Ceny energií prudce stoupají a proto, abychom si zajistili doma tepelnou pohodu, dnes potřebujeme vynaložit značnou část financí z rodinného rozpočtu. Pokud tedy chcete, aby krb zvládnul vytápět více místností, zvolte kvalitní krbovou vložku, která může být využívána k teplovodnímu nebo teplovzdušnému vytápění. Teplovodní krbové vložky jsou určené k napojení na ústřední vytápění. Oproti tomu topným médiem u teplovzdušných krbových vložek je vzduch, který se ohřívá kolem tělesa krbové vložky a následně je rozváděn do místnosti s krbem nebo je možná instalace rozvodů do více místností.
Co je krbová vložka?
Krbová vložka tvoří základ krbu nebo krbových kamen, kde je nejen estetickou, ale především funkční částí. Topeniště krbové vložky je od místnosti odděleno prosklenými dvířky, která zajišťují bezpečný provoz krbu. Dvířka se vyrábí ze žáruvzdorného keramického skla, které je čištěno proudem vzduchu. Většině krbových vložek nechybí regulátory primárního a sekundárního vzduchu či další příslušenství. Pokud je pro vás důležitá životnost krbu, je nejlepší si vybrat takovou krbovou vložku, kterou je možné obezdít. Tím jí zajistíte ty nejlepší podmínky pro uchování v dobrém stavu, než jaké by měla v případě, že by byla součástí samostatně stojících krbových kamen. Provoz krbové vložky je naprosto bezpečný, při topení v krbu se nemusíte obávat žádných nepříjemností. Při výběru vhodné krbové vložky je třeba brát ohled na účinnost a délku hoření na jedno přiložení. Při intenzívním topení se tyto faktory odrazí na ekonomice domácnosti.
Krbová vložka HAAS+SOHN Vesuvio 18 s teplovodním výměníkem má výkon regulovatelný v rozmezí 8,4 – 25,5 kW, výkon do výměníku je 19,8 kW. Krbová vložka je schopna vytopit prostor o objemu 150 až 460 m3. Použitelné palivo: kusové dřevo, ekobrikety, uhelné brikety. Spotřeba paliva 1,9 – 7,2 kg/hod. 33 250 Kč
Krbové vložky pro teplovzdušné vytápění
Krbové vložky se nejčastěji využívají k teplovzdušnému vytápění, které je oproti teplovodnímu levnějším a konstrukčně jednodušším řešením. Za teplovzdušné vytápění je považováno využití tepla nejen v místnosti, kde se zdroj tepla nachází, ale i v dalších prostorách objektu. K výhodám patří velmi rychlé vytopení prostor a také jednoduchá instalace. K rozvodu tepla kromě samotné krbové vložky potřebujeme ještě ventilační jednotky, hliníkové hadice, izolace a mřížky na vývody do místností.
Tento způsob vytápění má však i své nevýhody, jako je přenášení zvuku, víření a vysušování vzduchu. Přenosu prachových částic a pachů je však možné zabránit instalací vzduchových filtrů. Ty je však potřeba pravidelně vyměňovat. Pokud se v blízkosti krbu nachází například televizor, poměrně často se stává, že do vzdálenějších míst od krbové vložky dorazí místo tepla nežádoucí hluk. Nežádoucí přenos vzduchu je možné vyřešit kvalitní izolací jednotlivých rozvodů.
Připojení hliníkového rozvodu
Poté, co připojíte ke krbové vložce hliníkový rozvod, jej můžete ukončit ve zdi na některém místě domu a opatřit ho tepelně odolnou mřížkou. Tuto variantu je možné použít tam, kde se dá využít cirkulace vzduchu, tedy například na schodišti, jež spojuje přízemí s podkrovím. Další možností je pak napojení hliníkové hadice do rozvodného systému. Z něho jsou rozvodné izolované hadice nataženy do jednotlivých místností. U této varianty je však třeba vědět, že vše samovolně funguje jen do vzdálenosti pěti metrů a směrem nahoru.
Kdo chce vytápět i vzdálenější prostory, musí krbovou vložku vybavit ventilátorem, který bude teplý vzduch pohánět a usměrňovat. V takovém případě může být rozvod dlouhý až 30 metrů, v závislosti na typu a výkonu ventilátoru. Ventilátor je vybaven termostatem a po dosažení nastavené teploty se automaticky uvede do chodu (výrobci je doporučováno nastavení na 40˚C). Ventilátoru by neměl chybět regulátor otáček, který ovlivňuje nejen hlučnost, ale také množství vzduchu, který cirkuluje budovou.
Výběr krbové vložky
Pokud toho o krbových vložkách příliš nevíme a nejsme zrovna topenáři, sami bychom měli vybírat pouze její opláštění a výběr samotné vložky bychom měli přenechat odborníkům. Ti poradí s tím, jaká vložka bude pro nás ta nejvhodnější, jestli jedno nebo dvouplášťová, určí také její výkon, stanoví správnou délku rozvodů a také je správně rozmístí. Většina amatérských pokusů o výběr a instalaci krbové vložky končí neúspěchem.
Krbové vložky ABX
Důležité je se zaměřit na umístění vyústění teplovzdušných rozvodů v místnostech. Obvykle se vyústění instalují do výšky cca 160 cm nad zem, pod strop, ale mohou být také u země. Nikdy však nesmí být zakryty nábytkem. Také je dobré se vyhnout umístění do výšky lůžka, což by nám mohlo značně znepříjemnit spaní.
Topení či přitápění?
Chcete pomocí krbové vložky vytápět celý dům, nebo jen občasně přitápět? V případě, že chcete vytápět všechny místnosti v domě, mějte na mysli, že účinnost není taková, na jakou jste zvyklí u již osvědčených způsobů vytápění. Krbové vložky určené k teplovzdušnému vytápění objektů často na vytápění nestačí, protože vzduch je horším vodičem než voda. I když máte krbovou vložku opatřenou čtyřmi vývody, je její funkčnost omezena, protože vzduch proudící hliníkovými rozvody se postupně ochlazuje. Do podkrovních místností tak může dorazit už vlažný vzduch, který bude mít v podstatě nulovou vytápěcí schopnost – zejména pokud putuje horizontálními rozvody. V tomto případě nepomůže ani využití tzv. tažných ventilů. Ty vzduch pouze rozproudí, ale nijak nezahřejí.
Jestliže tedy chcete krbem i topit, zvolte krb s vyšším výkonem. Jinak byste ve snaze dosáhnout požadované teploty mohli přikládat více, než je maximální doporučovaná spotřeba dřeva. Tak může docházet k přetápění s neblahými dopady na životnost krbové vložky. Krbové vložky však mají tu vlastnost, že dokážou výrazně zlepšit vzhled interiéru a umocnit jeho pohodu. Skvěle se hodí jak do chat a chalup, tak i do rodinných domů. Dokážou výrazně snížit náklady spojení s vytápěním.
Krbové vložky v nízkoenergetických a pasivních domech
Pasivní a nízkoenergetické domy jsou již podstatně lépe utěsněny než starší objekty, proto se nabízí otázka, zda je použití krbových vložek v těchto stavbách vhodné? Záleží na tom, jestli topíme krbem s uzavřenou nebo otevřenou krbovou vložkou. Uzavřená krbová vložka spotřebovává 20 – 50 m3 vzduchu za hodinu, zatímco otevřená desetkrát více. Z toho jednoznačně vyplývá, že bychom si do nízkoenergetického domu neměli pořizovat vložku fungující v režimu otevřeného ohně.
Krbová vložka Thorma Ria III má jmenovitý výkon 9 kW (regulovatelný v rozmezí 4,5 až 13,5 kW). Účinnost vložky je 79,5 %. Jedná se o ocelovou vložku jejíž ohniště je vyloženo šamotem. Rošt je litinový, popelník je skrytý za dvířky.
Teplota odcházejících spalin je 347° C, koncentrace CO při 13 % O2 je 0,08 % při spalování dřeva a 0,01 % při spalování uhelných briket. 11 500 Kč
Co se týče domů pasivních, tak v nich se výměna vzduchu uskutečňuje prostřednictvím přísně seřízených rekuperačních systémů. Pokud uvažujete o pořízení krbu do pasivního domu, použijte pouze krbovou vložku vybavenou přívodem externího vzduchu napojeného na spalovací komoru. Aby byly minimalizovány energetické ztráty, doporučuje se v pasivních domech instalovat krbovou vložku na obvodovou stěnu objektu. Za mrazivých dnů ledový vzduch snižuje výkon vložky a dochází ke špinění skla.
- jpa -