Co je důležité vědět o tepelných čerpadlech

* Kvalitní tepelné čerpadlo dokáže ušetřit 45 až 55 % celkových nákladů na provoz rodinného domu. To představuje u běžných rodinných domů 24 až 45 tisíc korun za rok.

* Cena za pořízení tepelného čerpadla je jen o 200 až 250 tisíc korun vyšší, než pořízení plynového vytápění.

* Pokud se chcete něco dozvědět o tepelném čerpadle, raďte se pouze s lidmi, kteří ho sami používají. Rady „rádoby odborníků“, kteří viděli tepelné čerpadlo z rychlíku, neposlouchejte.

Opravdu tepelná čerpadla fungují? Není to nějaká nová a nevyzkoušená věc?
Tepelná čerpadla fungují. Dokonce tak dobře, že například Švýcaři jimi vytápějí 60 % nových rodinných domů a Švédové dokonce více než 90 %! Dobrou zprávou je, že tepelným čerpadlům se daří i v České republice: do konce roku 2007 u nás bylo instalováno přes 13 000 zařízení všech značek a v současné době je tepelným čerpadlem vybavena každá desátá novostavba. Nejzkušenější fi rmy u nás, jako je například IVT, instalují tepelná čerpadla již 17 let a po odborné stránce patří k evropské špičce.

Cena za pořízení tepelného čerpadla je moc vysoká. Může se čerpadlo vůbec někdy zaplatit?
Tepelné čerpadlo se může zdát v porovnání s cenou plynového kotle drahé. Pokud ovšem k ceně plynového kotle dopočítáte všechny ostatní náklady nutné k tomu, aby mohl kotel fungovat (regulace, bojler, komín nebo odkouření, přípojka a rozvody plynu), potom se celková cena za instalaci plynového kotle výrazně zvýší. Při porovnávání investice do čerpadla a do plynového topení by se nemělo zapomínat, že nemalé peníze stojí i přivedení plynu ke stavebnímu pozemku. Tato položka je obvykle skryta v jeho ceně, která je o několik desítek tisíc korun vyšší než cena stejně kvalitního pozemku bez plynové přípojky. Při objektivním a detailním porovnání cen
činí rozdíl mezi pořízením tepelného čerpadla a plynového vytápění přibližně 200 až 250 tisíc korun. Avšak tyto peníze se majiteli čerpadla velmi rychle vrátí v podobě uspořených provozních nákladů domu.

Uvažuji o instalaci tepelného čerpadla. Na koho se mám obrátit s žádostí o konzultaci?
Stejně jako v jiných oborech je nejlepší kontaktovat specializovanou firmu, jejímž hlavním oborem podnikání jsou tepelná čerpadla. Taková firma se postará jak o projekt vytápění, tak o jeho realizaci a samozřejmě také i následný servis. V České republice funguje značková síť specializovaných prodejců tepelných čerpadel IVT CENTRUM, která sdružuje nejzkušenější firmy instalující tepelná čerpadla IVT. O vysoké kvalitě těchto fi rem nejlépe vypovídá hodnocení jejich zákazníků, kteří v průzkumu spokojenosti ohodnotili kvalitu práce IVT Center průměrnou známkou 1,5. (Zpracováno podle 253 anonymních dotazníků,v nichž respondenti hodnotili známkami 1 až 5).

 

Kvalita práce a z ní vyplývající spokojenost zákazníků jsou důvodem rostoucího obchodního úspěchu sítě IVT CENTRUM: v roce 2007 bylo v České republice zhruba každé páté tepelné čerpadlo instalováno prostřednictvím některého z IVT Center.

Je lepší čerpadlo vzduchové, nebo zemní?
Volba typu tepelného čerpadla je často dána podmínkami v místě instalace, například velikostí pozemku nebo nadmořskou výškou. Naše dlouholeté zkušenosti ukázaly, že pro běžný rodinný dům je bezkonkurenčně nejlepší systém země/voda s odběrem tepla z plošného kolektoru zakopaného v zahradě. Pokud má dům malý pozemek, nebo je obtížné provést výkopy, pak samozřejmě doporučujeme vrt nebo systém vzduch/voda.

 
Zemní kolektory lze elegantně a rychle provádět pomocí drážkovačky.

Hodně dodavatelů tepelných čerpadel dnes preferuje systém vzduch/voda s tím, že je to investičně méně nákladné, protože odpadají zemní práce. Naše zkušenost z mnoha různých instalací čerpadel ale říká, že čerpadlo se zemním kolektorem je investičně stejně nákladné, jako kvalitní vzduchové čerpadlo. Předností čerpadel se zemním kolektorem navíc je, že při stejné pořizovací ceně mají nižší provozní náklady, výrazně delší životnost a jsou mnohem tišší, než vzduchová čerpadla. Obava, že kolektor tepelného čerpadla negativně ovlivňuje vegetaci v zahradě, je zcela zbytečná. Pokud je kolektor správně spočítán a proveden, nemá žádné vedlejší účinky na zeleň.

Více na ekologicke-vytapeni.cz 

- PR článek -