Palivem jste již jistě dostatečně zásobeni, máte naštípáno dříví, případně uhlím zásobený celý sklep a tak se vám zdá, že jste na zimu dokonale připraveni. Jenže ouha, chcete si zatopit v krbu nebo kamnech a něco je špatně. Špatně hoří, dýmí, zapáchají, vytápějí málo nebo naopak moc? Všem těmto problémům je možné předejít, když si uděláte čas a kamna či krb připravíte na zimní provoz. A radíme dobře, nenechávejte tyto činnosti na poslední chvíli! S prvními chladnějšími dny budete potřebovat topit a na nějaké revize již nezbude čas.

Údržba krbů a kamen není nijak složitá ani zdlouhavá, základem je pravidelná kontrola komínu odborným pracovníkem a časté čištění a vymetání vyhořelého popela. Pokud přesto nehoří tak jak by měly, je někde problém. Co tedy dělat, když kamna neposlouchají?

Špatně hoří?

Pokud se stane, že kamna nehoří podle našich představ, většinou je za tím špatně těsnící komín nebo kouřovod, který tak přisává tzv. falešný vzduch. V takovém případě je třeba nechat komín prověřit, např. utěsnit komínová dvířka. Také je dobré řádně sesadit kouřové trubky a ty poškozené vyměnit. Pokud je stále v komíně špatný tah, je třeba zavolat kominíka, nebo kamnáře, aby objasnil konkrétní příčinu tohoto problému. Možná je potřeba vyčistit komín, odstranit redukce kouřovodu, zvýšit komín či přivést dostatek vzduchu do místnosti. Doporučuje se také zkontrolovat všechna dvířka topenišť napojených na komín a ta otevřená zavřít. Totéž je třeba udělat u čisticích otvorů do komína. Důvodem špatného tahu může být i nevhodné palivo, proto zkuste použít jiný druh.

Dostatečně nevytápí?

Pokud jste si vybrali kamna s malým výkonem, je možné, že nedokážou vytopit celou místnost. V takovém případě je potřeba snížit tepelné ztráty prostoru, což se podaří například zateplením. Dalším důvodem špatného vytápění může být znečištění kouřovodů a kamen, proto je nutné je řádně vyčistit. Může se stát, že saze již kouřovod ucpaly nakolik, že nepomůže ani pročištění. Tehdy je nutné dokoupit náhradní díly.

Vytápí až moc?

Pokud se vám zdá, že kamna či krb vytápí naopak až moc, pravděpodobně nejsou zcela zavřená dvířka popelníku. Také může být těsnění dvířek nebo popelníku poškozeno, v tom případě nezbývá nic jiného, než jej vyměnit.

Dýmí a zapáchají?

Zápach u nových kamen může být způsoben vypalováním ochranného laku, což je celkem normální a po čase zápach zmizí. Starší kamna však mohou dýmit a zapáchat proto, že jsou špinavá nebo zaprášená. V tom případě není nic jednoduššího, než kamna vyčistit. Zápach a čmoud může být způsoben také příliš malým tahem komína, proto zkontrolujte, jestli není ucpaný sazemi. Pokud ano, pokuste se jej vyčistit.

Jaké palivo je vhodné?

Žádný krb ani kamna nám nebudou dobře hořet, pokud topíme nevhodným palivem. Kromě dřeva se dnes na českém trhu setkáme s mnoha nejrůznějšími druhy paliv. Jak ale vybrat to pro nás nejvhodnější? V současnosti se velké oblibě těší zejména ekobrikety a pelety, které jsou vhodné především pro dlouhodobé topení. Tato paliva dokážou prohřát místnost na velmi příjemnou teplotu a sama vydrží hořet po delší dobu, než klasické dřevo. Na výběr jsou většinou brikety hranaté a oválné, obecně se doporučuje topit oválnými plnými briketami, které mají větší slisování a díky tomu vydrží hořet ještě déle než brikety hranaté. Skvělou novinkou jsou pak tzv. noční ekobrikety, které vás vydrží zahřívat po dlouhých osm až deset hodin. Příjemnou pokojovou teplotu si tak pokoj díky nim udrží po celou noc.

- jpa -

Foto: Hornbach