S kávou v České republice to je všelijak. Jako národ jsme velmi vynalézaví, občas to však není úplně k užitku. Pokud pominu instantní kávu, která kávová zrnka snad ani neviděla, oblíbili jsme si takzvaného turka. Kdyby se skuteční Turci dozvěděli, co to vlastně pijeme, hrůzou by asi utekli. Jedná se snad o nejhorší možnou přípravu, jakou můžeme zvolit. Obdobným „vynálezem“ je české espresso. Právě špatnou kvalitou kávy a prapodivnou přípravou jsme se dopracovali k tomu, že bez mléka nebo cukru kafe snad ani nepijeme. A to je špatně. Dobré espresso či filtr žádné berličky ani chuťové korekce nepotřebují.
Co je to pravé espresso?
Správná příprava espressa je tak trochu věda. Sedm gramů správně pomleté kávy se při tlaku devět barů prolévá vodou o teplotě asi 88°C. Celý proces trvá pouhých 20 – 30 sekund a v šálku by nemělo být více než 30 ml nápoje. Tím se dostávám k dalšímu čechismu, a to je piccolo. Pro někoho je to možná stará zpráva, pro někoho novinka, ale piccolo neexistuje. Abychom nějak rozlišili pravé (a taky jediné) espresso a další české bláto, zavedli jsme si tento název. To, čemu se u nás poměrně často říká espresso, je vlastně jen tekutina se spoustou kofeinu a škodlivých látek. Rozhodně nic dobrého ani zdravého. Pokud se neobejdete bez velkého hrnku kávy, zvolte radši lungho (espresso a horká voda na dolití) nebo alternativní přípravu kávy. A o té se pojďme trochu pobavit.
Alternativní přípravy
S postupem času se vyvinula přehršel různých metod a způsobů, jak připravit filtrovanou kávu. Zatímco koncentrované espresso je určeno k okamžité konzumaci a je takovou třešničkou na dortu (nebo doplňkem k dortíku), při delším posezení s přáteli nebo po ránu oceníte spíše filtr. Právě ten totiž umožní si plně vychutnat ony jemné nuance jednotlivých odrůd káv.
Když se řekne filtrovaná káva, většina lidí si vybaví americké filmy. Hlavní hrdinové vždy pijí nějakou černou vodu, která vytekla z přístroje, u něhož nemůžete kontrolovat ani čas extrakce ani teplotu vody. To je špatně. Kontrola je u přípravy filtru velmi důležitá. Nepoužívá se totiž tlak, pouze přirozený proces extrakce látek ve vodě a příprava zabere trochu delší dobu. Konečný výsledek však stojí za to. A jaká udělátka můžeme pro přípravu kvalitního filtru použít? Například notoricky známý french press, aeropress, vacuum pot, chemex, moka konvičku, džezvu nebo překapávač s filtrem (tzv. dripper). Obecné zásady, pokud si chcete plně vychutnat šálek dobré kávy, se vyplatí dodržovat. Mějte proto kávu vždy čerstvou (ideálně 2 – 25 dní od pražení), melte ji před přípravou a pouze v množství, které potřebujete, a používejte asi 60 g kávy na 1 litr vody. Voda se doporučuje prolít konvicí s filtrem, ať se zbaví různých aditiv a tvrdosti. Teplotu by měla mít okolo 93°C.
French press – káva na francouzský způsob
French press není třeba příliš dlouho představovat. V českých domácnostech je poměrně frekventovaný, ač často nikdo netuší, že se tak jmenuje. Skleněnou konvici, která má uvnitř ploché sítko, jež se dá za pomocí ručky trčící z konvice tahat nahoru a dolů, určitě viděl každý. Obsluhu french pressu zvládne i malé dítě. Do konvice se nasype namletá káva (co nejhruběji – jako krystalový cukr), zalije se vodou a pak se 3 – 4 minuty čeká, až proběhne extrakce. Potom stačí nápoj slít do šálku, sítko veškerá zrnka přidrží na dně. French press je zdravější a mnohem chutnější přípravou turka. Konvice vás vyjde na pár stovek v závislosti na výrobci, použitých materiálech a designu. Seženete ji takřka v kterékoli prodejně s kávou, domácími potřebami a nádobím. U konvice hlavně hleďte na sítko, mělo by být kovové (dělají se i dvouvrstvé). A pokud bude mít konvice vyměnitelnou kádinku, tím lépe pro vás.
French press Bodum CHAMBORD (899 Kč), French press Bodum COLUMBIA, dvoustěnný (1590 Kč), www.cerstvakava.cz
Moka, italské „skoropresso“
Moka konvička je u nás také poměrně rozšířená. Italové si ji doma velmi oblíbili, protože kvalitní kávovar stojí obdobně jako nové auto. A turisti si ji ochotně vozí z dovolené jako suvenýr. V Itálii totiž stojí pár korun a má zábavný design i širokou barevnou škálu. V Česku sice není takový výběr, jak ale stoupá její oblíbenost, tak stoupá i nabídka. Ceny italské nejsou, přesto za ni zaplatíte většinou do tisíce a dá se sehnat i za pár korun. Je to jakýsi hybrid mezi espressem a překapávanou kávou. Na jedné straně je jemnější než espresso, na straně druhé je o dost silnější než filtr. Jedná se o trochu násilný způsob kávy, přesto však často používaný. Proč násilný? Konvice funguje na principu rozpínavosti vody. Ta je ze začátku umístěna ve spodní nádobě. Jak se zahřívá a začíná vařit, prochází přes střední část, kde se nachází sítko s namletou kávou, a vybublává do vrchní nádobky, odkud se pak slévá do šálku. Nevýhodou je, že voda procházející přes kávu je vroucí, výsledný nápoj pak často chutná připáleně. Pokud budete vybírat konvičku, koukejte hlavně na těsnění. Doma dbejte na správné mletí (střední), kávu v zásobníku hlavně neutlačujte a konvici nepřelívejte. Nezapomínejte ji pořádně čistit.
Džezva, zázrak z Arábie
Když jsem se v úvodu zmiňovala o Turcích pohoršujících se nad názvem „turek“ pro typické české bahno, mělo to svůj důvod. Pokud by měla nějaká káva nést označení turek, byla by to ta, která se připravuje v džezvě. U nás džezvy bohužel slouží většinou pouze k výzdobě interiéru. Obecně se ale na poli kávy jedná o soutěžní disciplínu. Jedinou, při níž se neodděluje sedlina od extraktu. Ve světě pak o velmi oblíbený způsob přípravy. Nádoba se do dvou třetin naplní studenou vodou, doplní se odpovídajícím množstvím opravdu velmi jemně namleté kávy (téměř na prášek) a cukrem. Pokud máte chuť na experimenty, zkuste přidat třeba kardamon. Džezvu postavte na oheň. Jakmile začne káva pěnit, rychle odstavte. Sklepněte pěnu a ještě dvakrát nad ohněm opakujte. Nenechte však kávu projít varem! Servíruje se v malých šálcích i s logrem. Džezva vás vyjde do 500 korun, takže to není nikterak závratná investice. Při přípravě buďte opatrní s množstvím vody, plná džezva by se mohla pěkně vymstít.
Aeropress – alternativní zelenáč
Aeropress je poměrně novým výmyslem. Díky částečnému využití tlaku má káva plnou chuť. Čištění je velmi jednoduché a příprava je doslova blesková. Skládá se z nádoby s bajonetovým filtrem, do níž přesně zapadá píst. Bajonet s propláchnutým papírovým filtrem se nasadí na spodní nádobku a ta se umístí na šálek. Do nádoby se nasype jemně namletá káva a zalije se horkou vodou. Deset sekund se nechá proběhnout extrakce, poté se směs promíchá. Nasadí se píst s gumovým těsněním a jemným tlakem se káva přecedí do šálku. Hotovo. Aeropress se dá sehnat do tisícovky, má však jednu nevýhodu. A to je použitý materiál. Protože je celé zařízení plastové, jeho životnost není nejdelší a rychle se opotřebovává.
Vacuum pot – magie ve dvou baňkách
Vacuum pot je tak trochu alchymie. Chemik bude nadšen, nechemik v úžasu. Rituál se skleněnými baňkami a ohněm završený úžasnou vůní dodnes vzbuzuje údiv a nadšení. Do spodní části vakuum potu se vlije už horká voda. Poté se na baňku upevní zbylé části zařízení. Pod baňkou se zažehne oheň (ideální je kahan). Ve chvíli, kdy voda přetlakem páry vystoupá do horní baňky, je správný čas vsypat kávu (středně mletou), zamíchat a necht ji dvě minuty extrahovat. Vypnutím zdroje tepla se vytvoří ve spodní části podtlak, takže se voda přes filtr přesune zpět do původní baňky. Horní část pak už jen stačí odstranit a vzhůru servírovat. Příprava zabere okolo deseti minut. Každá sranda však něco stojí, za vakuum pot zaplatíte okolo 2000 korun, stojí však za to.
Vaccum poty firmy Bodum - první určený na vaření kávy na sporáku, druhý elektrický
Chemex elegán
Chemex je kávový elegán. Krásná skleněná designová karafa ve tvaru přesýpacích hodin, vprostřed dozdobená dřevem a kůží, je nejenom potěchou pro oko každého labužníka, navíc je i plně funkční. Příprava i údržba je úžasně jednoduchá. Papírový filtr se vloží do horní části a vsype se do něj středně namletá káva. Ta se prolije kapkou horké vody. Ve chvíli, kdy začnou odkapávat první kapičky kávy na dno, se již dolévá do plna. Vše je zapotřebí promíchat. Dolévá se tak dlouho, dokud není požadované množství kávy hotovo. Filtrace by však neměla přesáhnout pět minut. Chemexy stojí okolo 1000 korun. Jedinou věcí, na níž si je třeba dát pozor, jsou použité papírové filtry. Ideální je kupovat originál Chemex, ať nemá káva nepříjemnou pachuť, před použitím je také nutné filtr propláchnout vodou. Existuje i varianta nádoby od firmy Hario s názvem Woodneck, která využívá bavlněný filtr. Ten má trochu obtížnější údržbu, vyhnete se ale používání papíru.
Sólo pro Dripper
Použití překapávače (Clever Dripper) se vlastně neliší od použití Chemexu. Jedinou výjimkou je vzhled. Jedná se vlastně o kužel, který se nasazuje přímo na šálek. Dovnitř něj se opět vkládají papírové filtry. Cena se pohybuje okolo 500 korun. Vyrábí se z plastu, skla i keramiky. Jeho ohromnou výhodou je snadná přenosnost, pokud tedy patříte mezi kávové závisláky, oceníte možnost snadného přibalení Dripperu třeba do zavazadla na dovolenou.
Káva je úžasný prostředek pro relaxaci, pro navození atmosféry i dobití energie. Abychom si ji však byli schopni opravdu plně vychutnat, je nutné používat kvalitní a čerstvé suroviny, mít doma pořádný mlýnek a pořádně čistit všechny nástroje pro přípravu. Jakmile si zvyknete na dobré kafe, už nikdy nebudete chtít pít žádné jiné!
-lub-