V období od jara do podzimu je nutné se důkladně chránit proti hmyzu. Je to nejen z důvodu hygieny, ale také kvůli ohrožení zdraví. Klíšťatům, komárům a dalšímu nepříjemnému hmyzu se můžeme účinně bránit i bez chemie. Pokud tedy patříte k příznivcům zdravého životního stylu a používání chemických přípravků, které jsou běžně dostupné v obchodech, se vám příčí, můžete si vyrobit účinný repelent na přírodní bázi. I podomácku vyrobený repelent bude efektivní a zabrání parazitům, aby vám kazili požitek z pobytu v přírodě.
V dnešní době je sice mnohem pohodlnější si zajít do obchodu a koupit si některý z mnoha přípravků, sprejů, krémů či gelů, které tento dotěrný hmyz odpudí, ale ne všechny tyto prostředky jsou zdravotně nezávadné. Pokud se tedy také chcete obejít bez nebezpečných chemických přísad, vyrobte si přírodní náhradu repelentů. Vyzkoušet můžete některý z těchto osvědčených přírodních „lektvarů“.
Repelent proti komárům
Komáři způsobují nepříjemná svědivá kousnutí. V některých oblastech, zvláště v blízkosti vody, se jich někdy vyskytuje kolik, že je pobyt v daném místě bez repelentu takřka nemožný. Proto je třeba si obstarat některý z přírodních repelentů, po jejichž aplikaci komárům prostě nebudeme vonět.
Hřebíčkový
Do 200 ml skleničky Alpy dáme na 24 hodin vylouhovat cca 30 ks hřebíčků. Po uplynutí této doby můžeme začít mazat repelent na tělo. Hřebíček ale nevyndáváme, necháme jej v lahvičce napořád. Alpa trošku zhnědne, což není vůbec na závadu. Takto připravený repelent nejen, že krásně voní, ale je opravdu účinný. Za pár korun budeme ochráněni proti dotěrným komárům, kteří si najdou raději jinou oběť.
Z citronové trávy
Citrónová tráva neboli citronela působí skvěle nejen proti komárům, ale odpuzuje také jiné druhy hmyzu. Smícháme základní olej (například slunečnicový prodávaný v lékárně) s esenciálním olejem z citronely. Přidáme do něj cca 10 kapek. Stejně účinný je i eukalyptový olej z eukalyptu citronového. Takto připravený repelent aplikujeme na prokrvená místa na kůži. Uvidíte, že se vám komáři a další bodavý hmyz bude obloukem vyhýbat.
Repelent proti klíšťatům
Klíšťata číhající v trávě na svou oběť jsou velmi nebezpečná. Jde o přenašeče několika nebezpečných nemocí, jako je klíšťová encefalitida, limská borelióza, tularémie či Q-horečka. Před klíšťaty je proto velmi důležité se chránit. Nejaktivnější jsou při teplém a vlhkém počasí a dobře se jim daří nejen na loukách, v lesích, ale už i v městských parcích. Vyrazte do boje proti nim s některým z následujících přírodních repelentů.
Rozmarýnový
Klíšťata nesnáší vůni rozmarýnu, proto se jako velmi účinný jeví rozmarýnový repelent, který připravíme úplně jednoduše. Potřebujeme k tomu 1 sáček rozmarýnu, 1 litr vody a 1 lžíci bílého vinného octa. Vodu nalijeme do hrnce a přivedeme ji k varu. Vařící vodu odstavíme a vsypeme do ní rozmarýn, který necháme pořádně vylouhovat. Nechat ho tam můžeme až do úplného vychladnutí vody. Odvar scedíme a přidáme do něj lžíci vinného octa. Takto jsme si vyrobili přírodní repelent proti klíšťatům, který už jen přelijeme do lahvičky s rozprašovačem a uložíme do chladničky. Před každým výletem do přírody si s ním nasprejujeme tělo, zejména tedy nohy, které jsou v kontaktu s trávou. Nevynecháme ani boty. Tento repelent můžete použít nejen na sebe, ale také na své psí miláčky.
S mandlovým a růžovým olejem
Do lahve s rozprašovačem nalijeme trochu mandlového oleje, přidáme asi 20 kapek růžového olejíčku a také hrnek vody. Lahev uzavřeme a směs dobře protřepeme. Repelent můžeme před pobytem v přírodě aplikovat na odhalené části těla. Vyhneme se však očím, nosu a ústům.
Octový
Ocet klíšťatům rozhodně také nevoní, proto stačí smíchat jeden díl jablečného octa se dvěma díly vody. Do směsi je možné přidat pár kapek oblíbeného oleje, aby nám samotným bylo používání tohoto přírodního repelentu příjemné.
Citrusový
Velmi účinný odpuzovač klíšťat si můžeme připravit také z citrusů. Do vařící vody přidáme několik oloupaných a nakrájených citrusových plodů – použít můžeme pomeranče, citróny, limetky či grapefruity. Na silném plameni je vaříme asi minutku, poté plamen stáhneme na minimum a vaříme ještě asi hodinu. Citrusové plody pak jen vyjmeme z vody, kterou můžeme po vychladnutí používat jako skvělý repelent.
Peprmintový
Na klíšťata můžeme jít i s peprmintem, jehož vůni se vyhýbají jako čert kříži. Příprava peprmintového repelentu je velmi jednoduchá a nezabere téměř žádný čas. Stačí, když dáte do dvou hrnků vody asi 20 kapek peprmintového olejíčku, směs promícháte a máte hotovo. Tento osvěžující a voňavý repelent pak použijete na odhalené části těla.
Za jediné negativum přírodních repelentů je považována nutnost jejich velmi časté aplikace. Aby byl přírodní repelent účinný, je třeba jej aplikovat přibližně každou půlhodinu.
- jpa -