Toto nařízení vstoupilo v platnost 1. ledna 2011 a upravuje správnou kontrolu spalinových zařízení, kterou mohou nadále provádět pouze odborně způsobilé osoby, které drží živnostenské oprávnění v oboru kominictví. Odborník vám podle tohoto nařízení je povinen prohlédnout spotřebič paliv, zkontrolovat a vyčistit spalinové cesty od usazenin a kondenzátů, vyčistit lapač jisker, změřit účinnost spalování i množství vypouštěných látek a zároveň také posoudit stavebně technický stav. Lhůty kontrol podle tohoto nařízení vlády č.91/2010 jsou rozděleny podle výkonu připojeného spotřebiče paliv a druhu paliva. Pokud máte tedy kotel nebo krb do výkonu 50 kW včetně, pak máte povinnost nechat si vyčistit spalinové cesty při celoročním provozu 3x za rok (u plynových spotřebičů stačí jednou ročně), při sezónním provozu pak dvakrát ročně. Přičemž za sezónní provoz je považován provoz spalinové cesty pro spotřebič paliv po dobu nepřesahující v součtu 6 měsíců v kalendářním roce. Ať už máte sezónní či celoroční provoz spotřebiče paliv, vždy bez rozdílu musíte jednou do roka nechat zkontrolovat odborníkem spalinové cesty a stejně tak je i vyčistit. Toto nařízení platí pro všechny spotřebiče paliv, ať už topíte tuhými palivy, plynnými nebo kapalnými. Máte-li kotel či krb s výkonem nad 50 kW, pak u tuhých paliv musíte nechat zkontrolovat spalinovou cestu, vyčistit jí, vybrat tuhé části a kondenzát a zároveň vyčistit spotřebič paliv dvakrát ročně. U kapalných a plynových je to jednou ročně, přičemž kontrola samotného spotřebiče by měla být prováděna podle pokynů výrobce. Kontroly musí být prováděny v rozestupech minimálně šesti, respektive čtyř měsíců. Máte-li chatu či chalupu, pak vězte, že i vy jste povinni nechat komín zkontrolovat jednou do roka. Každé dva roky vás pak čeká měření účinnosti spalování a množství vypouštěných látek.
Odborníci na slovo vzatí
Tak to jsou v tomto případě rozhodně kominíci, kterých je v naší republice necelých šest set. Většina z nich je soustředěna ve Společenství kominíků České republiky. Toto společenství nejen že sdružuje všechny mistry oboru, ale je také členem Evropské federace kominíků. Pokud tedy potřebujete sehnat kominíka, můžete se podívat na stránky Společenství a tam najdete seznam i s kontaktními údaji na revizní techniky komínů i spalinových cest šikovně rozdělený podle jednotlivých krajů. Tady si tedy můžete pohodlně vybrat odborníka, kterého potřebujete z vašeho okolí a podle vašich potřeb. Kontrola a čištění se provádí vymetáním komína, výběrem sazí i celkovou prohlídkou spotřebiče paliv. Za prohlídku zaplatíte asi pětiset korun, za revizi po kolaudaci pak od tisíce korun výše. Při pravidelných kontrolách, či uzavřené smlouvě nabízí většina odborníků zvýhodněnou cenu.
Péči o komín nepodceňujte
O svůj komín, kouřovod i kotel či krb byste se měli starat s maximální pečlivostí, neboť tím chráníte nejen své zdraví a bezpečnost, ale také vaše okolí. Základním pravidlem je docela jistě užívání správného paliva. Budete-li používat nesprávné palivo, nebo příliš vlhké dřevo (ideální by mělo mít vlhkost maximálně dvacet procent) budou se vám spalinové cesty zbytečně zanášet sazemi. Stejně tak i pokud nebudete dodržovat návod na použití a správné spalování od výrobce vašeho kotle. Jakmile se začnou cesty zanášet, hrozí nebezpečí vzniku požáru, ale také může dojít k otravě oxidem uhelnatým. Ten se totiž vrací z ucpaného kouřovodu zpět do spotřebiče a následně i do místnosti, kterou zaplavuje nepříjemným kouřem a jedovatými zplodinami. Při vysokém stupni znečištění komína sazemi může dojít i k jejich vznícení, což má za následek velmi často poničení komína, to v tom lepším případě, v horším pak vznik požáru. U plynových kotlů a karem, které nejsou pravidelně kontrolovány a které ještě nemají pojistku zpětného tahu, hrozí návrat spalin do místností, kde jsou využívány, velmi často to bývají koupelny, kde pak hrozí otrava oxidem uhelnatým, která bohužel velmi často končí smrtí.
Užitečná první pomoc
Pokud potřebujete urgentně vyčistit alespoň trošku komín a objednaný kominík má čas až za pár dní, pak můžete použít jako první pomoc přípravek k odstraňování sazí z komínů a kouřovodů, třeba Kominíčka. Jeho použití je velmi jednoduché. Postačí vložit jeden nebo dva sáčky na dostatečně rozžhavené topivo a spotřebič uzavřít. Podstatou čištění je katalytická reakce, při níž dochází k přeměně sazí na kysličník uhličitý. Jedná se ve své podstatě o spalování bez plamene při nižší teplotě, než probíhá klasické hoření. Dávkování je doporučeno zpravidla pro lokální topidla, krbová kamna a kotle na etážové vytápění v podobě jednoho sáčku, na kotle ústředního vytápění použijte sáčky dva. Použití více sáčků není doporučeno, raději aplikaci znovu opakujte. Tento přípravek je vhodné používat i preventivně. Pořídíte jej v balení po pěti sáčcích za asi čtyřicet korun. Pokud tato rychlá pomoc není účinná, raději vyhledejte okamžitou pomoc odborníka. Přeci jen jde o zdraví vás a vaší rodiny.
Připravila: Petra Martišková
Foto: HZS Kladno, Kominictví Fiala