Dortové formy jsou téměř povinnou výbavou každé domácnosti. Vždyť vlastnoručně vyrobený dort je tím nejhezčím dárkem pro blízké nebo přátele a dorty byly vždy neodmyslitelnou součástí každé oslavy. Forma na dort může mít klasický tvar bez dna, který je nastavitelný do více velikostí. Jejich výhodou je možnost upéct více patrový dort. Formy na dorty mohou mít také tvary mušle, hvězdy, koně, kytary nebo motýla.
Souprava na pečení obsahuje vše, co ke kouzlení v kuchyni potřebujete. Zpravidla k ní patří klasická forma na bábovku o průměru 22 cm s výškou 10 cm, dortová forma s rozevírací přezkou o průměru 26 cm s výškou 6,5 cm a forma na chleba o rozměrech 6,5 (výška) x 30 (šířka) x 11,5 cm (hloubka).

Nedílnou součást takové soupravy by měla být i dřevěná stěrka opatřená plastem, dřevěná vařečka, mašlovačka s dřevěnou rukojetí, celoplastová stěrka a případně sada papírových košíčků na pečení včetně pogumovaného sáčku na zdobení doplněný čtyřmi nástavci. Vítaným doplňkem takových sad na pečení je ještě samostatná prořezávací struna, která slouží k snadnému rozříznutí dortového korpusu. Všechny formy na pečení by měly být opatřeny nepřilnavým povrchem, který se postará o kvalitní pečení bez připalování a nutnosti tuk vůbec použít.

Materiály forem klasické i moderní

Formy na pečení všech typů pokrmů se vyrábějí hlavně ze skla, glazurované keramiky a plechu. Formy bývají obyčejně pocínované, teflonové nebo kvalitní porcelánové. Třeba forma na pizzu se vyrábí z ocelového galvanicky leskle pocínovaného plechu. Na trhu se objevují formy na mufiny i na velké koláče nebo také v podobě podkovy, formičky na rakvičky vyrobené z ocelového leskle pocínovaného plechu nebo formičky na puding, které jsou vhodné k domácí výrobě pudingových báboviček. Dortové formy vyrobené z vysoce kvalitní nerezové oceli jsou vhodné pro bezproblémové mytí v myčce a můžete v nich snadno a rychle připravit krásně tvarovaný korpus na budoucí dort.

Materiál, z něhož je forma na pečení vyrobená, má vliv na vzhled koláče a uvolňování z formy. Hliníkové formy jsou nekorozním materiálem s dobrou schopností rozvádět teplo, a jsou proto vhodné pro všechny typy pečících trub. Černé lakované formy dobře přijímají teplo a hned ho zase vydávají ven. Jsou proto vhodné pro elektrické a horkovzdušné trouby, ale už ne příliš pro trouby plynové. Dobře se osvědčují i poteflonované formy, které usnadňují vyjmutí upečených moučníků.

Keramické formy se chovají jako kachlová kamna. Nejprve do sebe teplotu jako kachličky nasají a posléze ji postupně uvolňují. Mívají atraktivní vzhled a jsou vhodné do všech typů trub. Skleněné formy se chovají podobně jako keramické, neboť absorbují teplo a postupně jej uvolňují, a tím se moučníky dobře propečou.
Hliněné formy patří asi k nejstarším druhům, pro pečení moučníků však nejsou úplně vhodné, protože mají spékavou vlastnost. Tento typ forem se hodí jen na pečení chleba nebo těst s nízkým obsahem cukru.

Klasické pečící plechy nízké i vysoké jsou většinou vyrobeny ze smaltu. Lepší variantou jsou formy a plechy na pečení Delicia, kterou jsou vhodné pro pečení sladkých i slaných pokrmů. Jsou opatřeny totiž vysoce odolným antiadhézním povlakem, který zabraňuje připalování. Jsou vynikající pro pečení v elektrických, plynových i horkovzdušných troubách. Dobře se umývají, jsou vhodné i do myčky.
Na materiál 3. tisíciletí však směle kandiduje moderní a praktický silikon. Skvěle se hodí nejen pro klasický srnčí hřbet. Silikonové formy mají řadu vlastností, které usnadňují kuchyňské úpravy. Jejich výhodou je, že jsou nepřilnavé, takže těsto na vále snadno a rychle zpracujete. Formy z tohoto materiálu jsou lehké, odolné vůči vysokým teplotám od -40°C do +230°C. Forma je též hygienická, neboť nepřijímá pachy použitých potravin. Snadno omyvatelné a jednoduše skladné silikonové formy můžete mýt i v myčce. Například silikonová forma na vánočku je optimální pro pečení z třeného, piškotového i kynutého těsta, které se ve formě nepřipaluje. Vzhledem ke členitosti formy je přece jen doporučeno ji lehce vymazat tukem.

 

V silikonové formě na dort se skleněným dnem dobrotu upečete a okamžitě můžete servírovat. Po upečení formu snadno otevřete a na skleněném dnu můžete podávat na stůl. Formy ze silikonu včetně silikonových uch, které s nimi manipulaci usnadní, plně nahradí klasické kovové formy a ještě se vám s nimi bude pracovat mnohem lépe díky vlastnostem silikonu. Výhodou oproti kovovým formám je možnost řezat dort na skleněné podložce kovovým nožem.

Zajímavou variantou jsou formy na bábovku s plastovým krytem. Forma poslouží k upečení bábovky, která se díky nepřilnavému povrchu nebude přichytávat a po vychladnutí je možné ji uložit na plastový podnos a přiklopit poklopem s klipy a uchem pro snadné přenášení. Bábovka vám tak zaručeně neoschne a nemůže na ni dotěrný hmyz.

Objemnější zapékací mísy z varného skla svou službu splní vždy na jedničku. Dvojdílná oválná zapékací miska je vhodná nejen na pečení drůbeže, v níž docílíte křupavé kůžičky, ale i na zapékání slaných i sladkých pokrmů. Složená mísa i s uchy o objemu 5,1 litru mívá většinou rozměry 34 x 21 x 15 cm.

Oblíbené jsou také zapékací misky z porcelánu, v nichž je možné hotový pokrm servírovat rovnou na stůl a přímo z ní ho i konzumovat. Sada 4 ks porcelánových misek se skvěle hodí pro přípravu suflé, zapečených vajec s houbami nebo zapékané cibulové polévky. Misky poslouží i pro servírování nakládané zeleniny, oliv a jiných pokrmů a pochutin. Zapékací misky mohou mít také nejrůznější tvary.

Text: -ar-

Foto: Tescoma, Nordic Ware, Tupperware