Jedná se tedy o šetrný způsob nakládání s teplou vodou do místa její spotřeby. Na druhou stranu je také zapotřebí říci, že tento koloběh zvyšuje energetickou náročnost na samotný ohřev vody, a to díky tepelným ztrátám v cirkulačním potrubí a také samotným mícháním teplé vody v zásobníku. Tyto ztráty nejsou nikterak zanedbatelné. Při měření jsme zjistili, že mícháním neboli častým používání cirkulace teplé vody se energetická náročnost na ohřev vody výrazně zvyšuje a to až o 27%?
Tento koloběh teplé vody je zajištěn oběhovým čerpadlem, které je nejčastěji řízeno dvěma způsoby. První způsob je ten, že cirkulační čerpadlo je řízeno na základě časového programu. V samotné praxi to znamená, že je čerpadlo funkční kromě nočních hodin, kdy je vypnuto.
Druhé velmi časté řešení je založeno na snímání teploty vody v cirkulačním potrubí a hlídáno na požadovanou teplotu. Převážně to bývá teplota o 5°C nižší než je samotná teplota v zásobníku teplé vody.
Oba tyto systémy mají své výhody a nevýhody. Společná nevýhoda je ta, že cirkulací dochází ke zvýšené spotřebě tepla a neumí reagovat na dodávku teplé vody jen v potřebném okamžiku samotné spotřeby. Máme tím na mysli, to, že by cirkulace měla probíhat jen když je tzv. zapotřebí.
Naše nové řešení spočívá v tom, že k aktivaci cirkulačního čerpadla a zajištění koloběhu teplé vody dochází jen tehdy, kdy je tomu zapotřebí. Na vstupu studené vody do zásobníku se osadí vysoce citlivý pulzní vodoměr, který zaznamená spotřebu teplé vody a aktivuje cirkulační výkonné čerpadlo, které umí ve velice krátkém čase – řádově několik sekund, zajistit dostatečný koloběh teplé vody. Když je odběrové místo s cirkulačním potrubí opravdu velmi daleko, tak stačí jen na malou chvíli pustit teplou vodu – tím dojde k aktivaci cirkulačního čerpadla a odběr zastavit. Cirkulační čerpadlo začne hned dodávat teplou vodu do oběhu. Vy pak můžete např. za 10 sekund opět pustit teplou vodu, která vám bude přitékat již dostatečně teplá.
Tímto smysluplným řízením cirkulačního čerpadla je docíleno to, že máte teplou vodu v místě spotřeby tehdy, kdy je zapotřebí a při výrazném snížení nákladů na její ohřev.
- PR článek -