Infrapanely jsou poměrně novým a moderním způsobem vytápění, proto jsou pro mnoho lidí ještě velkou neznámou. Infrapanely však mají mnoho výhod, díky kterým by stálo za to pouvažovat nad jejich koupí.
Snadné pořízení i instalace infrapanelů
První výhodou je fakt, že přechod na vytápění pomocí topných panelů není nijak složitý a to hned z několika důvodů. Pořízení infrapanelů nezruinuje vaši peněženku. Nízké pořizovací náklady však nejsou tím jediným, proč jsou topné panely stále oblíbenější. Neméně potěší také jejich snadná instalace, kterou zvládnete svépomocí. Abyste si mohli topné panely doma nainstalovat, nepotřebujete provádět žádné velké stavební zásahy, náklady na instalaci topných panelů jsou tak nulové. Stačí je zapojit do zásuvky, což zvládne i naprostý laik. Místnost je pak do 20 minut příjemně vytopená. Pro instalaci na zeď či strop lze využít montážní sadu, která bývá součástí balení. Pokud s infrapanely počítáme již při projektování domu, instalaci přímo na zeď či strop zajistí elektrikář a žádné kabely ani zásuvky nebudou vidět. Pro laika bude na zdi jen obraz, tabule či zrcadlo.
Dekorace a topení v jednom, to jsou infrapanely. Foto: Wellina
Tepelná pohoda
Infrapanely přinesou do vaší domácnosti pohodlí, komfort a zajistíte si jimi spolehlivé topení. Tepla, které topné panely vytváří, si budete užívat nejen Vy, ale i několik dalších generací. A to vše bez nutnosti dalších investic. Infrapanely dokážou nahřát stěny na teplotu okolo 20 stupňů Celsia. Docílí tak rovnoměrného rozložení tepla v místnostech a tedy i lepšího tepelného hospodaření. Teplo se nešíří pouze směrem ke stropu, ale vytváří efekt tzv. teplé podlahy, díky čemuž si budete připadat, jako byste měli doma instalováno podlahové vytápění. Pomocí infrapanelů je tak možné uspořit až 40% nákladů na vytápění v porovnání s konvenčním vytápěním. Nedochází totiž ke zbytečnému přetápění. Jejich instalace je velmi vhodná také pro nezateplené objekty, jimž zajišťují rovněž nejnižší možné provozní náklady.
Bezpečné a zdravé vytápění
Vytápění pomocí infratopení má blahodárný vliv na zdraví člověka. Vzhledem k tomu, že u nich nedochází k žádné cirkulaci vzduchu a tedy ani k víření prachu, jsou infrapanely vhodné i do místností, které obývají alergici. Jelikož panely trvale vysoušejí zdivo, je tak zabráněno také vzniku plísní. Panely jsou navíc naprosto bezpečné, jsou vybaveny kontrolními čidly, které je chrání před přehřátím a poškozením. Přestože se nahřívají na vysokou teplotu, jsou díky speciálnímu povrchu i při těchto teplotách bezpečné na dotyk. Topné panely mají navíc také mnohem nižší ekologickou zátěž, čímž přispívají k ochraně životního prostředí. Infrapanely jsou celkově označovány za jeden z nejzdravějších způsobů vytápění.
Jak infrapanely fungují?
Infrapanely fungují na principu sálavého vytápění, kterému se říká rovněž infračervené vytápění. U konvekčního vytápění je ohříván vzduch, který následně teplo předává do předmětů. U sálavého vytápění je tomu však naopak. Topné panely se jednoduše zahřejí elektrickou energií na dostatečně vysokou teplotu, která se pohybuje okolo 100 stupňů Celsia. Infrapanely poté ze sebe vydávají infračervené paprsky, kterými se ohřívají okolní předměty v místnosti (stěny, podlaha, nábytek). V těchto předmětech teplo z 85% zůstává a pouhých 15% se odrazí do prostoru. Teplota okolních předmětů je tak mnohem vyšší, než teplota vzduchu. Tím dochází k akumulaci tepla a úspoře provozních nákladů. Primárně totiž neohřívají vzduch, ale předměty v místnosti.
Infrapanely můžou mít také podobu sloupu, který lze libovolně přemísťovat v prostoru. Foto: Redwell
Kam se umisťují?
Infrapanely je ideální instalovat proti masivním zdem s nejvyšší akumulací tepla. Jejich místěním proti vzdálenější stěně je dosaženo primárního ohřátí větší plochy místnosti a tím dojde k vyšší účinnosti vytápění. Infrapanely se nedoporučuje instalovat naproti oknům ani do jejich blízkosti, protože by infračervené paprsky procházely skrze okno ven a tím by sálavé teplo unikalo místo toho, aby bylo kumulováno ve zdi. Tepelné panely proto instalujte doprostřed stěny do výšky obrazu, aby tepelné sálání směřovalo co nejvíce do prostoru a nahřálo všechny pevné předměty v místnosti. Možné je take umístění infrapanelu je strop. Výhodou je, že právě stropy jsou ve většině případů prázdné a bílé infrapanely na nich esteticky ani dispozičně nijak nepřekážejí. Infrapanel instalovaný na stropě navíc přímo vytápí podlahu, která tak bude jako první příjemně vyhřátá.
Funkční i líbivé
Infrapanely jsou v současnosti vyráběny z mnoha materiálů, liší se provedením a například typem rámu - ten může být dřevěný, hliníkový, skleněný či lakovaný. Pěkně vypadají například panely tvořené kombinací skla a eloxovaného hliníku. Infrapanely mají kvalitní křemičitý topný povrch z hrubšího materiálu, luxusnější jsou pak skleněné infrapanely bez rámů, jejichž čelní stěna je tvořena speciálním bezpečnostním kaleným sklem. Vybírat tak můžete podle možností vaší peněženky.
Topný infrapanel jako tabule. Foto: Wellina
Velkým hitem poslední doby se však stávají také infrapanely s obrazovým motivem, kterým se jednoduše říká “topné obrazy”. Jsou vytvářeny pomocí nejmodernějších technologií a spojuje se v nich jak funkčnost, tak i estetika. Od klasických infrapanelů se liší tím, že jejich povrch není bílý, ale tvořený malbou (firmy mají své vlastní vzorníky, z nichž je možné si vybírat), případně námětem, který si zákazník sám dodá. Může jít o jakýkoliv obrázek či fotografii. Na infrapanely se aplikují foto fólie, které se dají jednoduše zase odstranit a vyměnit, pokud by se daný motiv okoukal. Výhodou topných obrazů je to, že si každý může vytvořit takový topný panel, který bude designově ladit s jeho interiérem. Zajímavé jsou rovněž infrapanely ve formě zrcadla, které se odlišují tím, že jejich povrchem je zrcadlo. Hodí se zejména do koupelen, ale jistě je využijete i jinde.
- jpa -