Určitě jste také slyšeli ty strašidelné historky, jak někomu doma tlakový hrnec vybuchnul nebo v horším případě dokonce někoho zmrzačil. Tyto případy u mnoha lidí způsobily, že tento typ hrnců z kuchyně raději odstranili, než aby se měli při každém vaření strachovat o bezpečnost své rodiny. Mnohé kuchařky a kuchaři mají dodnes z tlakových hrnců strach či respekt. Vše ale pramení ze starých výrobků z hliníku, u nichž docházelo k ucpávání ventilu. Stáří těchto tlakových hrnců je dnes odhadováno na několik desítek let a patří mezi kuchyňské veterány. Tlakové hrnce, které jsou k dostání v dnešní době, jsou z nerezové oceli, nijak nerachotí, nepískají, jsou bezpečné a příprava jídla velmi rychlá, zdravá a jednoduchá. Není tak sebemenší důvod tohoto vynikajícího pomocníka v kuchyni nemít.

Papiňák slaví 333 let!

Papiňák, Papinův hrnec či tlakový hrnec se jmenuje po svém vynálezci, francouzském matematikovi a fyzikovi Denisu Papinovi. Ten v roce 1679 sestrojil hrnec s velmi těsně přiléhající poklicí a bezpečnostním pístem, který zabraňoval explozi. Nejdříve byl používán v chemických laboratořích, ale Papin usiloval o jeho rozšíření do běžných kuchyní. K masovějšímu rozšíření tohoto hrnce došlo až v průběhu 20. století, takže sám autor se slávy za tento vynález nedočkal.

Tlakové hrnce znovu na scéně

Po několika letech útlumu v prvním desetiletí 21. století se dnes papiňáky znovu vrací na scénu a paradoxně se tak stalo ve stejnou dobu, kdy se stále větší oblibě těší tzv. pomalé hrnce. Pomalé hrnce se od těch tlakových velmi liší, dalo by se říct, že jsou dokonce jejich opakem. Jsou totiž založeny na dlouhém dušení jídla při nízké teplotě, zatímco v tlakových hrncích se potraviny vaří při vysokém tlaku a celý proces je tak výrazně rychlejší a energeticky úspornější. Díky vyššímu tlaku je umožněn var vody při vyšší teplotě, tedy okolo 130 ˚C, což zrychlí přípravu jídla až o 70%.


Silit Tlakový hrnec Classic Rojo 4,5l
Tlakový hrnec Classic Rojo z kolekce německé značky Silit. Má zcela jedinečný keramický povrch Silargan, který je odolný vůči poškrábání. Pokrmy si zachovávají svou chuť a vůni. Při vaření můžete vypínat sporák s předstihem a tím výrazně šetříte energii a náklady. Hrnec je vhodný pro všechny typy sporáků včetně indukce. 2 900 Kč

Tlakové hrnce se tak v českých domácnostech dnes opět těší velké oblibě, ale dopustit na ně nedají ani slavní šéfkuchaři. Jedním z nich je například anglický kuchař Heston Blumenthal, který je majitelem restaurace The Fat Duck, jež byla oceněna třemi Michelinskými hvězdami. Jeho restaurace se pravidelně umisťuje na předních příčkách nejlepších restaurací světa. Blumenthal používá papiňák úplně běžně například na vývary. Tlakový hrnec bývá také hlavním aktérem u mnoha receptů fenomenální kuchařské bible s názvem Modernist Cuisine. Jde o nejdůležitější kuchařskou knihu prvního desetiletí 21. století, kde jednotlivé recepty překračují veškeré možné hranice.

Hlavní výhody tlakového hrnce

Vaření v tlakovém hrnci má hned několik výhod. Především je rychlé a šetrné k použitým surovinám, zachovává živiny, vitamíny, minerály a všechny chutě. Je to dáno vyšší teplotou varu, kdy můžeme připravovat potraviny při vyšší teplotě a jídlo se tak rychleji uvaří. Ušetříte až 70% času a asi 50% energie oproti běžnému vaření. Navíc vysoké teploty při tlakovém vaření zničí nežádoucí bakterie. Při přípravě pokrmu ve vlastní šťávě si jídlo zachová svou originální chuť i vůni. V kvalitním tlakovém hrnci tak budete vařit rychleji, úsporněji a také bezpečněji.


Tefal Clipso One P4240769
Tlakový hrnec Tefal Clipso One P4240769 v atraktivním moderním designu v béžové barvě má ploché víko, které skrývá technické části. Tento model nahrazuje hrnec Clipso Easy, 2 500 Kč

Co je možné v papiňáku připravit?

V tlakovém hrnci je možné vařit opravdu pestrou škálu jídel. Skvěle se hodí například pro přípravu poněkud tužšího masa, které by při normálním postupu jinak jen velmi těžko změklo. Připravit tak můžete tužší plátky hovězího masa například z falešné svíčkové, které bude uvařeno za 30 až 60 minut. Při dušení pod poklicí byste museli počítat i s několika hodinami, než by bylo maso poživatelné. Také se tento hrnec často využívá pro přípravu luštěnin, které při klasickém vaření měknou velmi pomalu, někdy i několik hodin. V „tlakáči“ jsou však hotové za několik málo minut, stejně tak jako brambory. Existují speciální kuchařky s recepty přímo určenými pro vaření v tlakovém hrnci.

Bezpečnost především

Dnešní moderní tlakové hrnce jsou naprosto bezpečné a ověřené desítkami let praxe. Vyrábějí se z ušlechtilé nerezové oceli a jsou vymyšlené tak, aby manipulace s nimi nebyla nijak složitá - k ovládání postačí pár pohybů. Pro intenzivnější a rovnoměrné vedení tepla mívají často dvojité (sendvičové) dno a hodí se vesměs na všechny typy vařičů. Lze s nimi vařit na plynu, elektřině, na sklokeramických a indukčních sporácích. Údržba a umývání je naprosto jednoduché, je možné je umývat v běžné myčce. Ventil se neodšroubovává, protože veškerá technika ovládání je umístěna v odnímatelné rukojeti. Koupí tlakového hrnce získáte ideálního pomocníka, který vnese do vaší kuchyně rozmanitost.


Tefal Clipso Control set P4122347
Tlakový hrnec Tefal Clipso Control set P4122347 se skládá ze 2 hrnců o objemu 8 a 4,5 litru a multifunkční poklice s jedinečným systémem snadného otevírání a uzavírání jednou rukou. Navíc rychlost vaření je 3× vyšší než při běžném vaření v hrnci. 4 900 Kč

Jaký si vybrat?

Na výběr dnes máte z široké nabídky kvalitních tlakových hrnců v různých tvarech, velikostech a designovém provedení. Před nákupem tlakového hrnce byste si měli uvědomit, jaké množství potravin v něm budete nejčastěji připravovat. Hrnce se totiž vyrábějí v různých objemech. Vybírat tak můžeme mezi modely o objemu 5, 7, 9, ale i více než 10 litrů. Pokud si můžete vybrat, dejte přednost hrnci s vysokým a vrstveným dnem, u něhož se snižuje možnost připálení pokrmu.

Je dobré, pokud má hrnec více než jeden bezpečnostní ventil a samozřejmě by neměla chybět tavná pojistka. Velmi oblíbené jsou například hrnce cibulového tvaru, papiňáky se skleněnou poklicí či modely s bio programem. Některé opravdu kvalitní tlakové hrnce jsou vybaveny i teploměrem s tlakoměrem, což je skvělá věc, protože mnohé potraviny je nutné připravovat při přesně stanovené teplotě. Skvělou vychytávkou je také vitaminový košík, díky němuž zůstane zachováno až 85% vitamínů v potravinách.

V současnosti je na českém trhu opravdu široká nabídka tlakových hrnců špičkové kvality za velmi přijatelné ceny. Každý si tak může vybrat dle svých požadavků a potřeb. K oblíbeným značkám patří Tefal, který uvedl na trh model Tefal Clipso Control, Fagor s hrncem Fagor Rapid Xpress nebo Tescoma se svými tlakovými hrnci Tescoma Bio Exclusive+.

Recepty pro tlakové hrnce:

Domácí guláš
potřebujeme: 1 kostku hovězího bujónu, 4 střední cibule, 800g hovězího předního masa, 4 lžíce sádla, mletou pálivou papriku, majoránku, sůl, pepř, mletou sladkou papriku, 4 stroužky česneku, drcený kmín, tmavou jíšku

postup: Cibuli očistíme a nasekáme nadrobno, maso nakrájíme na kostky. V tlakovém hrnci rozehřejeme sádlo, vložíme cibuli a necháme ji pomalu zesklovatět. Teplotu zvýšíme na maximum, přisypeme papriku a restujeme asi půl minutky tak, aby paprika nezhořkla. Přidáme maso a restujeme jej, aby se zatáhlo. Až začne vonět a pouštět šťávu, tak jej osolíme, opepříme a přidáme kmín. Následně maso podlijeme vodou, důkladně promícháme, tlakový hrnec zavřeme a maso necháme dusit. Z bujonu si připravíme vývar. Po cca 30 minutách by mělo být maso měkké, nemělo by se však rozpadat na vlákna. Přidáme vroucí bujón a necháme provařit. Do vařícího guláše přisypeme podle potřeby tmavou jíšku nebo přidáme strouhaný chléb na zahuštění. Přidáme také prolisovaný česnek a majoránku. Necháme lehce prohřát a podáváme s houskovým knedlíkem.

Krůtí ptáčky
potřebujeme: 4 plátky z krůtích prsíček, 4 plátky anglické slaniny, 4 okurkové řezy, 4 plátky cibule, hořčici, sůl, pepř, 3 lžíce hladké mouky, 4 lžíce oleje, 1 čajová lžička sladké papriky, 2,5 dl smetany, 2 dl vody.

postup: krůtí plátky lehce naklepeme, osolíme, opepříme a namažeme hořčicí. Na každý plátek položíme slaninu, okurku a cibuli. Plátky stočíme a sepneme párátkem nebo omotáme nití. Do hrnce nalijeme olej a bez poklice na něm ptáčky nejdříve lehce opečeme. Poté přidáme vodu a hrnec uzavřeme poklicí. Po cca 20 minutách ptáčky zkontrolujeme, vyjmeme je a do šťávy přidáme smetanu s rozmíchanou moukou, čímž vytvoříme zahuštěnou omáčku. Podáváme s rýží či bramborem.

- jap -

Foto: archiv firem