Tibetská houba, která pochází z Asie, konkrétně z Tibetu a je známá již po více než 5000 let. Po dlouhou dobu byla tibetskými mnichy velmi pečlivě střežena před okolním světem. Tradovalo se totiž, že jakmile bude její tajemství vyzrazeno, ztratí svou sílu a léčebnou moc. Stala se proto jakýmsi kmenovým bohatstvím a postup výroby léčivého „lektvaru“ z ní byl předáván z generace na generaci. Z Tibetu se ji v dávných dobách nakonec podařilo vyvézt jistému cestovateli, který její zázračné léčebné účinky vyzkoušel na vlastní kůži. Převezl ji na Kavkaz, kde ji věnoval kavkazskému knížeti. Z Kavkazu se následně dostala do Moskvy a odtamtud se rozšířila do celé Evropy.
Obyvatelé Kavkazu a Tibetu používali houbu pro uchovávání kozího, kravského i koňského mléka. Vzhledem k tomu, že neznali ledničky, byl to jediný možný způsob, jak mléko uchránit před znehodnocením. Říká se, že právě díky konzumaci takto upraveného mléka se tamní lidé dožívali extrémně vysokého věku. Byli minimálně nemocní a nevyskytovaly se u nich žádné civilizační nemoci, jako je vysoký tlak, problémy s trávením, nemoci srdce a cév a zcela neznámým pojmem byla v těchto oblastech i rakovina či tuberkulóza. V řadě států si tak i dnes tuto kefírovou kulturu pro její výjimečné vlastnosti oblíbili.
A co to vlastně ta tibetská houba je? Tibetská houba (anglicky Kefir Mushroom, Yogurt Mushroom nebo Tibetan Milk Mushroom) je kolonie mikroorganismů rozmnožujících se v mléce, které jej přeměňují na kefír. Nápoj vznikne kvašením pomocí kefírové kultury. Živá tibetská houba vypadá jako bělavé želatinové hrudky, které vzdáleně připomínají růžičky květáku nebo větší bílé žmolky.
Díky tibetské houbě získáme lahodný nápoj podobající se zákysu, podmáslí nebo kefíru, který má blahodárné účinky na lidský organismus. Kefír z tibetské houby zabraňuje shromažďování a hnití zbytků potravy ve střevech a odkyseluje organismus. V trávicím traktu člověka se dokáže vypořádat s přemnoženými kvasinkami, které jsou nežádoucí, ale také s bakteriemi a viry. Významně tak stimuluje a posiluje náš imunitní systém a působí očistně. Mnozí říkají, že vzniklý kefír je doslova balzámem na zažívání. Vzhledem k tomu, že se mléčný kefír živí mléčnou laktózou, mohou jej pít i osoby alergické či citlivé na tuto látku.
Tibetská houba se však může pochlubit celou řadou dalších vynikajících účinků:
- zabraňuje stárnutí organismu
- reguluje krevní tlak
- zamezuje vzniku žaludečních vředů
- vytváří přírodní antibiotika a působí tak hojivě na záněty v organismu
- zmírňuje stres, únavu a vyčerpání
- příznivě působí na ledviny a močové cesty
- účinně pomáhá při onemocnění srdce a cév
- odbourává cholesterol usazený v cévách
- posiluje imunitní systém
- blahodárně působí na orgány jako je slinivka, játra, slezina, žlučník a dvanácterník
- zadržuje metastázy a brzdí jejich vývoj
Výhodou zázračné tibetské houby je, že jde o 100% přírodní produkt, z něhož si můžete lék v podobě kefírového nápoje připravit v klidu a pohodlí domova. Tento lék nejenže je účinný, ale je také chutný. Pomůže vám od mnohých neduhů a nemocí.
Příprava kefíru z tibetské houby (množství plně postačující pro jednu osobu)
Vezmeme dvě polévkové lžíce tibetské houby a přelijeme je asi čtvrt litrem nesvařeného mléka (nízkotučné mléko je nevhodné, polotučné je dostačující a z plnotučného je kefír krásně hustý a sametový). Dbáme na to, aby byla houba mlékem zalita, jinak by zčernala a ztratila po cca 25 dnech své léčebné účinky. Hrneček nebo sklenici, v níž máme houbu s mlékem, přikryjeme čistou utěrkou nebo papírovým ubrouskem a necháme stát při pokojové teplotě. Po 12 hodinách obsah hrnku opatrně, ale důkladně zamícháme dřevenou nebo plastovou lžící (nesmí být kovová!). Po 24 hodinách scedíme přes plastový cedník a houbu, která zůstala na cedníku, propláchneme pod tekoucí vodou a vrátíme zpět do vypláchnuté sklenice. Houbu poté znovu přelijeme nesvařeným mlékem a postup opakujeme po dobu 20 dnů.
Užívání kefíru
Mléko, které jsme si z tibetské houby připravili, popíjíme každý večer před spaním – neměli bychom žádný den vynechat. Po vypití už nic nejíme. Po uplynutí 20 dní uděláme desetidenní přestávku v užívání. Během této přestávky je třeba houbu čistit a zalévat čerstvým mlékem, nebo ji můžeme zamrazit. Celá léčebná kúra se může poté opět opakovat a to tak dlouho, dokud se nedostaví nějaké výrazné zlepšení zdravotního stavu. Pokud je naše houba zdravá, po 14 - 17 dnech se její objem zdvojnásobí. Takovéto množství jeden člověk neupotřebí, proto je dobré tibetskou houbu rozdělit na polovinu a darovat někomu dalšímu.
Na co si dát pozor?
Tibetskou houbu je nutné vždy pečlivě propláchnout tekoucí vodou – je možné ji chytnout i do rukou. Pokud by byla špatně propláchnutá, začal by se na ní vytvářet sliz. Kefír vytvořený ze slizké houby se nedoporučuje ke konzumaci, hrozí bolesti břicha a průjmy. Jakmile houbu slizu zbavíte, můžete ji dále využívat. Tibetskou houbu je možné bez problémů mrazit, přechovávání ve sklenici je zbytečně pracné – je třeba ji denně proplachovat, aby se nezkazila. Při práci s houbou je důležité nepoužívat kovová sítka, lžíce a lžičky – houba by se zničila. Pokud tedy chcete vyrábět domácí léčivý kefír, musíte si pořídit dřevěnou vařečku, plastové sítko a plastovou lžičku.
- jpa -