V nastávajícím sychravém období si rádi doma přitopíme v kamnech či krbu. Kromě toho, že kamna příjemně hřejí, dokážou navodit jedinečnou atmosféru a vytvořit tolik potřebné „teplo domova“. Pohled na plápolající plameny navíc uklidňuje a interiér tak působí velmi útulně. Zapálit oheň v krbu, kamnech nebo grilu jde všelijak. Ve skautu jste se možná učili rozdělávat oheň pomocí křesadla či nejrůznějšími dalšími způsoby. Pokud si však tyto dovednosti nepotřebujete oživovat, sáhněte po podpalovačích, které vám práci výrazně ušetří. Nebudete již potřebovat hromadu novin ani třísek.

Pomocníci pro rozdělání ohně

Pevné podpalovače
Nejznámějším pevným podpalovačem je PE-PO určený k podpalování uhlí, dřeva, dřevěného uhlí nebo briket. Hodí se pro zatápění v krbech, kamnech, zahradních grilech, ale i otevřených ohništích. Jde o pevný suchý líh ve formě bloku, který je rozdělen na několik menších kostek. Kostka se jednoduše odlomí, zapálí a vloží pod nalámanou briketu či dřevo. Poté hoří cca 8 minut. Kromě klasického neparfémovaného podpalovače PE-PO jsou dnes k dostání i nezapáchající parfémované varianty.

Ekologické pevné podpalovače
V dnešní době, kdy je kladen velký důraz na ekologii a obnovitelné zdroje, se do popředí dostávají přírodní ekologické podpalovače. Nevydávají žádný zápach, jejich hoření je bez sazí a nezatěžují tak přírodu. Dají se využít při zapalování dřeva, uhlí a briket. V porovnání s petrolejovými podpalovači jsou mnohem šetrnější ke krbovým kamnům, protože nepoškozují jejich vnitřek. Navíc oheň se vám s nimi podaří rozdělat za každého počasí.

Hřebenové zápalky 2 v 1 - zápalky jsou vyrobeny z dřevovláknité desky a jejich špičky jsou opatřeny hlavičkou se zápalkovou hmotou. Koupíte je v krabičce se škrtátkem, takže pro jejich zažehnutí není potřeba mít sirky. Jsou napuštěny parafínem a hoří tak až 8 minut. Jejich použití je velmi snadné, stačí si ulomit jeden trojúhelníček, škrtnout a vložit k připravenému dřevu. Tyto podpalovače ve formě zápalek jsou ideální pro zahradní grily, kotle, domácí krby i třeba pro ohniště.

Svitky – dalšími zástupci ekologických podpalovačů jsou svitky z dřevité vlny, které velmi snadno a intenzivně hoří. Díky parafínu, kterým jsou napuštěny, máte u nich zajištěno bezproblémové zapálení jakéhokoliv topného materiálu. Vzhledem k tomu, že svitky nijak nepoškozují litinový vnitřek kamen, jsou oblíbené zejména u výrobců krbových kamen. Podpalovače ve formě svitků se prodávají v balení po několika desítkách kusů. Svitky se pro podpalování kotlů parníků používaly již více než před sto lety. Hoří 10 – 12 minut, nezapáchají a dokážou si poradit i s navlhlým dřevem.

Kostky z lisovaných pilin – extra silným ekologickým podpalovačem jsou kostky vyrobené ze slisovaných dřevěných pilin. Hodí se pro podpal větších, nebo navlhlých polínek. Vzhledem k tomu, že jsou napuštěné parafínem, hoří po zapálení dlouhotrvajícím intenzivním žárem po dobu 15 až 17 minut. Během hoření nijak nezapáchají, proto se hodí k rozpálení grilů, krbů, kamen i kotlů. V jednom balení bývá okolo 20 kostek těchto velmi silných podpalovačů.

Tekuté (olejové) podpalovače
Pro snadné podpálení dřevěného uhlí, briket a dřeva bez použití papíru je možné použít také tekuté podpalovače. Topný materiál se rozprostře, polije dávkou kapalného podpalovače a počká se, až se tekutina vsákne a poté se zapálí. Podpalovače je možné zakoupit v drogeriích, hypermarketech atd., prodávají se v PET lahvích o různých objemech, od 0,3 litru až po 1 litr. Jsou vybaveny praktickým bezpečnostním uzávěrem a opatřeny dětskou pojistkou. S tekutým podpalovačem nebude těžké podpálit dřevěné uhlí v zahradním grilu, ani ostatní tuhá paliva v krbech či kamnech. Tekuté podpalovače hoří bez sazí a prachu.

Gelové podpalovače
Stejně jako tekuté podpalovače se používají i podpalovače gelové. Tyto hořlavé pasty jsou určeny především pro gastronomii k udržení teploty pokrmů. Gelový podpalovač je využitelný především pro nádoby na fondue a stolní grily. Hořlavá gelová pasta je prodávána v plastovém kyblíku.

- jpa -

Foto: Solo