Každá rodina běžnou činností v průměru vyprodukuje až 10 litrů vodních par denně. V jediném gramu prachu z matrace může být ukryto až 15 tisíc roztočů, kteří pro svou existenci potřebují vlhkost nad 50%. Za hodinu se každému z nás podaří vydýchat jednu středně velkou místnost, tedy asi 25 m3 čerstvého vzduchu. A právě v takovémto prostředí se den co den pohybujeme, aniž bychom si to uvědomovali. Udržování příznivého a zdravého vnitřního prostředí našich domácností je tak třeba se věnovat zodpovědněji.

Špatný vzduch vyvolává pocity únavy, ospalost a může i za bolest hlavy. Původcem těchto problémů je vysoká koncentrace oxidu uhličitého, který sám o sobě sice není jedovatý, ale je jasným důkazem toho, že v místnosti chybí kyslík. Nedostatečné větrání je častým a velmi rozšířeným nešvarem, zejména pak v zimních měsících. Málokdo si chce do vytopené místnosti pouštět ledový vzduch, ale myslete na to, že příliš suchý vzduch vysušuje sliznice a negativně působí na dýchací cesty. Dobrá není ani přílišná vlhkost vzduchu, ta pro změnu dopomáhá k tvorbě a množení mikroorganismů a plísní.

Alergie jsou v dnešní době hojně omílaným tématem, zejména u dětí počet alergií neustále roste. Většina z nás je opatrná na alergeny přicházející z vnějšího prostředí, tedy hlavně pyly. Málokdo se však brání proti těm, které na nás útočí z interiéru. Pokud je v interiéru vysoká vlhkost, zvyšuje se riziko alergických a revmatických onemocnění – dochází totiž ke vzniku plísní a toto prostředí je rovněž ideální pro život roztočů. Jejich domovem jsou především matrace, deky a polštáře. A 15 tisíc roztočů na jeden gram prachu není zrovna malé číslo. Pokud se vlhkost dostane přes hodnotu 50%, stanou se roztoči nezvanými hosty. Největší žně mají na podzim a v zimě, kdy je vyšší vlhkost a méně se větrá. Stejně dobře se v těchto podmínkách daří i plísním.


HAUSER DH-400 elektrický odvlhčovač vzduchu, 1 499 Kč - termo-elektrický provoz (průběh odvlhčení probíhá bez kompresoru díky termoelektrickému modulu s Peltierovým efektem), kapacita: 400ml/den při 30ºC a 80% vlhkosti

Aerial AD DH 20 - bytový komfortní kondenzační odvlhčovač s výkonem 20l/24h do prostoru max.130m3, zařízení má vestavěný regulátor vlhkosti (hygrostat) a zásobníkovou nádobu na kondenzát, 17 800 Kč.

Bydlete zdravě

Pokud je pro vás pravidelné větrání nemyslitelné právě z důvodu obav z vniknutí pylů a prachu poletujícího venku dovnitř do místnosti, pak je třeba zvolit jiné řešení. Jako ideální se jeví tzv. zdravé byty s řízenou výměnou vzduchu. Centrální větrání s rekuperací tepla pomáhá udržovat v interiéru velmi příjemnou a stabilní teplotu a zároveň je zajištěn neustálý přísun čerstvého vzduchu. Ten nejenže trvale cirkuluje, ale je také filtrován. Do místnosti se dostává již v pokojové teplotě, protože získává teplo zpětně z odcházejícího vzduchu. Pachy a veškeré škodliviny jsou velmi účinně odvětrávány a integrované filtry navíc pomáhají výrazně snižovat prašnost v interiéru. K výhodám patří také možnost použití pylových filtrů, které jsou skvělým řešením pro lidi trpící alergiemi na pyly. Doma si tak mohou užívat naprosté pohody.


Řízené větrání inVENTer - jedna jednotka odvádí vydýchaný teplý vzduch z místnosti, druhá jednotka přivádí venkovní čerstvý vzduch. Po 70 vteřinách se změní směr otáček a odsávající jednotka přivádí vzduch a jednotka, která přiváděla, odvádí vydýchaný vzduch.

Díky systému se speciálními čidly je zabraňováno překračování vysokých hodnot vlhkosti. Vzniká tak mnohem zdravější prostředí pro život. Přebytečná vlhkost se vytváří hlavně v koupelnách a kuchyních. Odtamtud je odváděna, aby nedošlo ke vzniku plísní a roztočů. Zároveň tím však nedochází k nadměrnému vysoušení vzduchu, jelikož je vyměňováno jen jeho potřebné množství. Systém řízeného větrání ve zdravých bytech je možné „nahradit“ vlastními silami – dá se přirovnat k intenzivnímu větrání po dobu alespoň pěti minut každou hodinu (i noční). A to není tak úplně reálné, protože kromě kvality vzduchu, který dýcháme, je pro naše zdraví velmi podstatný také odpočinek a klid. Díky systému řízeného větrání není třeba každou hodinu vstávat a otevírat okna, kterými pouštíme dovnitř nejen prach a hluk, ale také děláme mnohdy nepříjemný průvan. V tomto energeticky úsporném a zdravém bydlení je příjemně i v letním období, kdy teplota uvnitř nepřesáhne 27 stupňů Celsia.


Ventilační jednotky Stiebel Eltron LWZ 304/404 SOL s možností reverzního chodu. Tyto jednotky potom dokáží nejen v zimě topit, ale dokáží i v létě aktivně chladit pomocí kompresoru a chlad po objektu rozvádět pomocí chladících konvektorů nebo kapilár umístěných v podlaze, ve stěnách, nebo ve stropě. Tyto jednotky navíc v kombinaci se solárními panely představují takřka vrchol technického pokroku. Tyto kompaktní jednotky se většinou vyrábí pro objekty s tepelnou ztrátou do 10 kW.

K dalším výhodám nízkoenergetických a energeticky pasivních bytů patří také nízká spotřeba energií a šetrnost k životnímu prostředí. Vzhledem k tomu, že ceny energií jsou neustále na vzestupu a tvoří nezanedbatelnou položku v rozpočtu každé rodiny, je tento bonus velmi příjemný pro každou peněženku. Úspory jsou viditelné zejména v nákladech na vytápění. Systém rekuperace totiž dokáže důsledně zužitkovat přirozené teplo, které vydávají samotní lidé, ale také teplo vznikající vařením, provozem domácích spotřebičů i slunečními paprsky, které pronikají okny. Energeticky pasivní budova spotřebuje méně než 15 kWh/m2 za rok, běžná novostavba 90 kWh/m2/rok. Náklady jsou tak 4 – 6 krát nižší než u běžných novostaveb. Roční úspora v platbách za energii se pohybuje mezi 7 až 15 tisíci korunami a to není zanedbatelná částka.

- jpa -