Espresso se stalo jednou z nejvyhledávanějších druhů káv, lidé si ji rádi objednávají při různých příležitostech. Výraz "espresso" pochází z italštiny a znamená něco jako "dát pod tlak". Právě tímto způsobem se káva také připravuje. Pro výrobu kvalitního espressa je v současnosti na trhu k dostání několik typů kávovarů – pákové, automatické a také kávovary na kapsle (někdy uváděné také jako tabletové presovače). Právě ty poslední jmenované jsou v současnosti velmi oblíbené, a proto se na ně v článku zaměříme.
Přístroje na přípravu espressa z kapslí mají ve srovnání s velkými automatickými kávovary sice jen omezené možnosti, to však nic nemění na faktu, že kávu dokážou připravit velmi chutnou a kvalitní. Navíc jejich kompaktní rozměry ocení spousta domácností, v nichž není prostoru nazbyt. Mnoha lidem se líbí také jejich příznivá pořizovací cena (od 2000 Kč) a k výhodám patří rovněž rychlost přípravy kávy i následné čištění kávovaru.
A jak vlastně presovače na kapsle fungují? Velmi jednoduše - namletá káva je již připravena ve speciálních kapslích, které se vloží do kávovaru a přístroj už vše ostatní udělá za vás. Přidat můžete také kapsli se sušeným mlékem, čokoládou nebo jinou příměsí. Vytvoříte tak nejen výtečné espresso, ale třeba také cappuccino, café lungo, laté macchiato, chococino, café latté, mokacino, horkou čokoládu a mnohé další dobroty. Mnohé jsou vybaveny i tryskou pro přípravu mléčné pěny. Díky uzavřenosti kávy má každý šálek skvělé aroma. Některé tabletové presovače zvládnou dokonce připravit čaj, espreso bez kofeinu nebo studenou kávu – záleží pouze na tom, jaký druh kapslí do kávovaru vložíme. Příprava více druhů nápojů je tak nespornou výhodou těchto přístrojů.
NESPRESSO DeLonghi Essenza EN95.S (2 990 Kč) a Bosch TAS 2005 EE (2 990 Kč)
Ale abychom pořád jen nechválili, je třeba říct, že espressa na kapsle mají také pár neduhů. Jedním z nich je, že kapsle nejsou univerzální. Jsou určeny jen pro jedno použití a konkrétní značka pasuje jen do kávovarů téže značky, což může být považováno za jistou nevýhodu. Navíc ty opravdu dobré kapsle jsou samozřejmě i poměrně drahé. Nejrozšířenější systém kapslí je Nespresso, dalšími jsou např. Tchibo, Krups, Bosch, Illy nebo Lavazza. Kapsle se dají pořídit ve specializovaných obchodech nebo na internetu.
KRUPS KP 2004 NESCAFÉ® Dolce Gusto (2 839 Kč) a KRUPS KP 5009 NESCAFÉ® Dolce Gusto Circolo (2 899 Kč)
Hlavní nevýhodou přístrojů na porcovanou kávu je však vysoká cena těchto kapslí, jeden šálek kávy nás tak vyjde na 8 až 16 korun. To je až osmkrát více, než je tomu u jiných kávovarů. Dalším neduhem je ekologická zátěž, kterou představuje velké množství obalů vznikajících při přípravě kávy. Kapsle, na něž přístroje fungují, zatěžují životní prostředí.
Pořídit si takovýto stroj na výrobu kávy je tak vhodný především pro ty, kdo kávu nepijí zase tak často – tedy pro méně náročné konzumenty kávy. Pokud vám tedy stačí jeden až dva šálky kávy denně, očekáváte od stroje jednoduchou obsluhu a nepatříte mezi kávové gurmány, budete s kávovary na kapsle spokojeni. I když s nimi lze připravit opravdu chuťově dobrou kávu, nikdy u její chuti nedosáhnete takové dokonalosti, jako u pákových nebo automatických kávovarů.
Takže si to shrňme:
Výhody kávovarů na kapsle:
- nízká pořizovací cena stroje
- rychlost a jednoduchost přípravy kávy
- příprava více druhů nápojů
Nevýhody kávovarů na kapsle:
- vyšší cena za jeden šálek
- nižší kvalita kávy než u pákových a automatických kávovarů
- ekologická zátěž
V současnosti můžete vybírat z mnoha typů a značek těchto kávovarů, jejichž cena se pohybuje od 2000 Kč nahoru. Kvalitní přístroj vybavený více funkcemi, jako je třeba nahřívání šálků, tryska na přípravu mléčné pěny, možnost přípravy více druhů nápojů a jiné, může stát i více jak 7000 Kč. Obecně se dá říct, že nejlepší je vybrat zlatý střed, kávovar na porcovanou kávu za pořizovací cenu okolo čtyř tisíc korun.
K oblíbeným kávovarům na kapsle, které jsou na českém trhu v současnosti k dostání, patří zejména Krups NESCAFÉ Dolce Gusto, NESPRESSO DéLonghi, ale také kávovary firmy Rowenta, AEG či Saeco. Do popředí se dostávají také kapslové kávovary Cremesso, navržené švýcarskými inženýry a designéry, které uživatele potěší nejen moderním vzhledem, ale také vysokým výkonem. Některé z vás zase mohou zaujmout hravé kávovary FRANCIS FRANCIS zaručující přípravu dokonalého espressa, a to pohodlně, jedním dotykem. Pod jejich vzhledem je podepsán designér Lucca Trazzi a Francesco Illy.
- jap -
Foto: archiv firem