to upozorní.

Jelikož má přístroj vlastní zdroj elektrické energie, nemusíme se zabývat s rozehříváním plotýnky na sporáku. Samozřejmostí je funkce automatického vyplutí a také pojistka proti přehřátí. Tohoto příjemného a užitečného pomocníka využije každá hospodyňka. A co víc, kromě vajíček je možné ve vejcovaru napařovat i jiné druhy potravin.

Na českém trhu se dnes setkáme s několika převážně zahraničními značkami, které se zabývají výrobou vařičů vajec. V nabídce jsou nejčastěji výrobky německých značek, které se od sebe liší funkcemi, designem i materiálem. Z Německa pochází firmy Unold, Steba, Severin i Clatronic, jejichž výrobky zaujmou nejen designem, ale také cenou a kvalitou. Je tak rozhodně z čeho vybírat.

Mezi vařiči vajec se můžeme setkat s výrobkem Unold 8035 Onyx, který má zásobník na 1 až 7 vajec. Vrchní víko a vnitřní nádoba na vejce je vyrobena z nerezové oceli. Je možné u něj nastavit požadované stupně tvrdosti vajec. Výhodou je, že přístroj i po uvaření udržuje vajíčka stále teplé. Pořizovací cena je okolo 800 Kč.

Sedm vajec najednou je možné uvařit také ve výrobku Clatronic EK 3088, který se dá koupit za 490 Kč. Přístroj vyniká příjemně zaobleným a čistě bílým designem, jeho výhodou je nejen příznivá cena, ale také příkon 530W. Výrobek je doplněn světelnou kontrolkou a součástí je i měřící kalíšek a výměnný držák vajec s propichovačem skořápky.

Pěkným designem vyniká rovněž vejcovar Steba EK 2 pro 7 kusů vajec, jehož povrch i varná miska jsou vyrobeny z ušlechtilé oceli. Zajímavé je odklápěcí víko s úchytem, velmi praktické je pak navíjení přívodní šňůry a ochrana proti přehřátí. Na přístroji je možné plynulé nastavení časového intervalu se zvukovou signalizací. Součástí je odměrka, kalíšky na vejce a hroty k propíchnutí vajec. Steba EK 2 se prodává za cca 890 Kč.


Steba EK 3 plus – nerezový vejcovar 3 v 1! Vaří a peče vajíčka a dokonce i umožňuje vaření párou zeleninu, párky, apod. Ve výbavě má i vyměnitelné pláty pro volská oka. 699 Kč

Skvělým pomocníkem do domácnosti je i kvalitní vařič vajec skandinávské značky OBH Nordica 6729. Také on umožní uvařit až sedm vajec najednou a to přesně tak, jak je zrovna potřeba. Stroj má příkon 350 W a je vyroben z kvalitní nerezové oceli. Po dovaření nás signální kontrolka upozorní na vyjmutí vajec. Součástí balení je i odměrka, která umožňuje zvolit stupeň uvaření vajec. Vařič OBH Nordica je k sehnání za 500 Kč.

Za cenu okolo 590 Kč si můžeme domů pořídit také designově velmi atraktivní vařič vajec značky Severin. Typ EK 3062 každého zaujme svým zajímavým a netradičním barevným propojením růžové spodní části s nerezovým víkem poklopu. Přístroj má výkon 400 W a disponuje řadou vychytávek, jako je ochrana proti přehřátí, ohřevná deska s nepřilnavým povrchem, odměrka s hrotem, elektronický časovač se stupni vaření, zvukový signál či spínač zapnutí.

- jap -

Foto: archiv firem