Co je to vlastně ten kuskus?
Kuskus (cous cous) pochází ze severní Afriky a je tradiční potravinou Berberů – za jeho domovinu je tak možné považovat Maroko, Tunisko či Alžírsko. Také název pokrmu pochází z berberského slova „suksu“ či „kseksou“. A co to ten kuskus vlastně je? Možná se to na první pohled nezdá, ale ve skutečnosti jde o těstovinu. Vyrábí se mletím a drcením tvrdozrnné pšenice, která nakonec získá formu nažloutlých droboulinkých kuliček. Kuskus tedy byl a stále je základní a také velmi oblíbenou potravinou severoafrické kuchyně.
Kuskus (někdy také jako Cous cous), Foto: www.goodbeansandgrains.com
Právě v těchto zemích se vyrábí stále ještě tradiční cestou, kdy se ručně drobí na malé kuličky a ty se pak suší na slunci, aby vydržel dlouhé skladování. V Tunisku se pak barví pomocí dýně na oranžovo, v Alžírsku zase šafránem na žluto. V Evropě se nejdříve objevil ve Francii, dovezli jej tam přistěhovalci. Následně se přes státy jižní Evropy dostal až k nám a dnes je k dostání ve většině supermarketů a v prodejnách se zdravou výživou.
Kuskus místo knedlíků?
Na pultech obchodů se kuskus, který si již stihnul získat přízeň řady labužníkům, objevuje v sušené instantní formě. Jsou však i lidé, kteří mají vůči pokrmům podobného typu neopodstatněné zábrany. Argumentují tím, že přeci to, co je zdravé, nemůže být i dobré, ale zrovna u kuskusu jsou na velkém omylu. Stačí odhodit předsudky a kuskus ochutnat. Každý brzy zjistí, že je kuskus nejen zdravou, ale také velmi chutnou alternativou tradičních příloh, jako jsou těstoviny, rýže, brambory nebo u nás tolik oblíbené knedlíky.
Proč zařadit kuskus do jídelníčku?
Kuskus je nejen základní součástí zdravé výživy, ale je také vhodný při nízkokalorické dietě. Dokáže výborně nasytit, dodat energii a zároveň je lehce stravitelný a nutričně vyvážený. Řadí se tak mezi potraviny zdravého stravování. Obsahuje spoustu uhlohydrátů, vlákninu, bílkoviny, vitamíny skupiny B, vitamin E, vápník, železo a fosfor.
Druhy kuskusu
Na našem trhu se můžeme setkat se dvěma základními druhy kuskusu – bílým a celozrnným. Bílý kuskus se vyrábí z bílé pšenice, která je zbavena obalových vrstev a tím bohužel přichází o velké množství vlákniny, vitamínů a minerálů. Jako vhodnější se z hlediska zdravé výživy jeví kuskus celozrnný, v němž jsou veškeré důležité látky zachovány. Vyrábí se z celých zrn a tak v něm konzumujeme i mnoho cenných látek a vlákniny z obalových vrstev zrn. Některé obchody nabízí dokonce bio celozrnný kuskus, který je vyráběn z ekologicky pěstované tvrdé pšenice. Chuťový rozdíl však mezi jednotlivými kuskusy nepoznáte.
Kuskus mnoha chutí
Jednou z výhod kuskusu je, že jej můžete dát téměř do všeho – skvěle chutná naslano i nasladko, studený i teplý. Může být hlavní složkou jídel, jen přílohou, nebo dokonce dezertem. Možnosti jeho využití jsou tak opravdu pestré. Dělají se z něj jídla z rozličných druhů masa či zeleniny. Ke kuskusu se skvěle hodí rajčata, mrkev, dýně, cuketa i zelí, ale také drůbeží, hovězí a jehněčí maso. Možná je rovněž kombinace s rybami a dary moře. Velice oblíbené pak také kuskusové saláty, v nichž tato surovina dokonale nahradí těstoviny nebo rýži. V případě kuskusu se zkrátka fantazii meze nekladou.
Kuskus lze připravit na sladko i na slano, např. s mořskými plody. Foto: www.wizardrecipes.com/scampi-on-couscous/
Typickým kořením, které by u kuskusu nemělo chybět je ras el-Hanout, ale kdo má rád ostřejší chuť, může použít harissu. U nás je koření pro kuskus dostupné pod názvem Arabské koření. Koření ale vždy vybíráme podle toho, jaké ingredience chceme do kuskusu přidat – někdy tak stačí kuskus pouze osolit. Veškeré koření samozřejmě vynecháme, když chceme připravit sladkou verzi kuskusu, s mlékem, rozinkami, mandlemi, banánem atd.
Jak si kuskus připravit?
Pokud bychom chtěli kuskus připravit podle tradičního receptu tak, jak jej připravují v severní Africe, potřebovali bychom na to speciální hrnec, tzv. couscousiére. V jeho spodní části se vaří omáčka, maso a zelenina. Z té do horní části, kde je uložen kuskus, stoupá pára a v ní se kuskus připravuje. Během paření a bobtnání se hrnec několikrát sundá z ohně, kuskus se nechá nakypět a poté se opět vrátí na oheň. Ke konci se kuskus promíchá s olivovým olejem nebo máslem. Podává se se zeleninovou omáčkou a obloží uvařeným masem.
U nás však máme k dispozici tzv. instantní kuskus, jehož příprava je opravdu triviální, zabere pár minut a zvládne ji každý. Kuskus si dáte do misky, přidáte do něj trošku olivového oleje a posypete solí nebo kořením (pokud jej děláte naslano). Pak necháte zavařit vodu a tou kuskus zalijete. Někde se uvádí, že by to mělo být v poměru 1:2 (kuskus:voda), ale vhodnější je zalít kuskus stejným poměrem vody, zkrátka, aby hladina vody kuskus zarovnávala. Pokud byste dali vody moc, byl by příliš mazlavý, pokud málo, zrníčka by nenabobtnala a kuskus zůstal tvrdý. Ten správný poměr vody budete mít časem v oku. Po zalití kuskus promícháme, zaděláme pokličkou a necháme cca 15 minut odstát. Poté opět promícháme a můžeme podávat. Kdo by si chtěl s kuskusem ještě více pohrát, může jej dále upravovat opékáním, marinováním, dušením s dalšími ingrediencemi či zapékáním.
Kuskus můžeme jít kdykoliv během dne, může z něj být zdravá snídaně, svačinka i hlavní chod:
Kuskus ke snídani
Neokořeněný kuskus jsme zalili vodou, nechali nabobtnat a nyní z něj můžeme připravit zdravou snídani. Stačí jej osladit medem, pro zjemnění můžeme přidat tenký proužek másla, přidáme nastrouhaná jablka, rozinky, nasekané ořechy, zkrátka cokoliv nás napadne a na co máme chuť. Další možností je promíchat kuskus s müsli, kompotem a okořenit skořicí nebo kurkumou.
Kuskus k obědu
Kuskus s kuřecím masem - Kuře uvaříme v osolené vodě doměkka, zbavíme kůže, maso obereme a nakrájíme na kousky. Kuskus připravíme klasickým způsobem s 1 lžičkou vegety. Po nabobtnání promícháme s plátkem másla. Na kostičky si nakrájíme 2 papriky, asi 8 ks cherry rajčat na čtvrtky a mladou cibuli na kolečka. Na pánvi rozpálíme lžíci oleje s kouskem másla, osmahneme na ní zeleninu a tu zasypeme bylinkovou solí, pepřem, kořením piri piri a vmícháme také 1 lžičku kari a kuřecí maso. Vše společně osmahneme. K zelenině a masu vmícháme kuskus a už jen krátce prohřejeme.
Kuskusové placičky s bylinkami – kuskus zalijeme vroucí vodou, ve které jsme rozmíchali půl kostky bylinkového bujonu, přikryjeme a necháme 10 minut bobtnat. Do kuskusu přidáme olivový olej, bylinky (estragon, provensálské koření), lžíci sójové omáčky, 2 vejce a podle chuti ještě opepříme a mírně osolíme. Vytvoříme hladkou směs, necháme ji chvíli odstát a vytvoříme malé placičky. Na pánvi rozehřejeme olivový olej a placičky smažíme po obou stranách. Pozor, rychle se připalují! Hotové placičky skvěle chutnají například s bramborovou kaší, ale výborné jsou i studené.
Kuskus jako osvěžující svačinka
Změklý kuskus necháme vychladnout, přidáme do něj čerstvou nakrájenou zeleninu, jako rajčata, papriky, salátovou okurku, cibulku, olivy a další. Hodí se přidat také nadrobený balkánský sýr, nebo nivu. Vmíchat můžete olivový olej nebo jogurt. Samozřejmě si do něj každý může přimíchat další suroviny podle aktuální chuti.
Kuskus na sladko aneb kuskus pro děti
Potřebujeme: 4 lžíce cukru, 600 ml mléka, hrnek vody, čokoládu na ozdobení, jahody, banán, hroznové víno, hrnek kuskusu, lžíci slunečnicového oleje, vanilkový cukr, citronovou šťávu, 200 ml smetany ke šlehání, balíček vanilkového pudinkového prášku a čerstvou meduňku na ozdobení.
Postup: na plátky si nakrájíme banán, na kousky pak také očištěné jahody a hroznové víno. Syrový kuskus promícháme s olejem tak, aby se omastila všechna zrnka. Zalijeme ho stejným množstvím vody a přivedeme k varu – dále již nevaříme. Odstavíme, přikryjeme pokličkou a necháme vodu vsáknout. Hotový kuskus dáme na talíř a necháme vychladnout. Z mléka, pudinku a obou druhů cukrů si připravíme vanilkový krém. Po uvaření jej až do vychladnutí stále mícháme, aby nevytvořil škraloup. Hotový kuskus s vanilkovým krémem spojíme, zakápneme citronovou šťávou a podle chuti přisladíme. Směs necháme v chladu asi hodinu odležet. Ze smetany ušleháme tuhou šlehačku a tu následně vmícháme do odleželé směsi. Teď už stačí jen připravit misky nebo poháry, do nichž na dno dáme pokrájené ovoce. Následně ovoce překryjeme vrstvou kuskusového krému, opět na něj položíme ovoce a takto vrstvy opakujeme až do zaplnění misky. Posypeme strouhanou čokoládou, navrch přidáme celou jahodu nebo kuličku hroznového vína a lístek meduňky.
- jpa -