Způsob péče o gril se liší podle typu grilu, který používáme – zdali je to gril elektrický, plynový či na dřevěné uhlí. Ať už máme jakýkoliv, je třeba jej před sezónou prohlédnout a vyzkoušet, jestli vše funguje jak má. Pravidelná péče je základem toho, aby nám gril vydržel plně funkční po několik let. Čištění je pak nezbytné proto, aby pokrmy připravované na grilu neměly chuť přepáleného tuku. Při údržbě všech typů grilu je dobré se držet pokynů výrobce, který je má uvedeny na návodu k používání grilu. Jedině pravidelnou údržbou si zaručíme, že se zahradní grilovací párty s přáteli obejde bez nepříjemných překvapení.

Grily na dřevěné uhlí

Grily na dřevěné uhlí neboli kotlové grily patří mezi nejrozšířenější. Jejich údržba není nijak složitá - před i po každém grilování je třeba je „vypálit“. Vypalují se tak dlouho, dokud se z grilu nepřestane kouřit. Dále je třeba po každém grilování sundat rošť a vyčistit jej speciálním kartáčem. Očistit bychom měli také víko grilu, případně i jeho další části, na nichž ulpěla mastnota či stopy po kouři. Znatelné šmouhy od kouře i matné zaschlé skvrny nejsnadněji odstraníme obyčejnou houbičkou na nádobí a speciálním přípravkem, který je k dostání v hobbymarketech. Koupit lze například speciální ekologický čistič na grily, který je šetrný jak k našemu grilu, tak i k životnímu prostředí. O gril tak můžeme bez obav pečovat i na zahradě. Vyhnout bychom se měli agresivním čisticím prostředkům, které by mohly povrch grilu poničit. Samozřejmostí je pak odstranění vychladlého popela.


Kartáče na čištění grilů


Čistící prostředky na čištění grilů - smaltu a nerezu. Foto: Weber

Plynové grily

Podobně jako u klasických kotlíkových grilů je možné postupovat i u grilů plynových. Musíme gril tedy mechanicky vyčistit a poté vypálit. Při vypalování je nutné gril zavřít, nastavit na nejvyšší teplotu a nechat jej přibližně 10 minut pracovat. Přesná doba vypalování závisí na míře znečištění. Horký gril nakonec ještě vydrhneme grilovacím kartáčem. Ostatní části grilu, jako jsou postranní hořáky, víko, držák teploměru atd. zbavíme nečistot po grilování houbičkou s trochou saponátu. Občas je třeba vyměnit také misky v odkapávači, které jsou k dostání u prodejců grilů. Misky se totiž obtížně čistí, proto je lepší je vyměnit, abychom předešli zápachu ze zkaženého tuku.


Gril Bonesco QST L. Foto: OBI

Existuje ještě další způsob, jak čistit plynové grily. Gril je třeba vypnout a odpojit od přívodu plynu. Jakmile gril vychladne, odšroubujeme z něj varný rošt a pomocí čisticího prostředku důkladně vytřeme prostor pro hoření. Dále odmontujeme hořák a ocelovým kartáčem vyčistíme jeho vnitřní část. Baterkou si pak do něj posvítíme, abychom zjistili, zda je čistý nejen hořák, ale také ventily.

Elektrické grily

Tento druh grilů je nenáročný na údržbu, ale čistění vyžaduje více pozornosti. Je totiž nutné dbát zvýšené opatrnosti, aby se voda nedostala, kam nemá. Nejprve je třeba rošt odpojit od elektřiny a následně vyčkat, až se úplně vychladí. Poté se odpojí regulační knoflík a můžeme plastovou škrabkou začít odstraňovat vnitřní strany grilovací komory a přichycené kousíčky pokrmu na roštu. Grilovací komoru vytřeme vlhkým hadrem s čisticím prostředkem, ale snažíme se, aby nedošlo ke zbytečnému kontaktu s vodou. Nakonec vyčistíme spodní odtokovou misku, do které odkapává přebytečný tuk. Následně je již možné zpět zapojit regulační knoflík. Elektrický gril bychom měli před a po každém grilování také vypalovat po dobu alespoň 10 minut. Regulátor teploty nastavíme na některý z nejvyšších stupňů a zavřeme víko.

- jpa -