V mnoha asijských zemích je pití čaje považováno doslova za malý obřad, který je možné si dopřát každý den. U nás přípravu a servírování čaje až tolik neprožíváme, což je možná škoda, protože tak přicházíme o úžasnou atmosféru, kterou celý čajový obřad navozuje. Když zde mluvíme o čaji, nemáme na mysli klasický pytlíkový čaj, na který jsme u nás asi nejvíce zvyklí (mnozí čajemilci o něm tvrdí, že to vůbec žádný čaj není), ale o pravém černém nebo zeleném čaji. Jeho lístky se sbírají na vysoko položených čajových plantážích na Srí Lance, ve Vietnamu, v Indii, Japonsku a mnoha dalších zemích. Nejde však pouze o asijské země, čajovníkům se velmi dobře daří také v řadě afrických a jihoamerických zemí.
Díky lepší dostupnosti těchto kvalitních čajů ve specializovaných obchodech a také díky mnoha čajovnám, které vznikly v nejrůznějších českých městech, se i Češi postupně seznamují s kouzlem a blahodárnými účinky pravých čajů. Upouštějí od laciných a nekvalitních čajů z pytlíků, které opravdu s čajem nemají příliš společného a ochutnávají kvalitní sypané čaje pocházejících z nejrůznějších koutů světa.
O tom, že kvalitní zelené, černé, bílé, žluté, ovocné či bylinkové čaje chutnají výtečně, není třeba dlouho diskutovat. Tento staletími ověřený nápoj pomůže svému uživateli získat ztracenou rovnováhu. Čaje nás povzbudí, dodají nám energii, chuť do života a celkově jsou velmi prospěšné našemu zdraví. Čaj ovšem není jen o zalití horkou vodou, ale jeho příprava vyžaduje větší pozornost. Výběr čaje pak už závisí na příležitosti, u které ho chceme pít, na naší aktuální chuti, atmosféře nebo třeba ročním období.
Skladování čaje
Abyste si mohli připravit opravdu dobrý čaj, musíte se při jeho výběru zaměřit hlavně na kvalitu. Tu však v čaji udržíte pouze v případě, že jej budete také vhodně skladovat. Čajům totiž nevyhovuje vzduch ani světlo, je proto třeba je mít uskladněny na tmavém a chladném místě. Ideální je pořídit si kvalitní dózy z keramiky, plechu, porcelánu nebo tmavého skla se zabroušeným víčkem případně silikonovým těsněním.
Červená plechová dóza na čaj zdobená hezkým motivem,, Čajová souprava „Keemun“ (Naturfit)
Jak připravit dobrý čaj?
Aby si čaj udržel všechny své blahodárné účinky, musíme pro jeho přípravu použít kvalitní vodu, buď pramenitou, nebo (pokud máme dobrou) vodu z kohoutku. Vodu ohřejte na teplotu, která je uvedena na popisu čaje. Pokud zůstala v konvici nějaká voda, nikdy ji znovu neohřívejte, čaj z převařované vody by byl nevýrazný a mdlý. Chuť čaje ovlivní také způsob jeho přípravy. Každý druh čaje potřebuje jinou teplotu vody a také jinou dobu louhování. Většina zelených čajů je vícenálevových, zatímco čaje černé se zalévají jen jednou. Tento typ čajů neochucujeme cukrem ani citrónem, abychom si vychutnali jejich specifickou chuť.
Základem je čajová konvice
K přípravě čaje budeme potřebovat čajovou konvici s pokličkou, která by měla být vyrobená nejlépe ze skla, ale hodí se i porcelánová, nerezová nebo keramická. Vyhněte se použití konvice plastové a hliníkové, které by mohly čaj znehodnotit. Před samotným zalitím čaje se konev vyplachuje horkou vodou kvůli předehřátí a rozvinutí vůně daného čaje. Konvice dokáže udržet čaj dlouho v příjemné teplotě. Mnoho konvic je vybaveno vnitřní perforovanou vložkou na sypaný čaj, jiné mají u hubičky vestavěné sítko, které zachycuje vlhké lístky. Obojí velmi usnadňuje přípravu čaje. Z konvice pak čaj rozléváme do připravených hrníčků či šálků. Konvici vždy jen vyplachujeme vodou, nikdy ji nečistíme žádnými agresivními prostředky. Použití jaru není nutné, protože jsme do čaje nepřidávali žádná sladidla.
Pokud jste se rozhodli pro čajovou konvici z varného skla, budete po zalití moci čaj sledovat, jak se krásně rozvíjí jeho jednotlivé lístky. Skleněné čajové nádobí je ideální zejména pro přípravu tzv. kvetoucích čajů, které jsou považovány za čínské čajové umění. Tyto čaje si získávají stále větší popularitu díky svému atraktivnímu vzhledu. Během přípravy se totiž čaj rozvine do tvaru připomínající květ. Velmi pěkná je například konvička Velta Tea.
V dnešní době si můžete pořídit čajové konvice sledující nejrůznější moderní trendy a prvky. Jde například o konvice WMF.
Oblíbené jsou však také keramické čajové konvice Emile Henry, jež jsou velmi odolné vůči poškrábání a nárazu.
Pokud sháníte něco pro ranní stolování, poohlédněte se po čajové konvici značky Revol.
Šálky, hrníčky, skleničky a další…
Abychom měli připravený čaj v čem podávat, musíme si pořídit vhodné čajové nádobí. Čaj podaný ve stylovém nádobí znásobí požitek z pití a stane se tak nevšední událostí jinak obyčejného dne. Kvalitní čajové nádobí jistě ocení všichni znalci a milovníci dobrého čaje. Zakoupit můžete celou stylovou čajovou soupravu, která je nejen praktická, ale zároveň se stane pěkným estetickým doplňkem vašeho interiéru.
Čaje můžete nalévat do porcelánových misek, které mohou být třeba jednobarevné, nebo mít tradiční zdobení. Pro každodenní čajový obřad o páté se vám bude hodit třeba sada keramických šálků, které jsou umístěny v kovovém stojánku a nezabírají tak příliš místa. Vybrat si můžete také variantu, kde je sada šálků doplněna ještě podšálky.
Keramická čajová souprava v decentním bílém provedení, Červený zhong na čaj, bohatě zdobený barevnými čínskými ornamenty, www.caj-caj.cz
Další možností jsou skleničky z kvalitního silnostěnného skla. Skleničky se nejlépe hodí k podávání tradičních arabských čajových specialit, jako je například Touareg, Sahlep nebo Rize. Zajímavým čajovým nádobím je i tzv. zhong, někdy také gaiwan. Jde o čajovou misku s pokličkou a podšálkem o objemu 1 až 2 dcl. Nejčastěji se vyrábí z porcelánu, skla nebo yixinské keramiky. Ve zhongu se ovšem čaj rovnou i připravuje a samotná příprava je takovým malým čajovým rituálem, který vyžaduje trochu času a zručnosti.
- jap -
Titulní foto: Čajová souprava sluníčko, Keramická dílna Březkovi